Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp bebek tedavisinde beslenme; anne ve baba adayının sağlığına dikkat etmesi, vitamin ve mineral dolu besinler tüketmesi ve zararlı gıdalardan kaçınılması; başarı yüzdesini etkiler. Tüp bebek uygulaması ve infertilite için, dengeli beslenme altın bir anahtar niteliğindedir. Doktor, mutlaka çocuk sahibi olmak isteyenlerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyecektir.

Ana hatlarıyla, genel insan sağlığı için zararlı olan her besin, tüp bebek tedavisi için de zararlıdır. Obezite, infertilite tedavisi için başarı şansını düşürür ve doğurganlığı etkiler. Tedavi öncesinde ve tedavi sırasında anne ve baba adaylarının sağlıklı bir kiloda olması önerilir.

Brokoli, buğday, soya ve yeşil yapraklı sebzeler gibi E vitamini içeren besinler; Brüksel lahanası, portakal suyu ve havuç gibi A vitamini içeren besinler; yeşil biber, portakal ve limon gibi C vitamini içeren besinler; süt ürünleri ve somon gibi D vitamini içeren besinler; pazı ve ıspanak gibi demir içeren besinler; turunçgiller, tahıl, yeşil yapraklı sebzeler ve soya gibi folik asit içeren besinler ve omega-3 ve omega-6 bakımından zengin gıdaların tüketilmesi önerilir. Ancak bu vitaminler ve minerallerin (folik asit hariç) doğal olarak yani beslenme yoluyla vücuda kazandırılması gerekir. Folik asit takviyesi ise, bebekte oluşabilecek anormallikleri engelleyebilir.

Tüp bebek tedavisi sırasında, alkol içmemeli, sigara kullanmamalı, yapay tatlandırıcılar içeren ürünlerden uzak durmalı ve kafein alımını sınırlandırmalısınız. Bebek ve annenin sağlığı ile başarı şansını artırmak için sigarayı bırakmanız gerekir. Bunun için profesyonel yardım alabilirsiniz. Alkol; hamilelik şansını ve yumurtalık işlevini azaltır, adet düzensizliğine neden olur ve libidoyu kötü etkiler. Baba adaylarında ise, testis işlevini ve testosteron salınımını azaltır. Alkol, genel olarak vücudun işleyişini kötüleştirerek, doğurganlığı azaltır.


Sponsorlu Bağlantılar

Tüm beslenme alışkanlıklarının yanı sıra stres; tüp bebek başarısını etkileyen başka bir önemli unsurdur. Anne adaylarında, birçok soruna yol açabilir. Yumurta kalitesini düşürebilir veya implantasyonda zorluk yaratabilir. Tekrarlayan düşük veya tüp bebek başarısızlığı yaşayan kadınların stres sorunu yaşayıp yaşamadığı da kontrol edilmelidir. Zira düzenli beslendiğiniz halde, bebek sahibi olmanızı engelleyebilecek kadar etkilidir. Stres; sperm kalitesini, sayısını ve hareketliliğini azaltır.

Folik asit eksikliği, nöral tüp bozukluklarına yol açabileceğinden; hamilelik sırasında ve öncesinde, takviye olarak kullanılması önerilir. Ancak tüp bebekte başarı şansını çoğaltmak için, uygulamadan önce de başlanabilir.

Egzersiz ve dengeli beslenme bir bütündür ve ikisinden biri eksik olduğu zaman, ortaya daha farklı bir sorun çıkabilir. Anne adayı, tüp bebek uzmanının tavsiye ettiği kadar ve hafif derecede egzersiz yapabilir. En çok tercih edilen etkinlik yürüyüştür.

Fazla kilolu olan ve tüp bebek yaptırmak isteyen ebeveyn adaylarının, tedavi öncesinde kilo vermesi gerekir. Kilolu olmak, sperm ve yumurta kalitesini düşürür. Ayrıca genel olarak sağlıksızdır ve doğurganlığa olumsuz etki eder. Kilo veren annelerin, hamile kalma şansı net bir şekilde artmaktadır.

Kilolu olmak; adet düzensizliğine, hormonal problemlere ve yumurtlama sorunlarına neden olur. Özellikle PCOS’lu (Polikistik Over Sendromu) hastaların mutlaka kilo vermesi gerekir. Bu şekilde başarı ihtimalinin arttığı gözlemlenmiştir.

Hamilelikte diyet ile ilgili makalemizi “Hamilelikte Diyet” inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.bulenttiras.com/tup-bebekte-beslenme-nasil-olmali

https://www.livestrong.com/article/70607-first-signs-pregnancy-after-ivf/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑