Yoğurt Diyeti? Nedir Nasıl Yapılır?

Yoğurt Nedir?

Yoğurt, metabolizma hızını ve yağ yakımını arttırdığı kanıtlanmış iki önemli besin maddesi olan kalsiyum ve proteinin harika bir kaynağıdır. İlk olarak, yoğurdun sütten geldiğini unutmayalım. Dolayısıyla yoğurt; protein, kalsiyum, B2 ve B12 vitaminleri, potasyum ve magnezyum mineralleri gibi süt ürünlerinde bulunan önemli besin maddelerini içermektedir.

Yoğurttan bahsedilirken duyduğumuz kelimelerden biri de “probiyotikler”dir. Probiyotikler, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan dost bakterilerdir; bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sağlıklı bir sindirim sistemi geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da yoğurdun; laktoz intoleransı, kabızlık, ishal, kolon kanseri gibi bazı mide-bağırsak sistemi rahatsızlıklarına yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır.

Yoğurt Doyurucu Bir Protein, İyi Bir Kalsiyum Kaynağıdır

Kalıcı olarak kilo vermenin önemli anahtarlarından biri; daha az yemek yemek yerine, daha fazla ama doğru besinleri yemeyi öğrenmektir. İnsanların birçoğu, kilo vermek için aç kalmaları gerektiğini düşünüyor; ancak bu tamamen yanlış! Aslında kalori alımını kısıtlamak, ilk günlerde kilo vermenize yardımcı olsa da, diyetin ilerleyen süreçleri için pek iyi bir şey değildir. Kilo kaybını kalıcı hale getirmek istiyorsanız, daha fazla yemeniz gerekebilir. Burada dikkat etmeniz gereken yalnızca yiyeceklerin miktarı değil, kalitesi de önemli.

Sağlıklı ve kalıcı bir kilo kaybı için üzerinde durduğum en önemli besin gruplarından biri de, kalsiyum yönünden zengin besinler. Araştırmalar, kalsiyum yönünden zengin bir beslenmenin, kilo verme çabalarınızı doğrudan etkilediğini gösteriyor. Kalsiyum alımını arttırmak, ayrıca bel çevresindeki yağlanmanın azalmasına da doğrudan etki gösterir. Kalsiyum yönünden zengin bir besin olan yoğurt, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu protein için de iyi bir seçenektir. Kalıcı bir şekilde kilo verme sürecinde vücut, çok miktarda proteine ihtiyaç duyar. Böylece tüm gün boyunca tok hissedecek, kötü karbonhidratlar ve sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durabileceksiniz. Yoğurt gibi iyi bir protein kaynağı ayrıca; yağ yakacak bir egzersiz programına ayak uydurmak için ihtiyacınız olan enerjiyi almada iyi bir seçenektir.


Sponsorlu Bağlantılar

Bununla birlikte; yüksek protein, yüksek yağ ve düşük karbonhidrat içeren bir beslenme programı, kalıcı kilo kaybında önemli bir etkendir; çünkü düşük karbonhidratlı diyetler, gün içinde daha az kalori almanızı sağlar.

Diyet Yaparken Doğru Yoğurt Nasıl Seçilir?

Marketten yoğurt alışverişi yaparken, ambalajdaki süslü sözcüklere kanmayın. Kalori, yağ ve şeker oranının düşük olduğu, sağlıklı bir yoğurt bulmak için, bu değerlere olabildiğince dikkat edin;

Porsiyon başına (ortalama 175 gr) :

Kalori: 100-150 kcal ( içerisine kuru meyve, muz gibi seçenekler dahil edecekseniz, kaloriyi daha da düşük tutun)

Yağ: 3.5 gram ya da daha az

Protein: En az 8-10 gram

Şeker: 20 gram ya da daha az

Kalsiyum: Günlük ihtiyacın en az %20’si,

D vitamini: Günlük ihtiyacın en az %20’si

 

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/yogurt-diet-weight-loss 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑