Karın Düzleştiren Jenny Craig Diyeti ile Nasıl Zayıflanır?

jenny craig diyeti listesiÜnlü şarkıcı Mariah Carey’in kabusu olan hamilelik sonrası kiloları vermesini sağlayan Jenny Craig diyetine geçmeden önce yapılması gerekenlerden kısaca bahsedelim. Diyet dünyasına giriş yapmak oldukça karmaşık bir olaydır. Çünkü öncesinde hedefimizi belirlemeli ve uygun bulduğumuz diyeti uygulamalıyız. Fakat bu durum öyle yazıldığı kadar kolay değil. Dünyada diyet sonucu başarıya ulaşan, diyet uygulayan ya da uygulaması gerektiğini bilen belki de milyonlarca insan var. Emin olun ki bu insanlar türlü yollardan ve denemelerden geçmiştir. O kadar çok diyet var ki (örneğin Jenny Craig diyeti) insanın aklı karışıyor. Bu yüzden öncelikle ne için diyet yapacağınızı belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Diyet çeşitlerine göz attığımız zaman bel çevresini incelten, karın düzleştiren, kalça ve basen eriten vb. gibi birçok diyet olduğunu görebiliriz. Yararlı bulduğumuz ve bu yüzden sizlerle paylaşmak istediğimiz Jenny Craig diyeti ise kilo verdirerek özellikle karın bölgesinde düzleşmeyi sağlayan bir beslenme düzenidir.

Kilo verme dünyasında inandırıcılığın önemi büyüktür. Bu yüzden çevremizde ya da ünlülerden diyet uygulayarak başarıya ulaşanlar bizim için çok önemlidir. Uygulama sonucu başarıya ulaştığı zaman “aaa! O nasıl bir diyetmiş” diyerek algımızın kilitlerini o yönde açarız. Buradan hareketle ünlülerden bir örnek vererek Jenny Craig diyetinin başarısını ön plana çıkarmak uygun olacaktır.

Amerikalı ünlü şarkıcı Mariah Carey’ in hamilelik döneminde aldığı kilolar ile başı epey bir derde girmişti. Özellikle karın bölgesinden kilo vermesi gerektiğine inanan sanatçı, Jenny Craig diyetini uygulamaya koyuldu. 8 aylık Jenny Craig diyeti sayesinde tam 32 kilo vermeyi başardı.

 

Jenny Craig Diyeti Nedir?

Amerikalı ünlü diyetisyen Jenny Craig tarafından düzenlenen bu diyet, besin değerlerinin yüksek olması ve kolay bir takip mekanizması olması nedeniyle diyetisyenler ve kilo vermek isteyenler arasında oldukça iyi bir oranda kabul görmektedir.

Hemen her diyet gibi Jenny Craig diyetinin de zayıflamanın yanında özellikle etkili olduğu başka bir durum daha göze çarpıyor. Bu diyet programı ile yaptığımız araştırmalar neticesinde diyetin özellikle karın bölgesinde düzleşmeyi sağladığını öğrendik.

Jenny Craig diyetinin temel görevini şu şekilde açıklayabiliriz. Vücudumuzdaki su yerine yağları atarak formumuzun uzun süre korunmasını sağlar. Bu diyetin görevini yerine getirebilmesi için toplamda 3 aşamaya ihtiyacı var. Diyetin aşamaları ise şöyledir;

 • İlk Seviye: Küçük porsiyonlarla sık beslenme (Günlük alınan 1.200 ile 2.500 arasında değişebilen kalorinin ortalama %50–60 kadarı karbonhidrat, %20–%25 kadarı protein ve %20–%25 kadarı da yağlardan oluşur)
 • İkinci Seviye: Aktivitelerle enerjiyi yükseltme (Yemek yemeyi tetikleyen stres ve duygusal faktörler gibi davranış sorunlarını gidererek diyete uygun öğün planlama, pişirme ve dışarıda yenilebilecek yemekler üzerine yoğunlaşılır)
 • Üçüncü Seviye: Dengeli beslenerek kiloyu koruma (Kilo verme başarısının kalıcı olması hedeflenir)

Zayıflama konusunu kalıcı bir noktaya götüren bu diyetin başka bir önemli noktası daha mevcuttur. Bu diyette hazır yiyeceklerden uzak durmalıyız. Bu diyetin en büyük yasaklarından birinin hazır yiyecekler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Genellikle sağlıklı ve evde pişirilen ya da hazırlanan yiyeceklerden tüketilmesi üzerine kuruludur.

Kilo kaybetme üzerine kurulu olan bu diyet sayesinde haftada ortalama 1 kilo verilebilir. Birçok kişiye bu rakam az gelebilir. Fakat bu kilo verme yöntemi ağır olsa da sağlam ve genellikle kalıcıdır. İşin bu noktası bizce daha çok önem arz etmektedir.

 

Jenny Craig Diyeti Yapılırken Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Diyetin temel amacı verilen beslenme düzeni ve aktif bir yaşam seviyesi ile insan yaşamında güzel bir yenilik yaratmaktır. Jenny Craig diyetinde özel beslenme düzeni ve özel egzersiz programı belirlenir.

Diyetin önemli bir noktası belirli aralıklarla kendimizi kontrol edebilmektir. Bu kontrol somut ve soyut anlamda olmalıdır. İncelme oranımızı, verdiğimiz kiloyu, sağlık durumumuzu ve diyet motivasyonumuzu periyodik olarak gözden geçirmeliyiz. Kontrollerin sonucu olumlu çıktığı vakit programımızı bir tık daha ağırlaştırabiliriz. Bu ağırlaştırma genellikle egzersiz kanadından yapılırsa daha sağlıklı olur. Bu diyete özel olarak hazırlanan beslenme ve egzersiz programını yazımızın sonunda bulabileceksiniz.

Amerikan menşeili bir sağlık dergisinde yayımlanmış olan bir araştırmadan edindiğimiz bilgilere göre, Jenny Craig diyetini uygulayan insanların 1 yılda vücut ağırlıklıklarının yüzde 10’undan kurtulmuş olduğunu gözlemledik.

 


Sponsorlu Bağlantılar

Jenny Craig Diyetine Benzer Diyetler

 

Jenny Craig Diyetinin Faydaları

 • Diyetin düşük kalorili öğünlerini hazırlamak için fazla bir çabaya gerek yoktur.
 • Haftalık ortalama 1 kilo verme hedefi ile gerçekçi bir hedef ortaya koyar.
 • İnsanların olası farklı ihtiyaçlarına yönelik besin değerlerini içerdiği için sağlıksal açıdan sıkıntı yaşama olasılığı düşüktür. İçeriğinde yeteri kadar vitamin ve mineral mevcuttur.
 • Öğünlerinde farklı mutfaklardan farklı türde yiyecekler bulunuyor.
 • Kilo vermek için yapacağımız bu diyetin son aşamasında verilen kiloyu koruma programı bulunuyor. Bu şekilde verilen mücadelenin boşa gitmemesi büyük bir anlam taşımaktadır.
 • Kötü kolesterol ile yüksek tansiyonda düşüş ve iyi kolesterolde de yükselmeler sağlayabilir.

 

Haftalık Jenny Craig Diyeti Listesi

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için beslenme düzeninden ödün vermemek gerekir. Zaten Jenny Craig diyetinde insanı zorlayan ve diyetin bırakılmasını gerektiren zorlayıcı bölümler bulunmaktadır.

Öğünler aşağı yukarı benzerlik gösterecek şekilde değişiklik gösterebilse de olmazsa olmaz denilecek bazı besinler sürekli tüketilmelidir. Örneğin; her gün 1 kase yağsız yoğurdu kesinlikle tüketmeliyiz. Sizler için örnek olarak 1 günlük diyet listesini aşağıda paylaştık. Diyet süreci boyunca bunu uygulayabilirsiniz. İçeriğindeki bazı değişiklikleri kalori ve besin değerlerinin benzer olmasına bakılarak yapabiliriz.

Jenny Craig diyetinde dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kırmızı et tüketimini en aza indirgemektir. Kırmızı et yerine tavuk ve deniz ürünlerini tüketerek alınması gereken besin değerlerini edinebiliriz.

 

Kahvaltı:

 • Yağsız peynir ve tırnak kadar büyüklükte sürülmüş margarinle yapılacak 1 adet kepekli tost
 • Yarım su bardağı yağsız süt

Atıştırma:

 • Yarım su bardağı yağsız süt
 • 1 adet küçük muz

Öğle Yemeği:

 • Mevsim yeşillikleri, limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış büyük bir kase salata

Atıştırma:

 • 1 kase yağsız yoğurt
 • 1 kase mevsim meyvesi

Akşam Yemeği:

 • Yağsız kıymayla hazırlanmış 1 porsiyon(ortalama 6 adet) ev yapımı köfte
 • 1 kase haşlanmış sebze

Yatmadan Önce:

 • 1 kase yağsız yoğurt

 

Jenny Craig Diyeti Egzersizi

Birçok diyette genel olarak egzersiz de yapmanızı öneriririz şeklinde cümlelere rastlayabiliriz. Burada bizim aklımıza bile gelen en kaytarıcı nokta “hee yapmasak da olur yani” cümlesidir. Fakat Jenny Craig diyetinde egzersiz de olmazsa olmaz bir durumdur.

Bu diyetin egzersiz yönünü görüp kaçmak anlamsız olacaktır. Çünkü Jenny Craig diyetinin egzersizleri zorlayıcı ve çok zaman alıcı hareketler değildir. Diyetimizin altın kurallarından birisi günde ortalama sadece 30 dakika kadar egzersiz yapmaktır.

Jenny Craig diyetinde yapabileceğimiz en uygun egzersizi tempolu yürüyüş olarak nitelendirebiliriz. Bunun haricinde bisiklet sürme, koşu yapma, pilates ya da dans etme egzersizlerini de günlük olarak uygulayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑