Diyette Tok Tutan Yiyecekler Ve Besinler

 Zayıflamak isteyenler tek şeyi iyi bilmedirler yediklerinizden aldığınız kaloriden fazlasını harcayabilirseniz kilo verebilirsiniz yoksa harcayamadığınız kaloriler size kilo olarak dönecektir. Günlük olarak yaptığınız diyette tok tutan besinler tercih ederseniz hem fazla kalori almanızı engeller hem de gün içinde diyetten dolayı zorluk yaşamazsınız. Bu tür yiyecekler genellikle sağlıklı olduğu için sağlığınıza da iyi gelecektir. Diyette tok tutan yiyecekler diyetinize zaten uzman kişilerce yerleştirilir fakat siz kendiniz diyet listesi hazırlamak istiyorsanız bu besinlere yer vermeniz gerektiğinizi bilmelisiniz ve hazırladığınız diyet listesini uzman yardımı olmadan kullanmamanız gerekmektedir.

Günlük olarak harcadığınız kaloriyi 2000 olarak alalım ve tükettiğiniz gıdalardan aldığınız kaloride 2000 olur ise kilo almazsınız fakat kiloda veremezsiniz ama bu değeri 1500 yaparsanız günlük olarak harcayacağınız 500 kalori size kilo kaybı olarak geri dönecektir bunun yolu ise diyet yapmaktır ve yapacağınız diyette eğer aç kalırsanız diyet uzun sürmez fakat diyette tok tutan besinleri kullanırsanız gün içerisinde zorlanmazsınız ve kilo vermeniz kolaylaşır.

Günlük Kalori İhtiyacı Ve Günlük Alınması Gereken Kalori TIKLAYINIZ.

Çavdar Ekmeği

Çavdar Ekmeği

Diyetlerde genellikle kepek ekmeklerine rastlamaktayız fakat bazen de çavdar ekmeği içeren diyet görmeniz mümkündür çavdar ekmeği diğer tür ekmeklere göre tok durmanıza yardım eden bir yapısı bulunmaktadır. Bu besin en çok tüketilen beyaz un içeren ekmeğe göre daha doyurucu olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Sardalya

Sardalya

Bu besin protein yönünden çok zengin bir içeriğe sahiptir bunun yanında kanınızdaki şeker miktarını dengelemeye yardımcı olur ve bunun sayesinde tokluk hissine sahip olmanızı sağlar bununla birlikte diyetinizde sardalya tercih ederseniz metabolizmanızda öncekine göre daha hızlı çalışacaktır.

Avokado

Avokado

B6 vitamini açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Bir çok uzman bu besini kanser ile savaş tedavisinde kullanmaktadır bunun nedeni ise bu besinin kansere karşı direncinizi artırmasıdır. Bu besinden aç olduğunuzda tükettiğiniz zaman açlığınızın gittiğini göreceksiniz ve uzun bir süre tok kalacaksınız.

Böğürtlen

Böğürtlen

Böğürtleni tek başına tüketmeniz tok tutmaz fakat yoğurt ile karıştırırsanız bir süre tok durmanıza yardımcı olacaktır. Böğürtlen içerisinde bolca antioksidan bulunmaktadır ve sağlığınız açısından da faydalı bir besindir.

Dil Peyniri

Dil peyniri

 

Dil peyniri süt ürünleri arasında yer aldığı için içerisinde bolca protein bulundurmaktadır ve bu yapısından dolayı gün içerisinde tükettiğiniz taktirde tok tutan bir besindir. Uzmanlar tok tutmasının nedeni protein yapısından zengin olmasına bağlamaktadır.

Yulaf Ezmesi

Yulaf

Bu besin diyette en çok tercih edilen besindir nedeni ise hem uzun süre tok tutması hem de yapacağı şişlik ile yemek yemenize engel olmasıdır. Toplum içinde yanlış bilinen bir olgu yulaf ezmesini su ile süt ile hazırlamaktadır fakat süt yerine su kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Süt kullanmak isteyenler süt ile de tüketebilir.

Yumurta

Yumurta

Yumurta pişme derecesine göre tok tutma süresi uzamaktadır yumurtanın sarısı yerine beyazını tüketmek daha çok tok durmanıza yardımcı olacaktır. Yapılması ve tüketilmesi açısından bir zorluğu bulunmayan bu besinin protein deposu olarak bilinmektedir. Protein içeren gıdalar sizi tok tutar bundan dolayı acıkmanız gecikir ve kolay diyet yaparsınız.

2 Haftada 9 Kilo Zayıflatan Yumurta Diyeti Listesi TIKLAYINIZ.

Elma

Elma

Diyet konusunda birçok araştırma yapmışsınızdır ve bu diyetlerde dikkatinizi çekmesi gereken bir ortak nokta bulunmaktadır bu ortak nokta ise ara öğünlerde elma tüketilmesi bunun nedeni de elmanın gün içerisinde tok tutan bir besin olmasıdır. Elma kalorisi düşük bir yiyecek olduğu için gün içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

5 Günlük Elma Diyeti Listesi TIKLAYINIZ.

Badem

Badem

Diyet listelerinin ara öğünlerini incelediğimiz zaman bademe sıkça rastlamaktayız. Badem tüketiminizi düzenli olarak günde 2 avuç olarak yaparsanız öğünler arası tok durmanıza yardımcı olacaktır. Obezite ile savaş konusunda etkili olan badem tükettiğiniz zaman gün içerisinde tok duracağınızı uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.


Sponsorlu Bağlantılar

Kepekli Makarna

Kepekli Makarna

Lifli besinler arasında kepekli makarna günlük tüketimde önemli bir yere sahiptir. Bu tarz besinler tükettiğinizde hacimce genişleme görülecektir ve bu sayede midenizi dolduracak bunun sonucunda ise gün içerisinde tokluk hissi hiç gitmeyecek.

Brokoli

Brokoli

Brokoli içerisinde bulunan krom vücuda girdiği zaman insülin dengesini düzenlemeye yardımcı olur ve kan şekerinizin dengesini düzenler bunun sayesinde gün içersin de açlık hissini daha az yaşamanıza imkan sağlar.

Esmer Pirinç

Esmer Pirinç

Diyette tok tutan diğer besinler gibi esmer pirinç de kan şekerini düzenleyerek açlık hissinizi bastırır. Uzun süreli açlık hissi ile savaşmak için karbonhidrat yönünden zengin olan esmer pirinç tüketilebilir. Uzun sür tok kalmak için esmer pirince diyetinizde yer verin.

Donmuş Yoğurt

Donmuş Yoğurt

Diyetinizi bozmanıza tatlılar arasında yer alan dondurmada neden olmaktadır eğer böyle bir istekle karşılaşırsanız kesinlikle donmuş yoğurt tüketilerek bu açlık bastırılmalıdır. Tüketeceğiniz donmuş yoğurtlar eğer meyveli olur ise tadı açısından dondurma isteğini bastırırsınız ve az kalori alarak açlık hissini bir nebze engellemiş olursunuz.

1 Haftada 7 Kilo Nasıl Verilir? 1 haftada 7 Kilo verdiren Yoğurt Diyeti TIKLAYINIZ.

Acil Kilo Vermek İçin 5 Günlük Yoğurt Diyeti TIKLAYINIZ.

Sebze Çorbası

Sebze Çorbası

Çorbalar çok doyurucu gibi görünmese de az kalorisi ile sizlerin tok kalmasına yardımcı bir besindir. Açılığı her yaşadığınız da yiyeceğiniz bir kase çorbanın açlığınıza iyi geldiğini göreceksiniz. Ara öğünlerde kullanılmaya çok uygun olmasa da tüketilebilir.

Balık

Balık

Balık içerisinde barındırdığı iyot ile tiroit hormonun salgılanmasına yardımcı rol oynar ve bu hormon açlık duygusunu bastıran bir yapıya sahiptir. Bu hormon ayrıca sık sık açlık yaşamamanız için yardımcı olacaktır.

Çilek

Çilek

Çilek tatlı isteğinizi bastırmanıza yardımcı olacak en uygun besindir. Çilekten bir kase yediğinizde ve bu kasenin içerisinde pudra şekeri döktüğünüzde bütün isteklerinizden kurtulursunuz ayrıca bu besin sizi uzun süre tok tutacak bir yapıya sahiptir.

Ihlamur

Ihlamur

Ihlamur tüketmeniz sağlığınıza faydalı bir içecek olduğu için iyidir. Bu içeceği eğer yemeklerden önce bir bardak olarak tüketirseniz iştahınız kesilir ve yemek yeme hissiniz azalır bu sayede az yiyerek tok kalabilirsiniz.

İştahınızı Kesecek Yöntemler

  • Yemekleri yemeden önce incelemeniz sonucunda yemeğin görüntüsü ve kokusundan etkilenirseniz daha çok açlık duyar ve acıkırsınız bundan dolayı yemekleri yemeden önce çok incelemeyin.
  • Uzmanlara göre yediğiniz gıdaların haricinde farklı türde besinleri tüketmek ya da tatları ile oynamak tat duygunuzu tatmin ederek daha az tüketime sevk ediyor.
  • Beyinin açlık duygusunu hissetmemizde büyük rolü bulunmaktadır enerji azaldığı zaman bunu fark eder ve uyarı niteliğinde kimyasalların salgılanmasını tetikler. Bu kimyasalların salgılandığı kısımda diğer duygularında hormonları salgılanmaktadır bunun sonucunda ise üzüldüğünüzde ve sevindiğiniz de yani farklı duygular içerisine girdiğinizde de açlık hissedersiniz.
  • Yemek yemeye başlamadan önce su içmeniz sizlere daha az yemeniz için yardımcı olacaktır. Bazı zamanlarda susuz kaldığınızda açlık ile aynı hissi yaşarsınız ve su içmek yerine yemeğe dalarsınız fakat bunun yerine ilk açlık hissinde su içerseniz belki bu hissi bastırabilirsiniz. Suyu bol tüketmeniz gereklidir bu sayede susuz kaldığınızda yemek yemeye eğiliminiz azalacaktır.
  • Öğünlerin arasında bir çok kişi fazla atıştırma yaptığı için aşırı kilo almaktadır fakat bu atıştırmalardan kurtulmanın kolay yolu bulunmaktadır dişlerinizi her öğünden sonra fırçalarsanız bir düre sonra ara öğünlerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.
  • Yemek yerken besinleri iyice çiğnediğinize emin olun hatta uzun süre ağzınızda ezin bunun sonucunda ise beyin besinlerin tadını kaydeder ve bunun sayesinde tat konusunda tatmin olmanıza imkan sağlar. Bunun sonucunda hem yemek yeme süreniz uzar ve az yemek yiyerek tokluk hissini yaşarsınız bu tokluk hissi hızlı yemenizde ki duruma göre daha uzun sürecektir.
  • Kalori yakmanız vücut ısınız ile doğru orantılıdır yani vücut ısınız ne kadar artarsa o kadar kalori yakarsınız. Egzersiz yaparken gün geçtikçe ağırlaştırın bu ağırlaştırma sonucunda vücut ısınız artar ve daha fazla kalori yakarsınız. Daha fazla kalori yakmanız bir süreliğine tokluk yaşamanıza yardımcı olacaktır fakat bu durum düzenli bir egzersiz tablosu izlediğinizde geçerli bir durum olarak bilinmektedir.

 

Kalori Listesi | Cetveli | Hesaplama TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑