Mehmet Öz’ün Tavsiye Ettiği Diyet ve Beslenme Biçimi

Konya’lı bir Türk olan Mehmet Öz Amerika’da doğmuş, orada eğitim almış, evlenmiş ve halen orada yaşamaktadır. 1960 doğumlu olan Öz’ün uzmanlık alanları minimal invasif kalp cerrahisi, kalp kapakçığı ve aort cerrahisi, yetişkin kalp nakli, koroner baypas, mekanik kalp yardımcılığı ve kalp cerrahisidir. 1996 senesinde, yılın Türk-Amerikalısı seçilen Mehmet Öz 2009 yılında ise en önemli 500 Müslüman kişi arasında belirtilmiştir. Yaptığı programlar ve tıp dünyasındaki önemli çalışmaları uluslar arası ortamda ün kazanmasına sebep olmuştur. Sadece tıp alanında değil yaptığı birçok Talk show programlarında da kendini tanıtma ve cerrahi yönünün dışında iyi bir konuşmacı olduğunu göstermiştir.

mehmet-ozÖrneğin 2010 yılında aldığı En İyi Talk Show Emmy Ödülü ile birçok alanda başarı sağladığını görebilmemiz mümkün. Amerika’da en iyi kalp cerrahları arasında olan Mehmet Öz’ün 2008 yılında kadar senede ortalama 250 kalp ameliyatı yaptığı belirlenmiştir. Yaptığı birçok seminer ve çıktığı programlar sonucunda birçok şov programcısının dikkatini çeken Mehmet Öz, Oprah Winfery’nin desteğiyle büyük bir televizyon programcısı oldu. Yapılan Oprah Show’da sağlıklı yaşam, güzellik, sağlık konularında 5 yıl boyunca yaptığı konuşmalar, öneriler büyük bir ilgiyle karşılanmış ve cerraha şöhretin kapılarını açmıştır. Oprah’ın 2008 yılında Öz için ‘Amerika’nın Doktoru’ ünvanını vermesi adının dünyaya yayılmasını sağlamıştır.


Sponsorlu Bağlantılar

Dr. Mehmet Öz’e Göre Obezitenin Sebebi

Sağlıklı yaşama oldukça önem veren Öz sigara kullanan kişiyi ameliyat etmem, sigara kullanan ve bırakmayan kişiyi muayene etmem sözleriyle adeta sigara düşmanı olduğunu belirtmiştir. Obezite, vücut sağlığı alanlarında birçok araştırma, seminer yapan ve ürünler geliştiren Mehmet Öz, D-Smart’ın daveti üzere Türkiye’ye geldiğinde yaptığı gözlemler sonucunda Türkiye’de obezite oranlarının artmasında hareketsiz bir yaşamın ve spor yapılmamasının etkili olduğunu söyledi. Zayıflama ilaçlarına karşı olduğunu belirten Mehmet Öz sağlıklı diyet listeleri ve düzenli yapılan spor egzersizleri sonucunda obeziteden kurtulmanın mümkün olduğunu belirtmektedir.

Mehmet Öz’ün Diyet Tavsiyesi

Kendi geliştirdiği sistemleriyle oluşturduğu diyetleri sayesinde birçok kilo sorunu yaşayan hastasının tedavisini sağlamıştır. Fazla kilolardan kurtulmak için kendi sırrını izleyicileiyle paylaşmış ve geleneksel diyetlerin sürdürebilir olmasının zor olduğunu söylemiştir. Bu nedenle kendi diyet sisteminin günde normalde 100 kalori daha az yemek yemek veya 100 kalori enerji kadar daha farza harcamak vardır. Bu şekilde bel çevresinin kolayca inceleceğini söyleyen Öz, ya düşük kalorili yemek gerektiğini ya da daha fazla enerji harcanması gerektiğini açıklamıştır. Kilo vermenin çok önemli olduğunu ancak bundan daha önemli olan şeyin bel çevresinde meydana gelen incelmenin olduğunu söyleyen Mehmet Öz, bel çevresinin boyun yarısı kadar olması gerektiğini belirtmiştir. Sağlıklı bir hayat için fazla kiloları vermeyi ve bunun için de en uygun diyetin Akdeniz diyeti ve Akdeniz bölgesinin beslenme biçimi olduğunu belirtmiştir. Sıcak havalarda ayran içilmesini sürekli söyleyen Mehmet Öz Türkiye’de 30 milyona yakın insanın kilo problemi olduğunu ve en önemlisi sigara içme alışkanlığının çok olduğunu söylemiş, sigaranın da kesinlikle bırakılması gerektiğine vurgu yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑