Sıfır Kalorili Yiyecekler

Yaz ayları geldi malum herkesin tek hayali fit bir vücuda sahip olmak. Kışın alınan fazla kiloların verilmesi yazın giyilecek kıyafetlerde fazla kiloların daha belli olması gibi bir çok nedenden ötürü bir sürü yöntem deneniyor. Hatta şimdiden insanlar yediklerinin kalorilerine bakmaya başladı hangi yiyeceği tercih etme konusunda kararsızlar da var hem sağlıklı olsun hem az kalorili olsun hem kilo aldırmasın aksine kilo verdirsin hemde ben gün boyu açlık hissetmeyeyim diyorlar ve böyle bir yiyeceğin varlığının mümkün olmayacağı gözüyle bakanlar var ama aslında bahsedilen sıfır kalorili yiyecekler tam aradığınız yiyeceklerdir.

İsmi sıfır kalori ama gerçekten hiç kalorisi yok  mu diye düşünebilirsiniz tabi ki kalori değerleri var  zaten kalori değeri 0 olan hiçbir yiyecek yoktur. Tek istisna sudur. Suyun içerisinde mineraller vardır ve bunlar kilo yapmaz. Sadece az kalorili, sindirimi zor veya daha uzun süre tok tutan yiyecekler  vardır. Yediğiniz yiyeceklerden aldığınız enerji onu sindirirken harcadığınız enerjiye ya eşit olmalı yada küçük olmalıdır ki bu yiyeceğe sıfır kalori diyebilelim.

Mesela 12 kalorilik bir sebze yediğinizde bunu sindirmek için 15 kalori harcıyorsanız işte bu sebze sıfır kalorilidir ve kalorisiz yiyecekler arasındadır. Düşük kalori miktarı için aslında sıfır kalori yakmış olursunuz.

Kalorisiz Yiyecekler Ne İşe Yarar? Ve Nelerdir?

  • Kalorisiz yiyecekler  beslenme sisteminizin sağlıklı olmasını sağlar.
  • Aynı zamanda uzun süre tokluk hissi verir.
  • Sıfır kalorili yiyecekler zayıflama diyetiniz bulunması gereken elzem besinlerdir. Çünkü harcanan kalori alınandan daha fazladır.

⇒ Günlük Kalori İhtiyacı Ve Günlük Alınması Gereken Kalori⇐

Bu yiyeceklere örnek verecek olursak;

Salatalık: En düşük kalorili yiyecek diyebiliriz ekstra olarak vitamin ve mineral deposudur. Uzun süre tokluk sağlar. Tok tutmasından ki neden içerdiği su miktarının fazla olmasıdır.

  • Dünyada tarımsal faliyet olarak 4. ekilen üründür.

Greyfurt: İçerdiği naringenin isimli antioksidan karaciğer yağlarının parçalanmasını sağlar. Ayrıca 100 gram greyfurtta sadece 42 kalori vardır. En önemli özelliklerinden biride vücuttan su atılmasını kolaylaştırır ve  oluşan şişlikler de azalma sağlar.

  • İlaçlarla etkileşim düzeyi yüksektir. Etkileşime ilaçla çabuk girebilir!

Kereviz: Bir tane kereviz sapı 3 kaloridir. Bir kase kereviz sizin günlük almanız gereken A ve K vitaminleri ve potasyum mineralinin 1/3 karşılar. Ek olarak çağımızın hastalığı olan kanser riskini azaltır özellikle yumurtalık kanseri riskinde azalma meydana getirir.

Elma: Yağ yakma potansiyeli en yüksek olan besin grubundadır. Metabolizma hızlandırıcı ve lif içeriği zengin olan pektin elmanın kabuğunda bulunur. Ara öğün olarak elmayı kullanmak sizin tok kalma sürenizi arttıracaktır. 100 kalori içeren bir elmanın sindirimi için 120 kalori gereklidir yani sindirimi de zor olduğu için tercihlerimizin arasında bulunmalı.

Kapruz: Karpuz deyince şaşırmış olabilirsiniz çünkü karpuz gerçekten tatlı bir meyvedir. Ama içerisindeki tat doğal olduğundan mütevellit kalorisi oldukça düşüktür. Tatlı krizlerinizde tüketin derim. Ayrıca içerisinde bulunan arjinin aminoasit kilo vermenizi kolaylaştırır. Tabi ki her besinde olduğu gibi karpuzu da sınırlı tüketmekte fayda var.


Sponsorlu Bağlantılar

Brokoli: Bir kasesinin  portakalda bulunan C vitaminine ve lifine eşit olduğunu biliyor muydunuz?  Bir kasesi  50 kaloridir. Mucizevi bir diğer özelliği ise kolon kanseri riskinde azaltmasıdır.

Mantar: 50 gramında 11 kalori vardır ve sindirmek için 15 kalori gerekiyor. Ek olarak bağışıklıkta güçlenme ve yüksek kalsiyum ve D vitamini emilimi sağlar. Çorbalarınızda, salatalarınızda ve daha bir çok yemekte rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  • Mantarların en değerleri arasında gösterilen kuzu göbeği mantarıdır. Fiyatı nerdeyse altınla yarış içinde !

Havuç: Herkes bilir gözler için harika bir sebzedir, aynı zamanda cilt içinde vazgeçilmez sebzeler arasında yer almaktadır. 1 tanesinde 25 kalori vardır. Antioksidanlar, potasyum, folat, magnezyum ve potasyum yönünden de oldukça zengindir. Ödemi azaltır ve fazla sodyumun atılmasını  sağlar sebebi de diüretik etkiye sahip olmasıdır.

Bal kabağı: Bolca lif içerir. Kemik sağlığında etkisi  büyüktür. Bal kabağı C, K, E vitamini, magnezyum, fosfor ve demir bulundurur, oldukça sağlıklı besinler arasındadır. Kış aylarının tatlıları arasında yerini almıştır.

Yeşil Kabak: 50 gramında 8 kalori vardır. Vücuttaki  yağı glikozu işlemeye yardımcı olmasındaki en önemli sebep içerdiği manganezdir.

Şalgam: Bir porsiyonunda 28 kalori vardır. Lif kaynağıdır. Şalgamda demir ve kalsiyum bileşenleri bulunmaktadır. Vitamin olarak ise A, C ve B grubu vitaminler içermektedir.

  • Şalgamın yaprağı da yenilmektedir.

Yeşil Çay: Şeker kullanılmadığı takdirde kalorisi yoktur. İçerdiği antioksidanlar kalp hastalığı ve kanser gibi önemli hastalıkların riskini azaltır. Yağ yakmada etkisi çoktur tabi ki karın yağları başta gelir. Metabolizmayı hızlandırdığı içinde diyetlerde çok tercih edilir fakat dikkat edilmesi gereken husus tansiyon hastalarının tüketiminin az olmasıdır.

 

Tüm besinlerin kalori bilgilerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kalori Listesi | Cetveli | Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑