Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

Son zamanlarda sizler de birçok kişinin yakındığı gibi fazla kilolarınızdan şikâyetçi iseniz ve bu kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız ketojenik diyet bugün makalemizin konusu olacaktır. Oldukça sağlıklı ve önemli bir diyet olan ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır, sağlıklı zayıflama yanında hangi önemli hastalıkların engellenmesini sağlar vb. soruların cevapları bu makalemizde ayrıntılı bir şekilde yer alacak. Diyet ilk oluşturulmaya başlandığında insanlar üzerinde yaygın olan kanser hastalığının tedavisi amaçlı oluşturulmuş ve kilo vermeyi sağladığı için aynı zamanda zayıflama alanında da tercih edilmiştir. Eğer sizler de düşük karbonhidratlı beslenmek istiyorsanız anlatacağımız diyet tam da size uygun bir diyettir.

Ketojenik Diyet ve İçeriği

Ketojenik diyetKetojenik diyet Steve Jobs’un kanser hastalığına yakalanmasından sonra tedavi amaçlı kullanıldığı ve epilepsi hastalarının tedavisinde uyguladığı bilinmektedir. Son derece sağlıklı olan ve oldukça önemli hastalıkların giderilmesini sağlayan diyet aynı zamanda ideal kilonuza ulaşmanızı sağlayacak özelliğe sahipir. Karbonhidrat bakımından düşük bir diyet türü olan ketojenik diyet yağ ve protein bakımından zengin besinler içermektedir. Hepimizin bildiği gibi vücudumuzun glikoz kaynağı karbonhidrattır. Diyetimiz karbonhidrat bakımından fakir olduğu için enerji harcamak için yeteri kadar glikoz bulunamadığı takdirde otomatik bir şekilde böbrekler sayesinde yağ asitlerinden üretilen ketonlar, enerji için kullanılmaktadır. Birçok alanda bulabileceğiniz diyet listelerinin gerçekten ketojenik olup olmadığını anlamak için veya kendiniz hazırlarken diyetin %65 ‘inin protein, %30 ‘unun yağ, %5 ‘inin ise karbonhidrat olmasına dikkat edin. Ketojenik diyet karbonhidrat bakımından fakirdir ancak unutmayın ki her karbonhidrat bakımından fakir olan diyet ketojenik değildir.


Sponsorlu Bağlantılar

Ketojenik Diyet Türünde Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Diyet türü birçok özelliklere sahipken birçok hastalığında tedavisinde ve vücudun sağlığına kavuşmasında önemli rol oynamaktadır. Şeker hastalıklarının, özellikle kanser ve epilepsi hastalıklarının tedavisinde kullanılır ve sağlıklı beslenmek amacıyla oldukça etkili bir diyettir. Ketojenik diyet küçük porsiyonlarda yağlı besin içerse dahi diyeti uygulayan kişiyi uzun süre tok tutmada ve halsizleşmenin engellenmesinde oldukça etkilidir. Diyet içerisinde karbonhidrat değerinin düşük olması gerektiği için ekmek, domates, pirinç, biber, makarna, patates, ağır kalorili şekerli soslar, soğan tüketilmemelidir. Yemeniz yasak olan yiyecekler varken tüketmeniz gereken yiyeceklerde vardır. Ketojenik diyet türünde hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği ile ilgili beslenme ve diyet uzmanı Ekin Çilingir, aşağıdaki videoda sizler için anlatıyor.

Ketojenik diyet programınızı uygularken yeşil sebzelere ağırlık vermeli ve karalahana, brüksel lahanası veya normal lahanalar yeteri miktarlarda tüketilmelidir. Karbonhidrat bakımından düşük olan meyveler, uygulayacağınız bu diyet için tüketebileceğiniz besinler arasındadır. Diyet içerisinde tüketeceğiniz besinlerin tamamen doğal ve katkısız olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Protein bakımından oldukça zengin olan ketojenik diyet için protein ağırlıklı olan balık, yumurta, peynir, sığır eti, dana eti ve keçi eti tüketilebilmektedir. Diyet içerisinde proteinden sonra fazla tüketilen yağ ise tüketeceğiniz yağ çeşidine göre önem göstermektedir. Uygulayacağınız diyet için özellikle yemeklerinizi pişirirken kullanacağınız yağ çeşidi fıstık yağı dışında Hindistan cevizi yağı ve diğer sebze yağları olmalıdır. Taş devri diyeti ile çok fazla olmasa da benzer özellikler taşıyan ketojenik diyet çikolata severler içinde bir kolaylık sağlayarak az da olsa yüksek kakao içeren çikolatalar serbest bırakılmıştır. Diyet sayesinde sağlıklı bir şekilde beslenmeyi öğrenecek ve sağlıklı bir vücuda sahip olacaksınız. Dengeli bir beslenmenin yanında yapacağınız kısa süreli spor aktiviteleri bu süreçte daha hızlı kilo vermenizi ve sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑