Yulaflı Yiyeceklerin Diyet Ve Sağlık Açısından Önemi

Yulaf son yıllarda günümüzde oldukça fazla tüketilen besinlerin arasında yer almaktadır. Özellikle diyet yapan kişiler tarafından oldukça fazla tüketilmektedir. Yulaf sadece tek başına değil birçok ürünün içerisinde de karşımıza çıkmaktadır. Bebek maması, yulaf unu, yulaf gevreği, yulaf çorbası gibi. Yulaf diğer tahıl ürünlerine göre yaklaşık olarak 2.5 kat daha fazla selüloz içermektedir. Peki selüloz nedir? Selüloz bitkilerin yapısında bulunan ve özellikle bitkinin hücre duvarını oluşturan bir yapıdır. Selüloz insan vücudunda sindirilemez. Bu yüzden kana geçişi mümkün değildir. Selüloz sindirilmediği için ve yapı olarak da su tuttuğu için midede şişlik oluşturarak acıkmayı engeller.

Yulaf, vitamin, mineral ve çözünür lif bakımından oldukça zengindir. Bu özellikleri yulafı beslenmemizde oldukça faydalı kılmaktadır. Yulafın içerisinde protein %12-15 arasında bulunmaktadır. Özellikle yulafın kepek kısmında daha fazla protein bulunmaktadır. Bu yüzden beslenmemizde yulaf kepeğine de yer vermemiz gerekmektedir.

Çağındı ve arkadaşlarının yapmış olduğu bir çalışmaya göre sütlü, bitter ve beyaz çikolataların zenginleştirilme durumları incelenmiştir. Bu çalışmada çikolatalara yulaf ve pirinç patlağı eklemesi yapılmıştır. Son olarak üretilen ürün incelendiğinde çikolataların protein ve CHO değerlerinin arttığı fakat enerjilerinde anlamlı bir değişme olmadığı gözlemlenmiştir.

Yulaf diğer hububatlara göre daha fazla miktarda yağ içermektedir. Fazla yağ içermesi gözünüzü korkutmasın. Çünkü yulafın içerdiği yağ doğal ve bitkisel kaynaklı bu yüzden sağlığınıza olumlu etkileri vardır.

Pomeranz tarafından yapılan bir çalışmada yulafın E vitamini ve B vitamini türevleri bakımında oldukça zengin olduğu gözlemlenmiştir. Yüksek E vitamini içeriği ile vücutta antioksidan bir etki göstererek bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlamaktadır. Özellikle içerisinde B grubu vitaminlerin fazla bulunması birçok hastalığa karşı bizleri korurken aynı zamanda toplumumuzun sorunu haline gelmiş anksiyete’ ye karşıda vücudumuzu korumaktadır.

Yulaf Sporcular İçin Sağlık Açısından Önemli Bir Besin

Yulaf aynı zamanda içerisinde vücudumuz için elzem olan birçok aminoasit barındırmaktadır. Özellikle lösin, izolösin ve arginin. Bunları içerisinde barındırması vücudun protein sentezi için oldukça önemlidir. Bu aminoasitlerin yetersiz alınması sonucu vücutta protein sentezi mekanizmasında sıkıntılar meydana gelecektir. Bu yüzden özellikle sporcular tarafından oldukça fazla tercih edilen bir besindir.

Yulaf bağırsaklarda safra asitlerini bağlayarak safra asitlerinin emilimini engeller.


Sponsorlu Bağlantılar

Safra asitleri kana emildiğinde ilgili merkeze gelerek kolesterol sentezi yaparlar. Ortamda safra asidinin az bulunması sonucunda vücutta az miktarda kolesterol sentezlenecektir. Kolesterol miktarının dengede kalması durumunda herhangi bir sıkıntı meydana gelmemektedir. Lakin kolesterol miktarının artması durumunda bireyde kalp ve damar hastalıkları görülme olasılığı da artacaktır. Bu istenen bir durum değildir. Bu yüzden özellikle kan kolesterol seviyesi yüksek ve kalp damar hastalığına sahip olan kişilerin günlük beslenmesinde yulafı tercih etmeleri gerekmektedir. Günlük 4 yemek kaşığı yulaf tüketimi sağlıkları açısından olumlu sonuçlar teşkil edecektir.

Şimdi gelin hep beraber bu güzel ve sağlıklı besinimiz olan yulaftan bir tarif yapalım.

Yulaflı Muhallebi

  • 4 yemek kaşığı yulaf
  • 2 su bardağı yarım yağlı veya light süt
  • 2 tatlı kaşığı pekmez
  • Üzerini süslemek için tarçın ve eti form keten tohumlu çubuk kraker

Yapılışı

İlk olarak 4 yemek kaşığı yulafı mutfak robotundan un haline gelinceye kadar geçiriyoruz. Daha sonra tenceremize 2 su bardağı sütü ekliyoruz. Sütün üzerine yulaflarımızı ekliyoruz. Kısık ateşte üzerinde göz göz kabarcıklar oluşuncaya kadar pişiriyoruz. Pişirme esnasında dibinin tutmaması için devamlı olarak çırpma teli ile karıştırıyoruz. Pişen yulafımızı soğuması için bir köşeye alıyoruz. Soğuduktan sonra içerisine 2 tatlı kaşığı pekmez ekliyoruz. Pekmez yerine bal da koyabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kesinlikle bal veya pekmezi muhallebi sıcakken eklemiyoruz. Soğuduktan sonra ekliyoruz. Ve son olarak isteğe göre üzerine tarçın ve eti form keton tohumlu çubuk krakerden koyuyoruz. Daha sonra dinlenmesi için 30 dk kadar buzdolabında bekletiyoruz. Sonrasında servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yulaflı Muhallebi Tarifimizi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Sağlıklı ve esen kalmanız dileğiyle.

Kaynakça

  1. Doktora Tezi, Ege Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İzmir.
  2. Pomeranz Y., 1986 Constitues of the oat kernel, Advances in Cereal Science and Technology, Vol, Chapter Ⅱ, page: 63-85.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑