Taş Devri Diyeti Nedir? Temel İlkeleri Nelerdir?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek amacıyla hazırladığımız makalemizin bugünkü konusu taş devri diyeti olacaktır. Bildiğiniz gibi taş devri günümüzden 5-10 bin yıl önce sona ermiştir. İnsan vücudu genetik olarak taş devrinden itibaren genetik olarak veya fiziksel olarak değişmese de tükettiğimiz besinler ve yaşam tarzımız her geçen gün değişmektedir. Beslenmenin oldukça doğal olduğu ve sürekli çalışma halinde olunması gerekilen taş devrinden geriye işlenmiş, hormonlu, kimyasal içerikli gıdalar ve hareketsiz yaşam kalınca birçok kilo sorunları oluşmuştur. İşte bugün bu nedenlerle oluşan fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulmak için taş devri diyeti nasıl yapılmalı, hangi besinleri içermeli, bunlar hakkında bilgi vereceğiz. Günümüzde tükettiğimiz kimyasal içerikli sağlıksız besinler vücudumuzda meydana gelen birçok reaksiyonları olumsuz etkilemekte ve sağlık sorunlarının oluşmasını tetiklemektedir. Bu gibi uyumsuzluklardan dolayı meydana gelen şişmanlık, diyabet, astım, ülser, kanser, kalp hastalıklarının oluşmamasını istiyorsanız beslenme tarzını değiştirmeli yani taş devri dönemindeymişsiniz gibi beslenmeye çalışmalısınız. Hakkında bilgi vereceğimiz taş devri diyeti modern yöntemlere göre amaçladığımız geleneksel tekniklere göre hazırlanacaktır.

Taş Devri Diyeti Nasıl Yapılır?

Taş Devri DiyetiTaş devri diyeti diğer diyetlerle ortak özellikler bulundursa da farklı özelliklerde barındırmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Taş devri diyeti geleneksel yöntemlere göre hazırlanacaktır. Taş devri diyeti hazırlarken uygulayacağımız geleneksel yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İçerdiği besinler bakımından vitamin ve mineral olarak zengin
 • Et içeriği az, sakat at yoğunluklu
 • Ayçiçeği, mısır yağı gibi sıvı yağlar yerine hayvansal yağlar
 • Doğal, katkısız besinler
 • Doğal gübre ile gübrelenmiş sebze ve meyveler
 • İşlem görmemiş süt ve süt ürünleri
 • Tüketilen et için özgür dolaşan hayvan eti
 • Doğal, işlemsiz baklagil ve tahıl ürünleri
 • Kaya halinde rafine edilmeyen tuz
 • Doğal hazırlanmış içecekler
 • Topraktan veya bakırdan yapılmış kap malzemeleri
 • Trans yağ oranı sıfır ürünler
 • Yerli tohum

Diyetimizi hazırlarken dikkat etmemiz gereken maddeler yukarıda sıralanmıştır. Sizin de anlayacağınız gibi tamamen doğal ve sağlıklı bir beslenme programı içermektedir. Bu şekilde dikkat edilerek hazırlanan diyetinizde kesinlikle şekere yer vermeyin ve tuz ile unu oldukça az tüketin. Taş devri diyeti için hazırladığınız diyetinizde tüketeceğiniz besinleri pişirirken doğal hallerine en yakın olacak şekilde tüketmeye özen gösterin. Bunun için buğulama, haşlama veya ızgara önerilmektedir. Besinlerin çiğ haline oldukça önem verdiğimiz taş devri diyeti listenizin %60’ı çiğ besinlerden oluşmalıdır. Diyetinizi uygularken sabah doyuncaya kadar yiyebildiğiniz gibi akşam yemeğinizi daha az yemeye özen göstermelisiniz. Taş devri diyeti içerisinde birkaç yasak dışında yeme sınırı bulunmamaktadır.


Sponsorlu Bağlantılar

Taş Devri Diyetinde Et Tüketimi

Diyet listenizi belirttiğimiz kurallar çerçevesinde rahatlıkla hazırlayabilir veya hazırlanmış diyetleri uygulayabilirsiniz. Diyet listesi içerisinde et ve et ürünleri bulunmalıdır. Tüketeceğiniz etin komple yağsız olmasına gerek yoktur, yalnız fazla pişirmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Taş devri diyeti listenizde bulunması gereken et ürünleri için otlayan hayvanları tercih etmeniz önemlidir. Sucuk, kavurma, pastırma serbest olmakla birlikte salam ve sosis katkı maddeli olduğu için tüketilmemelidir. Beyaz et olarak köy tavuğu veya özgür bir şekilde dolaşan, yemleyen tavuklar tüketilmelidir. Oldukça önem verdiğimiz balık için kendi tuttuğunuz balıkları tüketebilirsiniz. Taş devri diyeti için oldukça önemli olan sakatatlar tüketmeniz gereken önemli besinlerdir. Dikkatli bir gözlem altında kesilen hayvanların sakatatları kesinlikle tüketilmelidir. Diyetimiz için en önemli protein kaynağı olan yumurta, köy tavuklarından elde edilmeye çalışılmalıdır. Gün içerisinde 1-4 tane yiyebilmeniz mümkündür. %100 temiz olduğuna inandığınız yumurtaların çiğ olarak yenmesi daha da iyi olacaktır. Birçok vitamin ve mineral bakımından zengin olan sebzeler taş devri diyeti içerisinde çiğ olarak tüketilmesi daha önemlidir. Her öğününüzde salata olarak bulundurabilirsiz. Şeker oranı yüksek olan havuç, turp ve patlıcan az tüketilmeye özen gösterilmelidir. Antioksidan bakımından zengin gördüğümüz sarımsak ve soğan çok önemlidir. Yemeklerinizde bulundurmanız sağlık açısından gereklidir. Doğal şeker içeren meyveler taş devri diyeti listemizde tüketilmelidir. Ancak yüksek oranda şeker içeren kayısı, üzüm, muz nispeten daha az tüketilmelidir. Meyvelerinizin taze olmasına dikkat etmelisiniz. Süt ihtiyacınızı mümkünse günlük mandıra sütü ile karşılamalısınız. Pastörize olmuş, katkılı sütler, diyet için uygun değildir. Eğer bulamazsanız şehirlerde günlük pastörize şişe sütlerini tercih edebilirsiniz. Yurtdışında paleo diyet olarak bilinen ve fazlasıyla tercih edilen taş devri diyeti şayet size uygun görünmüyorsa yine et tüketimi ağırlıkta benzer bir diyet olan protein diyeti makalesini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz: https://diyetlerim.org/protein-diyeti/

Taş devri diyeti konusunda son tavsiyemiz baklagillerinizi 12 saatte bir suyunu değiştirerek 48 saat süresince suda beklettikten sonra pişirmelisiniz. Nohut, bezelye, mercimek, fasulye gibi baklagiller haftada 2 veya 3 kereden fazla tüketilmemeye dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑