Sağlıklı Zayıflatan Yonca Diyeti Listesi ve Beslenme Modeli

Yonca Diyeti Beslenme ModeliYonca diyeti ve beslenme modeli ile ilgili bu makalemizde sağlıklı bir şekilde zayıflamanın esaslarını ele alacağız. Öncesinde ise detaylandıracağımız birkaç temel noktadan bahsetmek kilo verme sürecinize katkıda bulunacaktır. Günümüz dünyasında birçoğumuz zayıflama ile ilgili konuları düşünerek tüm hayatımızı endişe içerisinde sürdürmekteyiz. Dünyanın evrimleşmesi ile yaşam biçimlerimizde meydana gelen gelişim, bizleri daha az hareket eden bireyler haline getirmiş durumda. Son zamanlarda insanların fazla tüketime alışması ve piyasada cezbedici gıda seçeneklerinin olması, stres ve hareketsiz hayat biçimi fazla kiloların oluşmasındaki etkenlerdir. Fazla kilolar arttıkça hem psikolojik hem de bedensel sağlık açısından kara kara düşünmeye başlarız. Tüketimin bu denli artışı ve hareket kabiliyetimizin azalması kilo problemlerini obezite hastalığına kadar götürebiliyor. Dünyaya şöyle bir göz attığımızda birçok insanın ideal kilosunun üstünde olduğunu görürüz. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) araştırmalarına göre dünyadaki 20 yaş üstü insanların %35’i aşırı kilolu olduğu ve bunların da %11’inin obez olduğu tespit edilmiş durumda.

Zayıflamanın insanlık üzerinde iki etkene sahip olduğunu düşünmekteyiz. Bunlardan birincisi elbette şekli görünüm. Birçoğumuz daha iyi görünüme sahip olma niyetindeyiz. Ancak işin diğer boyutu da mevcut. Kilolarımızın sürekli olması ve giderek artması dahilinde hastalıklar baş gösterir. İşte bu aşamada yoldan geri dönmek için daha fazla efor sarfetmeliyiz.

Sizleri daha dengeli bir beslenme piramidine ulaştırabilmek adına, aşırı kiloların hangi hastalıklara davetiye çıkardığını paylaşmak istedik.

 

Aşırı Kiloların Sebep Olduğu Hastalıklar

Karaciğer Yağlanması: Bu hastalığın sebebi çok olabilmekle birlikte, en önemli nedeninin şişmanlık olduğu bilinmekte. Karaciğer yağlanması hastalığının yaygın görüldüğü kişiler genellikle orta yaşlı fazla kilolu ya da obez ve şeker hastalığı olan insanlar olduğu tespit edilmiştir.

Yüksek Tansiyon: Kilo artışıyla birlikte vücudumuzdaki kan dolaşımı da zorlanmaya başlar. Vücudumuz ise buna bir çözüm getirmek için kan basıncında artış yoluna gider. Yağlanmanın diğer bir sonucu olarak, kan basıncının yükselmesini engelleyen böbreklerin kilo artışı ile görevini yerine getiremediğini söyleyebiliriz.

Kalp Hastalıkları: Kilo artışına bağlı olarak yağlanmanın artması direkt ya da dolaylı yollarla kalp hastalıklarına davetiya çıkarır. Kan basıncını arttırmak için daha fazla çalışan kalp bir süre sonra yorulmaya başlar ve spazm riski artar.

Böbrek Hastalıkları: Fazla kiloların tetiklediği yüksek tansiyon ve diyabet kronik böbrek hastalıklarının başlıca nedeni. Yapılan araştırmalara göre kişi yüksek tansiyon ya da şeker hastası olmasa bile  fazla kilolara bağlı olarak böbrek hastalığına yakalanma ihtimalinin arttığı uzmanlar tarafından bilinmekte.

Uyku Apnesi: Fazla kilolarla birlikte özellikle boyun bölgesinde depolanan ekstra yağlar uyku apnesini tetikliyor. Yüksek tansiyon, diyabet, kalp krizi, obezite, inme, kalp yetmezliği, aritmi, iş yeri kazaları riskini artıran uyku apnesi hastalığı fazla kilolarla yakından ilgili.

Tip 2 Şeker Hastalığı: Diyabet yani şeker hastalığının en yaygın türü olan tip 2 diyabet kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalıkları, göz bozuklukları gibi ciddi sağlık sorunlarıyla yakından ilgili bir durum olmakta. Fazla kiloların tip 2 diyabetle bağlantısının ne olduğu bilinmemekle birlikte, tip 2 diyabet hastalarının %80’inin aşırı kilolu olması bunu kanıtlıyor.

Kanser: Kilo artışına bağlı olarak yağ hücrelerinin hücre büyümesini tetiklemesiyle, bu büyümenin kanser hücrelerinde de meydana geldiği biliniyor. Bu yüzden aşırı kilolu olmanın çeşitli kanser türlerini tetiklediği düşünülmekte.

Yukarıda saydığımız hastalıklara yakalanma tehlikesini en aza indirgemek için dengeli beslenme biçimini hayatımıza adapte etmeli ve sağlıklı diyet listeleri ile kilo vermeye çalışmalıyız. Çünkü dengeli beslenme aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sunar. Uzmanlar bu beslenme çeşidi için en uygun olacak şekilde bir sistem geliştirmiş ve adına dört yapraklı yonca diyeti demiştir. Dengeli beslenmeyi bedenimizin ihtiyaç duyduğu besinleri yeterli miktar ve doğru zamanda almak olarak tanımlayabiliriz. Bu tanımlama dahilinde vücudumuzun bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşı daha iyi savaş veririz. Dengeli beslenmenin insan sağlığına faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Kaliteli ve uzun bir yaşam.
 • Yeme iştahı yerinde olur.
 • Beden ve kas yönünden güç.
 • Tırnak, saç ve cilt sağlığı iyi olur.
 • Hücre yenilenmesi kolay ve vücut gelişimi normal olur.
 • Fazla yağ ve kilo olmaz.

 


Sponsorlu Bağlantılar

Yonca Diyeti Nedir?

Yonca diyeti ve beslenme modelinin bir Türk icadı olduğunu söyleyebiliriz. Hacettepe Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı bu diyet aslında Türk toplumuna özgü hazırlanmış ilk sağlıklı beslenme modelidir. Sağlıklı beslenme ya da kilo verme konusundaki bilgileri yıllarca yabancı kaynaklardan aldık. Şimdi ise bizim mutfağımıza ve yeme alışkanlıklarımıza uygun bir diyet ve beslenme programı uygulama fırsatı ayağımıza geldi. Yonca diyeti ve beslenme esaslarını detaylandıracak olursak:

4 Yapraklı Yonca Beslenme Modelini Oluşturan 4 Temel Grup

Ekmek: Her öğünde 1 dilim kepek ya da tam tahıllı ekmek tüketmek altın kural olmalı. Fazla işlenmemiş unlardan yapılan ekmeğin B vitamini ambarı olduğu bilinmekte. Kilo vermek isteyen insanlar günde 4 dilim, ideal kilosundaki insanlar ise günde 9 dilime kadar ekmek tüketebilir. Ekmek yemeyi çok sevmeyen ya da ekmek yemekten sıkılan insanlar ise bulgur da tüketebilir. Bir dilim ekmek yerine öğünlerimize 2 yemek kaşığı bulgur ekleyebiliriz. Böylece öğünlerimizi çeşitlendirmiş oluruz.

Süt ve Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünlerinin yonca diyetinin önemli yapı taşlarından olduğunu söyleyebiliriz. Kilolu ya da normal bir fiziğe sahip tüm insanların bu ürünleri tüketmesi faydalı olacaktır. Bu ürünler protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B 12 vitaminleri içerdiği için kemik dokusu üzerinde büyük bir öneme sahiptirler.

Et ve Et Ürünleri: Sağlıklı yonca diyeti uygulamaya baş koyduysak, gün içinde mutlaka 4 köfte büyüklüğünde et ve et ürünleri tüketmeliyiz. Bu besinler vücudun protein, magnezyum, çinko, demir, A, B1, B6 ve B12 vitamini ihtiyacını karşılar. Bu ürünler kırmızı et, hindi, tavuk, balık, kuru baklagiller olabilir. Bu beslenme zincirini sağlıklı bir şekilde devam ettirmek istiyorsak bu besinlere ek olarak her gün mutlaka 1 yumurta tüketmeliyiz.

Meyve ve Sebzeler: Biz insanları hastalıklara karşı güçlü kılan ve bedenimizin vitamin, mineral ihtiyacını karşılayan meyve ve sebzeleri de bu diyete eklemeyi ihmal etmemeliyiz. Buradan yola çıkarak günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi bizim yararımıza olacaktır. Bu 5 porsiyonun 3 ünü meyveye ayrılmalıyız. Gün içinde özellikle koyu sarı olan yani havuç ve patates gibi, koyu yeşil olan yani ıspanak ve pazı gibi nişastalı olan patates ve bezelye gibi sebzeler mutlaka bir arada tüketilmelidir.

 

Günlük Yonca Diyeti Listesi

Aşağıda belirttiğimiz yonca diyeti listesi ile sağlıklı beslenme konusunda ilk adımınızı atabilirsiniz. Bununla birlikte istediğiniz vücuda kavuşmanıza da yardımcı olacak olan bu diyet listesi ile obeziteden kaynaklı hastalıklara en aza indirgeyebilirsiniz.

Kahvaltı:

 • 2 dilim tam buğday ekmeği
 • Açık ve şekersiz olmak üzere bir bardak çay veya ılık su
 • 1 dilim az yağlı peynir veya lor peyniri
 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • Söğüş mevsim sebzeleri
 • 5 adet tuzsuz zeytin ya da 2 adet ceviz içi

 

Ara Öğün:

 • 1 porsiyon mevsim meyvesi, armut

 

Öğle Yemeği:

 • Yağsız olmak şartıyla 1 porsiyon ızgara tavuklu salata
 • 1 dilim ekmek
 • 1 bardak ayran

 

Ara Öğün:

 • 3 adet kuru kayısı veya 1 porsiyon taze meyve
 • Yarım çay bardağı leblebi
 • 5 adet fındık

 

Akşam:

 • 1 kepçe ezogelin çorba
 • 1 dilim ekmek
 • 1 porsiyon zeytinyağlı bulgurlu semizotu yemeği
 • Yağsız mevsim salata

 

Ara Öğün:

 • 1 bardak kefir
 • 10 adet çilek

NOT: Yonca diyeti listesine başladıktan 3 hafta sonra spor programı yapmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑