Kinoa tamamen protein ve kompleks karbonhidratlar açısından oldukça zengindir, kilo vermek adına tüketilme yönünden süper bir gıda haline gelmektedir. Yapısında bulunan yüksek lif yapısı bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına etken olan yararlı bir gıdadır.

Uzmanlar, “Kinoa’nın tahıl yapısı nedeniyle Glisemik indeksi düşük yapıya sahiptir ve pirincin neredeyse iki katı kadar protein içerir ve kuskusdan neredeyse üç kat daha fazla protein içermektedir, bu da kilolarını izleyen herkes için iyi bir seçim olanağı sağlamaktadır. Çünkü protein açısından zengin gıdalar tam hızlı ve daha uzun süre doygunluk hissi vermektedir. ‘  Glisemik: Kan şekeriyle ilgili olup kana çabuk karışıp kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşüren yapılara ad verilir.

Kinoa aynı zamanda, Dünya Sağlık Örgütü’nün kinoadaki protein seviyelerini sütte bulunan miktara eşitlediği kadar çok protein içermektedir.

  • Kinoa; Faydalı miktarda fosfor, kalsiyum, demir, vitamin E ve B vitaminleri ile yüksek lif de içermektedir.
  • Sağlıklı kemik ve dişlerin yapılanması yönünden, enerjinin istikrarlı bir şekilde serbest bırakılması, kolesterolün azaltılması ve hastalıkların önlenmesi için gerekli bir besin hali almaktadır.
  • Kinoa ayrıca gluten ve kolesterol içermez.

Bu kadar yararlı olan maddeler, Kinoa Diyeti sizin için etkileyici bir besin kaynağı olduğunu düşünür gibisiniz. Lezzetli bir tada ve ilginç dokuya sahiptir. Haşlanmış olarak, salatalar, pirinç bulgur pilavı  ya da güveçlere bu eşsiz tat eşlik edebilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Sizlere kolay hazırlanabilir, Kinoa Diyetini paylaşmak istiyoruz.

Malzemeler

  • 2 su bardağı su
  • 1 1/3 bardak Kinoa

Kalori Miktarı: 75

10 gr Kiona ortalama 37 kalori içermektedir.

Yapılışı

1. Suyu bir tencere içinde Kinoa ile birleştirin ve kaynatın. Kapağı kapatın ve ısıyı düşük seviyeye indirin. Suyun emilmesi ve kinoa 15 dakika boyunca kaynayana kadar koyulaştırın.

2. Isıdan uzaklaştırın ve soğumaya bırakın. Servis yapın veya kinoayı bir kapa aktarın ve yemeye hazır olana kadar soğutun. Arta kalacak besini dondurarak yeme işlemine devam edebilirsiniz. Afiyet olsun !

Not: Kinoayı yukarıda ki yazımızda da belirttiğimiz gibi sebze ve pilavlarda kullanabilirsiniz, bu durum hem kaloriyi azaltır hem de yüksek protein içermesine yardımcı olursunuz.