Kan Grubuna Göre Diyet Listeleri Nasıl Olmalı?

Milyonlarca farklı vücut, farklı metabolizma, yaş, cinsiyet farklılıkları tabii ki farklı beslenme şekillerinin de meydana gelmesini sağlamıştır. İnsanların kilo almasına sebep olan birçok etmen varken aynı zamanda zayıflamaları ve fazla kilolarından kurtulmaları için de belirli hassas durumlar vardır. Kilo bildiğimiz gibi beslenmeyle alakalıdır ve eğer zayıflamak istiyorsanız her zamankinden daha düşük kalorili, daha az ve yeterince beslenmeniz gereklidir. Bu da zayıflamak isteyen kişinin özelliklerine göre hazırlanacak bir diyet listesiyle mümkün olmaktadır. Son zamanlarda ünlü beslenme, diyet ve sağlık uzmanlarından duyduğumuz özellikle Canan Karatay’ın üzerinde çok durduğu kan grubuna göre diyet sistemi tam da bahsettiğimiz beslenme şeklini yansıtmaktadır.

Kan Grubuna Göre DiyetSamsun Büyük Anadolu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Hilal Mutlu kan grubuna göre diyet sistemine karşı olumlu bakışını ‘Herkesin parmak izi birbirinden farklı ise yapacağı diyet de farklı olması gerekmektedir’ diyerek belirtmiştir. Kan grubuna göre diyet listesi ile zayıflamak mümkün olduğu gibi aynı şekilde kilo almak isteyenler için de bu mümkündür. Bu diyet sisteminde kişiler kan gruplarına göre beslenecekleri için hiçbir şekilde aç kalmamış ve normal beslenmelerine devam ederken zayıflamanın da keyfini çıkarabilecekler. Kan grubuna göre diyet listesi ile zayıflamak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey kan grubunuza uygun besinlerle beslenmek olacaktır. Peki, hangi kan grubu nasıl beslenmeli, diyet listesinde neler bulunmalı birde bunlara göz atalım. Daha önce genel kapsamda ele aldığımız diyette yasaklı besinler konulu makalemizde olduğu gibi bu kez yasaklı besinleri kan gruplarına göre kategorize edeceğiz. Bildiğiniz gibi 0, A, B ve AB olmak üzere 4 farklı kan grubu vardır. Bu nedenle sizlere vereceğimiz beslenme çeşitleri de kan gruplarına göre 4 farklı grupta olacaktır. İşte kan grubuna göre diyet listesinde olması gerekenler:

0 Grubu Diyet Listesi Hangi Besinlerden Oluşmalı?

0 kan grubuna sahip olan kişilerin diyet listelerinde yağsız ve dondurulmamış kırmızı et, beyaz et ve balık olmalıdır. 0 grubunda olan kişiler için süt ve süt ürünleriyle beslenmek diğer gruptakilere göre daha az çekici gelmektedir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız ekmeği ve taneli sebzeleri olduğunca az tüketmeye özen göstermelisiniz. 0 grubuna sahip olan kişilerin kilo vermesini engelleyen diğer bir etmen ise olan buğday içerisinde bulunan gluten miktarıdır. Bu nedenle kan grubuna göre diyet listenizde buğday ve ürünleri en az miktarda bulunmalıdır. 0 grubuna sahip olan kişilerin genelinde metabolizma hızı düşük olabilir. Tiroit hormonu üreten iyot miktarının vücutta yeteri kadar bulunmaması durumunda yediğiniz yiyeceklerin vücudunuzda sindirilmesi oldukça uzun bir zaman alacaktır. Bu sorunu çözmek, metabolizmayı hızlandırıp, iyot miktarını yükselterek zayıflamak istiyorsanız bol bol deniz ürünleri, iyotlu tuz, kırmızı et, karaciğer, ıspanak ve brokoli gibi besinleri kan grubuna göre diyet listenizde bulundurmalısınız.

0 kan grubuna sahip olan kişilerin midelerindeki asit miktarı da oldukça yüksektir. Bu nedenle eti kolayca sindirebilirler. Ancak kan grubuna göre diyet listenizde yer vermeniz gereken et tüketiminden sonra fazla asitlenme olacağı için bunu önlemek açısından sebze ve meyve yemeye dikkat etmelisiniz. Süt ve süt ürünlerine yatkın olmayan bu grup hazırlayacakları kan grubuna göre diyet listesinde de süt ürünleri ve yumurtaya yer vermemelidir. Zaten metabolizması yavaş çalışan 0 grubu kişiler süt ürünleri ile beslendiklerinde metabolizma hızlarında daha fazla düşüş gözlemlenebilmektedir. Kalsiyum ihtiyacını da karşılayan bu besinlerin vücutta eksikliğinin meydana gelmemesi için takviye olarak dışardan kalsiyum hapları kullanmanız önerilmektedir. 0 kan grubuna göre diyet listenizde yiyeceklerinizi hazırlarken sıvı yağları kullanmanız gerekir. Özellikle zeytinyağı gibi önemli besin kaynağı olan bu yağları tükettiğinizde kalp ve damar sağlığınız korunmuş olacak. Kan ve damar sağlığı dışında kanda bulunan kolesterol miktarını da azaltan bu yağlar kan grubuna göre diyet listenizde mutlaka bulunmalıdır.

A Grubu Diyet Listesi İçin Uygun Besinler

Beslenmenin insan için önemli olduğunu ve bunu ayaküstü geçiştirmenin çok yanlış olduğunu her zaman söylemişizdir. İşte A grubuna dahil olan kişilerin kesinlikle yapmaması gereken ayak üstü beslenme alışkanlığı olanlar da bunu terk etmelidirler. Bu gibi alışkanlıklara sahip olanlar bundan vazgeçip hazırlayacakları kan grubuna göre diyet listelerinde soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzeleri bol bol bulundurmalıdır. Eğer A kan grubuna sahipseniz listenizde doğal ve organik besinlere ağırlık vermeniz gerekecek. 0 grubuna göre metabolizma konusunda tam ters olan A grubu kişileri kırmızı et yedikleri zaman vücutlarında bir ağırlaşma hisseder ve enerji kaybederler. Hâlbuki 0 grubu için kırmızı et listede bulunması gereken besinlerdendir. A grubunun enerji toplaması için kan grubuna göre diyet listesinde bol bol proteinli besinler ve sebzeler bulunmalıdır. 0 grubuna enerji veren bir besin olan et, A grubu için vücutta bir yağ deposu haline gelmektedir. Bunun sebebi A kan grubunda olan kişilerin mide asidinin düşük olmasıdır. A grubu sütlü besinlerin sindiriminde zorlanırlar. Süt ürünleri ensülin reaksiyonunu arttırdığı için metabolizma hızında yavaşlama meydana gelir. Bununla birlikte doymuş yağ oranı yüksek olan süt ve süt ürünleri şişmanlığın ve diyabetin kapısını A kan grubu için aralar. Bu sebeplerden dolayı süt ve süt ürünleri A kan grubuna göre diyet listesinde bulunmamalıdır. Kan grubuna göre diyet listesi içerisinde A grubu için olabildiğince az et ürünleri bulunmalıdır. Eğer sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız et tüketimini en aza indirmeli veya onun yerine haftada 2-3 kere balık veya tavuk eti tüketmelisiniz. Et tüketeceğiniz zamanlar etin yağsız olmasına, haşlama veya ızgarada pişirilmesine ve salam, sosis veya kavurma olmamasına dikkat edin. A kan grubuna göre diyet listesinde aşırıya kaçmamakla beraber haftada 3-4 kere fırında, haşlama veya ızgara olarak pişirilmiş deniz ürünleri bulunabilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Eğer kan grubunuz A ise sizin için en önemli besin sebzelerdir. Vücudun enzim, mineral ve antioksidan ihtiyacını gideren sebzeler A kan grubuna göre diyet listesinde bol bol bulunmalıdır. Sebze tüketimi yaparken çiğ olarak veya sadece haşlama olarak tüketmeniz önerilmektedir. Sebze ağırlıklı beslenmesi gereken A grubunun uzak durması gereken sebzeler ise domates, patates ve lahanadır. En çok tüketilmesi ve oldukça yararlı olan besinler ise A grubu için havuç, ıspanak ve balkabağıdır. A kan grubuna göre diyet listesinde eksik olmaması gereken bir diğer besin de sarımsaktır. Neredeyse her sofrada bulunması gereken sarımsak doğal bir antibiyotik olmakla beraber, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de oldukça yararlıdır. Sarımsak her kan grubu için tüketilmelidir. Ancak en aktif ve en yarar sağladığı grup A grubu kişileridir. Meyvenin kan grubuna göre diyet listesi içerisinde oldukça önemi vardır. A kan grubu için günde 3 öğün meyve yenmelidir. Bu grup için önerilen meyveler erik ve vişneyken tavsiye edilmeyen meyveler ise tropikal bölgede yetişen meyvelerdir. Bunun yanında kan grubuna göre diyet listesinde narenciye türü meyvelerde bulundurulmamalıdır.

kan-grubuna-gore-diyet-listeleri

B Grubu Diyet Listesi Hangi Besinlerden Oluşmalı?

Değişik türlerde besin özelliğine sahip olan B grubunun, kan grubuna göre diyet listesinde bulundurmaması gereken besinler; mısır, buğday, mercimek, susam ve fındıktır. Bunlar B grubu için kilo aldıran ve B grubu kişilerinde yorgunluk, vücutta su tutulması ve kan şekerinde düşme gibi sorunlara yol açabilir. Zayıflamak için en iyi kan grubu diyebileceğimiz B kan grubu, 0 grubunda olduğu gibi tiroit sorunları yaşamamaktadır. Kan grubuna göre diyet listesinde çok aşırı olmamak şartıyla süt ve süt ürünleri tüketebilen B grubuna et için aynı şeyi söyleyemiyoruz. B gurubunda stres, yorgunluk yapan kırmızı et yerine veya yanına az miktarda dana ve hindi eti tercih edebilirsiniz. Ancak bağışıklık sisteminde sorun olanlar kuzu eti ve tavşan etinden uzak durmalısınız. Tavuk etinin de kan grubuna göre diyet listesinde bulunmaması gereken B grubunda bunun yerine hindi eti yenmelidir. Deniz ürünleri olarak ıstakoz, karides, kalamar ve midye kesinlikle tüketilmemeli bunların yerine derin denizlerde yaşayan balıklar tüketilmelidir. Süt ve süt ürünlerinin en faydalı olduğu B kan grubu süt tüketemiyorsa bunun yerine soya ürünleri tüketebilir.

B kan grubuna göre diyet listesi hazırlarken zeytinyağı kesinlikle unutulmamalıdır. Sindirim sistemi için zararlı olan susam yağı, mısırözü yağı, ayçiçek yağı B grubu için kesinlikle tüketilmemelidir. Sebzenin oldukça önemli olduğu B grubu için hemen hemen bütün sebzeler tüketilebilir. Gün içerisinde 4-5 öğün sebze tüketebilen B grubu sadece domatesten uzak durmalıdır. Bunun yanında oldukça yararlı olan zeytinyağına nazaran tane olarak zeytin de B grubu için uygun değildir. Diğer kan gruplarına göre oldukça zengin bir sebze kültürüne sahip olan B grubu yeşil yapraklı sebzeler, patates, lahana, mantar gibi birçok sebzeyi gönül rahatlığıyla tüketebilir.

AB Grubu Diyet Listesi Hangi Besinlerden Oluşmalı?

A ve B gruplarının beslenme şekillerine oldukça dikkat edilerek incelenmesi gereken AB kan grubu yiyecek seçiminde de en çok dikkat edilmesi gereken kan grubudur. A kan grubuna göre diyet listesi hazırlarken hem A hem de B grubunu göz önünde bulundurmalısınız. A ve B grubu için yenmemesi gereken besinler AB grubu için da sakıncalıdır. Ancak diğer gruplara önerilmeyen domates bu grupta rahatlıkla tüketilebilir. Zayıflama veya kilo alma konularında A ve B gruplarının gen özelliklerini taşıyan AB grubu biraz zorluk çekebilir. Mesela mide asidi miktarının az olduğu A grubunda olduğu gibi sizin de mide asidiniz düşük olabilir. Bunun yanında etin sakıncalı olduğu B grubunda olduğu gibi sizde et tükettiğinizde sindirim sorunu yaşayabilirsiniz. Yani et vücudunuzda yağ olarak depolanabilir. AB kan grubuna göre diyet listesinde kırmızı et bulundurmamaya, ara ara tüketeceğiniz zamanlarda sebze ile birlikte çok az tüketmeye dikkat edin.

Kilo vermek istiyorsanız tüketmeniz gerekenler deniz ürünleri, süt ürünleri ve sebze olacaktır. Sindirim sisteminizi zorlayacak olan hayvansal protein listede oldukça az olmalıdır. A grubunda olduğu gibi mide asidiniz düşük olacağı için azar azar ama sık yemeye özen göstermelisiniz. Kan grubuna göre diyet listenizi de bu sisteme göre ayarlamaya dikkat edin. Dana ve sığır etinden uzak dururken koyun, kuzu ve tavşan eti tam size göre. Süt ve süt ürünleri tüketirken B grubunu göz önünde bulundurarak yoğurt, kefir ve yağı alınmış krema tüketebilirsiniz. Yumurta da tüketebileceğiniz listenizde kolesterolünüzün artmaması için 2 yumurta beyazı ve 1 yumurta sarısı tüketin. Bu şekilde vücudunuzun protein ihtiyacını da gidermiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑