Makarna Diyeti Nasıl Yapılır?

Makarna diyeti konulu bu yazımızda makarnanın besin ve kalori değerlerine, karbonhidrat ağırlıklı bir besin olmasına rağmen nasıl kilo verdirdiğini anlatmaya çalışacağız. Sağlıklı bir yaşam ve fit bir görünüme sahip olabilmek için düzenli bir spora ve düzenli bir yemek öğünlerine ihtiyacımız vardır. Vücudunuzun sağlıklı olabilmesi için karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineral gibi vücudumuz için gerekli olan tüm besin gruplarını yeterli miktarda almamız gerekir. Besin gruplarından eğer alınması gereken miktardan daha fazla aldıysanız vücudunuzda yağlanmalar oluşur. Özellikle karbonhidratların vücudumuzun enerjisinin %60-%65’ini karşılayacağı için dengeli bir karbonhidrat alımı fazla yağlanmanın oluşmasını engelleyecektir. Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz ve karbonhidrat değeri taşıyan makarna diyeti zayıflama konusunda yardımcı olabilecek bir sistemdir. Makarna diyeti bir karbonhidrattan oluşmasına rağmen kilo aldırmak yerine fazla kilolarınızdan kurtulmaya da yarayacağını bilmelisiniz.

Makarna DiyetiSağlıklı bir zayıflama ve verilen kiloların geri alınmaması için tüm besin değerlerinden yeterli kadar yemeniz gerekmektedir. Bunun içinde oldukça önemli olan karbonhidratta vardır ve her gün mutlaka belirli miktarlarda tüketilmelidir. Enerji kaynağımız olan karbonhidrat değeri taşıyan makarna diyeti sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo verebileceksiniz. Adı makarna diyeti olmasına rağmen diyet listesi tabi ki yalnızca makarnadan oluşmamakta ve dengeli beslenme açısından her besin grubuna yer verilmektedir. Diyetimizin önemli besinlerinden olan makarnanın besin değerlerini ve kalori değerlerini şöyle sıralayabiliriz:

Makarna Diyeti ve Besin Değerleri:

100 gr. pişmemiş makarna için;

Enerji 357 kcal

Protein 11gr.

Karbonhidrat 75 gr.

Yağ 1,4 gr.


Sponsorlu Bağlantılar

Niasin 6,1 mg.

Demir 3,1 mg.

Tiamln (B1) 0,95 mg.

Ribofain 0,4 mg.

Folik aist 0,22 mg,

Makarna Çeşitlerinin Kalori Değeri

  • 1 porsiyon (çeyrek paket yani 125 gram çiğ 280 gram pişmiş) sade makarna: 455 kcal
  • 200 gram light yoğurtlu makarna: 551 kcal
  • 2 dilim az yağlı peynirli makarna: 592 kcal
  • Sebzeli makarna: 490 kcal
  • Ligt ton balıklı makarna: 570 kcal
  • Napoliten soslu makarna: 658 kcal
  • Bolognez soslu makarna: 673 kcal
  • Kremalı mantar soslu makarna: 820 kcal

Makarna Diyeti Listesi

Bu değerlere göre diyet listenizi oluşturabileceğiniz gibi makarna diyeti listemizdeki programa da uyabilirsiniz. Makarna sade bir şekilde yendiğinde kompleks bir karbonhidrat olduğu için kesinlikle kilo aldırmamaktadır. Makarnaya yağlı, kalorisi yüksek soslar eklendiğiniz takdirde kilo aldırmaya başlayacaktır. Bu nedenle diyetinizde kullanacağınız makarnanızı genellikle sade ya da sebzeli, peynirli, yoğurtlu veya ton balıklı hazırlamaya dikkat edin. Makarna diyeti içerisinde tüketeceğiniz makarnanızı diyet olarak da tercih edebilirsiniz. Light makarnalar diğer bir adıyla kepekli makarnalar daha çok posa içerdiği için vücut sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Bir yandan da içerdiği posa nedeniyle tok tutmayı sağlayarak gereksiz beslenmelerin önüne geçecektir. Kilo verme sürecinde uygulayabileceğiniz makarna diyeti karbonhidrat alımını yeterli miktarda destekleyen sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlayacak bir diyettir. Makarna diyeti yanında yapacağınız düzenli yürüyüşler veya herhangi bir spor hayatınızı düzene sokarak sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑