Kilo Vermek İstiyorum Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Kilo vermek öncelikle sabır işi, fazla kiloların sizi rahatsız ettiğini biliyoruz. Kilo vermek istiyorum, hızlı nasıl kilo veririm soruları sizlere sorun haline gelmesini istemiyoruz. Ayda 10 kilo veren biri olarak size neler yaptığımı bizzat anlatacağım. Kilo vermede öncelikle 3 temel işlev beslenme, kardiyo ve psikolojidir. Kendim kilo vermeye nasıl başladığımı kısaca anlatayım, vücut yapmaya karar verdikten beden kitlemin uygun olmadığını ve bunun için 10 kilo vermem gerektiğine inanarak diyete başladım.

Sevgili okurlar detaylara başlamadan önce belirteyim ilk hafta zorlu bir süreç sizleri bekliyor olacak, nedeni yağ yakmanızı sağlayan hamlık ağrıları ve beslenme düzeyinde doyumsuzluklar başlayacaktır. Sonrasın da vücut bu sistemi kabul ettikten sonra kilo verme kendiliğinden gelecektir. Unutmayın bir haftanın vermiş olduğu yorgunluğu kilo vermenize engel olmasın!

Kilo vermem de 3 temel unsurlar hakkında bilgi verdikten sonra beslenme ile ilgili gerekli 1 ayda 10 kilo verdiğim diyet listesini de belirteceğim.

 

Kardiyo

 Egzersizlere genel olarak isim verilen kardiyo, yağ yakmanıza, yardımcı olan koşu, egzersiz vb. işlevlerin tümü. Ben kardiyo yaparken kesinlikle kendimi çok zorlamadım. Günde 45 veya 60 dk kardiyo yaptım. Bu işlemleri yaparken mutlaka su tüketmeyi unutmayın. 1 haftalık alışma periyodundayken hamlık süreçleri başlayacaktır. Asla vazgeçmeyin! Kararlılığınız ve spora olan uyumunuz oluştuktan sonra hızlı kilo vermeye başlayacaksınız. Üstelik ben bu işlemleri sadece 2 günde 1 yaptım.

 • 15 Dk bisiklet
 • 15 Dk yürüme
 • 15 dk koşma

Kardiyoda önemli bir unsur başlamadan önce ısınmalısınız 6 veya 7dk ısındıktan sonra yukarıda belirtilen işlemleri yapabilirsiniz. Temponuzu düşürmeden istikrarlı şekilde yapmalısınız, kendinizi epeyce yoracak düzeyde değilde kendiniz spora adapte edecek şekilde yapmalısınız.

Mutlaka kardiyo sonunda mekik çekmeyi ihmal etmeyiniz. 10 ar 10 ar 4 set 1 dk dinlenme aralıklarında bunu 2 sefer tekrar ettirmelisiniz.

Yemek yedikten sonra hemen spora başlamayınız. Spora başlarken ne tok ne de aç olmalısınız.

Beslenme

 Zayıflamak için elbette en önemlilerinden biri de nasıl besleneceğimizdir. Kardiyoda olduğu gibi beslenmenin de zor dönemi oluyor, nedeni ise artık vücut genel beslenme ölçüsünden çıkıyor bu sizin başınızın dönmesine aynı zaman da doyumsuzluğa neden olabilir. İlerleyen zamanlar da bu durum alışageldik olacaktır, vücut beslendiğiniz diyete karşı reaksiyon göstermeyip kilo vermeye başlayacaksınız. Öncelikle sizleri üzecek haberim var. Beslenme düzeyinde kilo vermek istiyorsanız aşağıdaki besinlerden kaçınmalısınız.

 • Yağlı yiyecekler: Yağlı yemeniz kardiyo boyunca yaktığınız kalorinin tekrar alımına başladıktan sonra yağ olarak size geri döneceği için yağlı her şeyden uzak durmalısınız. Yağlı derken, elbette sebzeli yemeklerde yağ bulunuyor, fakat aşırı alımlar olmamalıdır.

Yağlı Yiyecekler

 • Abur Cubur: Şöyle bir çayın yanına bisküvi, tatlı, kuru yemiş, cips olsun da yiyelim gibi düşünceler zayıflama için sizin zaaflarınız arasındadır. Duygularımıza tercüman oldunuz kelimelerini duyar gibiyim… 🙂 Abur cubur tüketimi vücudun metabolizma dengesini bozacaktır, devamlı yemeniz siz de bir yandan tokluk ihtiyacı uyandırılabilir ama aldığınız ürünlerin proteinler bakımından uygun olmadığı için diyetinizi olumsuz yönde etkileyecektir.

FAST FOOD

 • Asitli İçecekler: Asitli içecekler kullanmanız diyet yönünden hazımsızlığa yol açabilir, bunun yerine ayran içebilir vücut laktoz değerini dengede tutabilirsiniz. Aynı zaman da az şekerli kahve bile içebilirsiniz.

Asitli İçecekler

 • Ekmek Türleri: Ekmek tüketimi aşırıya kaçmadan çavdar veya kepek ekmeği tüketmelisiniz. Öğünlük yemeklerinizde 2 dilim kullanabilirsiniz, tokluk ihtiyacına uyum sağlayarak doyumluluk artırıcı olacaktır.

Kepek Ekmeği

 • Hamur İşi: Annelerimizin vazgeçilmez Anadolu ürünü hamur işlerine artık elveda demelisiniz. Nerede o su börekleri, keteler, aman Allahım  poğaçalar! Bunları kilo vermek istiyorsanız düşüncelerinizi rafa kaldırmalısınız. Hamur işleri vücudun sindirim boyutuna geçildiği zaman bunlar size kilo olarak geri dönecektir.

Hamur İşleri

 • Kızartmalar: Günlük kahvaltıda olsun, ara öğünler de olsun patates kızarması evimizin vazgeçilmezleri arasında, ama artık haşlamasını yemelisiniz.

Kızartmalar

 • Karbonhidratlar: Evet enerji bakımından almamız gerek değerlerin başını çeken karbonhidratlar diyette büyük önemi bulunmaktadır. Enerjiye ihtiyaç duyduğumuz için elbette tüketmeliyiz fakat kesinlikle aşırısına kaçmadan! Karbonhidratlara örnek verecek olursak; Fasulye, muz, soğan, mercimek, makarna, patates, portakal gibi besinleri örnek gösterebiliriz.

Karbonhidrat Diyeti Listesi – 1 Haftalık Menü İçin TIKLAYINIZ

Karbonhidratlar

 • Proteinler: Protein, diyet bakımından benim için en önemlisi diyebilirim, çünkü zayıflamada önemli unsuru olan proteinin vücut metabolizmasını düzene sokarak alınan besinlerden tokluk ihtiyacı doğurarak direk olarak kana eminim sağlanır. Örnek olarak tavuk ve et ürünleri.

Proteinler


Sponsorlu Bağlantılar

Protein Diyeti Nasıl Yapılır? Vücuda Etkileri Nelerdir? TIKLAYINIZ

Genel Diyet Psikolojisi

Bu durumu son olarak yazmamın sebebi öncelikle bunu okuduktan sonra inanmanızı istiyorum. Genelde diyete  başladıktan sonra 3 veya 4 günlerden sonra kardiyonun vermiş olduğu yorgunluğu kendinize inandırarak vazgeçersiniz. İşte olay tam burada başlıyor eğer siz burada gel git yaşamaya başlayıp o an da devam ederseniz başarılı olacağınızdan eminim. Çünkü aynı durumlar benimde başıma geldiği için bunu sizinle paylaşmak istedim. 3. günden sonra yapılan spor ve egzersizler ağır gelmeye başladı ve ağrılar artınca bırakmayı düşünmedim değil. Öbür yüzünde tabi ki diyette var doymadan kalkmak 3 ve 4 gün sancılı bir süreç oluyor. Ama inanmış ve kafaya sığdırmıştım kilo vermeyi vücut kendini toparladıktan sonra kendiliğinden her şey ilerliyor. Önemli olan bu sürece çıktığınızda hızlı kilo vermeye kendinizi inandırmaktır.

 

1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Sizlere benim uyguladığım diyet listesini detaylı olarak anlatacağım. Yukarıda bilgiler bu diyete başlamadan önce bilmeniz gerekenler. Kilo vermek istiyorum diye başladığım ve diyeti önemli ayrıntısına kadar yaptığım, beslenmeye, kardiyoya ve 1 ay 10 kilo vereceğime inanarak başladığım için ve bunu başaran biri olarak sizlere anlatıyorum. Aşağıda öğünlerde notları okumayı unutmayınız. Ne kadar yiyeceğiniz ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Sabah Kahvaltı;

 Kahvaltınızı günlük rutin neler yiyorsunuz ? Öncelikle yukarıda bahsedilen ürünlerden olmamasına dikkat ederek başlamalısınız.

 • Zeytin; Çeşitlendirilebilir, kahvaltılarda 3 veya 4 tane tüketebilirsiniz.
 • Peynir; Çok tuzlu olmamasına özen göstermelisiniz. Ben beslendiğim zaman aldığım besinler salamura peyniri, beyaz peynir, kaşar peyniri. Fakat bunları gün ve gün hepsini rutin şekilde yenilmesi gereken bir işlem haline getirmiyorum. 3 çeşit peynir olduğu zaman kahvaltıda hepsinden kibrit kutusunun yarısı kadar yiyordum. Bu durum size ilk günden açlık haline gelebilir fakat bu duruma zamanla alışacaksınız.
 • Yumurta; Doğrusunu söylemek gerekirse yumurta yemekten bıkmıştım. Ama yumurtayı farklı tatlar denerek hemen hemen her gün tükettim. Bir gün sıvı yağda kırarak tükettim, bir gün haşlayarak yanında yeşilliklerle birlikte tükettim. Sizde aynı şekilde bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Kardiyoda yumurtanın önemi büyüktür. Protein bakımından zengin olduğu için tüketmenizde fayda var.
 • Yeşillik ve Sebze; Domates, salatalık ve yeşillikler sindirim açısından önemli besinlerdir. Hızlı kilo vermede salatanın önemini bahsetmeme gerek yok sanırım. Kahvaltılarınız da yeşillikler bulundurabilirsiniz. Dilimli domates salatalıkla beraber veya maydanoz, dere otu reyhan çok aşırıya kaçmadan kahvaltılarda karar olarak tüketebilirsiniz.
 • Bal: Günümüzde ki şekerli ballardan değilde, özelikle kaliteli ballardan tüketebilirsiniz. 2 kaşık kahvaltıda alabilirsiniz.
 • Balık: Ton balığı tüketebilirsiniz, sabah doygunluğa göre yarım veya tam bir kutu tüketebilirsiniz.

Sabah Kahvaltı Notları: Evet sevgili okurlar, yukarıda kahvaltı ile ilgili sizlere genel bilgiler verdik, fakat bunların hepsini tabi ki birlikte tüketin demiyoruz. Ama günlük sabah kahvaltınız da mutlaka yumurta bulundurun. İçecek olarak çay, yeşil çay veya süt kullanabilirsiniz. Çay’a kullandığınız şekeri biraz azaltmanız gerekiyor. Belirttiğimiz gibi hızlı zayıflama için sabah kahvaltısını sizlere detaylı şekilde anlattım. Ben genel olarak yukarıdakilerin hepsini birlikte tüketmedim, kaşar varsa mesela peynir yemedim veya lor peyniri varken kaşar yemedim gibi… Zaten bıkkınlık oluşmaması adına 1 ay boyunca farklı farklı sofrada yenilikler deneyin. Örnek; Ton balığı, kaşar, zeytin, yumurta ve çay olarak bir sofra hazırlayabilirsiniz. Aşırı yemekten kaçının! Kilo vermek için ölçülü besin almanız gerekmektedir.

Öğlen Yemeği Ve Ara Öğün;

Öğlen yemeğiniz kardiyo sonrası yemelisiniz. Bu yüzden dolayı yemenizi aşırıya kaçırmadan yemelisiniz.

 • Tavuk: Haşlanmış veya kızarmış olarak tüketebilirsiniz. 300 gr tavuk tüketmeniz yeterli olacaktır.  Tavuk tokluk salgıladığı için hızlı kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmez besin kaynağıdır.
 • Et: Sığır eti yağsız olarak tüketmeye önem vermelisiniz. Yemek içinde de kullanabilirsiniz, et sote, türlü vb. şekilde tüketebilirsiniz. Et tüketimi yaparken aşırıya kaçmadan 50 gr. yeterli olacaktır.
 • Çorba: Özellikle lif içeren çorbalar içmeye özen gösterin, havuç, kabak, patates çorbası gibi besinler alabilirsiniz. Lifli yiyecekler sizin hazımsızlığına yardımcı etmenlerdir. Protein ağırlıklı olan diyet olduğunu görüyorsunuz, ilk başlarda başladığımda fazla miktarda protein almamdan dolayı kabızlık baş göstermişti, bunu lifli sebze ve meyveler yiyerek düzenli duruma getirdim.
 • Salata: Karışık olarak marul, soğan, domates olarak 1 porsiyon yiyebilirsiniz.
 • Yoğurt: Yoğurdun diyette yeri önemlidir. Yoğurtta bulunan detoks özelliği sayesinde vücudumuzda zararlı olan toksinleri atmamıza yardımcı besin kaynağıdır.
 • Meyve ve Sebzeler: Brokoli, kabak yemeği, karnabahar, patlıcan, portakal, elma, muz, yaş hurma, havuç, biber, bezelye kısacası tüm meyve ve sebzeleri tüketebilirsiniz.
 • İçecek: Ayran veya taze sıkılmış meyve ve sebzeler.
 • Balık: Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayan önemli Omega besinidir.

Öğlen ve Ara Öğün Notları: Öğlen yemeklerinizi ve ara öğün yemeklerinizi yerken yukarıda ki yazılan yiyecekleri harmanlayarak yemelisiniz. 300 gram Tavuk yanında salata ve çorba olabilir. Diğer başka bir gün, et yemeği yanında çorba ve yoğurt tüketebilirsiniz. Yani burada size 1 aylık tabloyu oluşturmamız kural haline geleceği için sizin beslenme seçimini kendine bırakmalısınız. Hepsini bir ara da kesinlikle tüketmemelisiniz !  3 seçenek halinde gitmelisiniz. Ara öğünlerde meyve ve sebze tüketmelisiniz.  Kalori değerleri yüksek meyveler tüketmeyiniz.  Aynı zaman da boşluk bir zaman kahve önerebilirim. Ben sabahları kahvaltıdan 1 saat sonra ve ara öğünlerde tüketirdim.

Akşam Yemeği

Akşam yemeğine pilav ve makarna olarak ekleme yaptık doygunluk enerji yönünden almanız gereken gıdalar arasında yarım porsiyon tüketirseniz zayıflama adına olumlu sonuç alacaksınız.

 • Pilav: Pirinç veya bulgur olabilir. Doyumluk hissi verildiği için önemli ara yemekler arasındadır. Yarım porsiyon
 • Makarna: Makarna enerji bakımdan tüketebilirsiniz.
 • Et
 • Tavuk
 • Sebze ve Meyveler
 • Salata
 • Çorba

Akşam Yemeği Notları: Akşam yemeği içinde 3 seçenek bırakmalısınız. Diyelim ki türlü yaptınız, et ve sebze bir arada  olduğu için yanına yarım porsiyon pilav ekleyebilir ve salata ile servis edebilirsiniz. Akşamları yemekten sonra 1 adet elma veya lifli meyveler tüketmenizde fayda vardır. Sonrasında çay keyfide yapabilirsiniz.

 

Genel Açıklama: 1 Ayda 10 kilo veren biri olarak sizlere son olarak genel olarak konuyu almak isterim. Yukarıda yazdıklarımda şunu şu kadar tüketin veya bunu bu kadar tüketin gibi ibareler kullanmadım. Sadece yemekten doymadan kalkmanıza önem vermenizi istiyorum, sonradan yedikleriniz size tokluk hissi zaten verecektir. Sizler yukarıda yazdıklarıma istinaden hepsi bir arada oturup yer iseniz zaten diyet kilo verme değil kilo almaya yönelik olur. Özelikle hızlı kilo vermek istiyorum diyorsanız kardiyoyada oldukça önem vermelisiniz. Çünkü yediğiniz kalorileri kardiyo ile yakacaksınız. Umarım yazdıklarımda 1 ayda 10 kilo vermenize yardımcı olabilmişimdir. Diyeti uygulayanların yorumlarını merak ediyorum.

 

7 Günde 10 Kilo Verdiren Şok Diyet İçin TIKLAYINIZ.

Yağ Yakıcı Diyet İçin TIKLAYINIZ.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑