Hurma Diyeti Nasıl Yapılır, Kaç Kilo Verilir?

Hurma diyetiHurma diyeti ile aç kalmadan kolaylıkla kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz? Diyet yapan pek çok kişinin şikâyetçi olduğu konulardan bir tanesi de tatlı eksikliği yaşadıklarıdır. Hatta pek çok kişi bu yüzden diyet yapmayı bırakmaktadır. Fakat artık hurma diyeti ile hem aç kalmayacaksınız hem de tatlı krizlerinin üstesinden geleceksiniz. Hurma çok eski dönemlerden beri varlığını koruyan çok besleyici olmasının yanı sıra aynı zamanda doğru kullanıldığında oldukça etkili bir diyet gıdasıdır. Hurma diyeti ile demir ve potasyum gibi pek çok mineralden fazlasıyla faydalanacaksınız. Aynı zamanda hurmanın içerisinde bulunan lif sayesinde hem tok kalacaksınız hem de bağırsaklarınız daha hızlı çalışacağı için sindirim sisteminiz hızlanacak ve bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız.

Hurmanın Faydaları

 • Sindirim sisteminin daha etkili ve kolay çalışmasını sağlar.
 • Besindeki B1 vitamini sayesinde sinir sistemini fayda sağlayacaktır.
 • Karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde etkilidir ve aynı zamanda içindeki B2 vitamini ile vücudun enerji üretebilmesi açısından protein, karbonhidrat ve yağları yakmaya yardımcı olur.
 • Vücut ideal ısısının korunmasında faydalıdır.

Hurma diyeti ile sıklıkla tüketmeye başlayacağınız hurmanın içerisinde bol miktarda kalsiyum ve fosfat bulunmaktadır. Bu da kemik yapısını kuvvetlendirerek kemik erimesi gibi pek çok rahatsızlığın önüne geçmektedir. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre hurma tüketiminin gerginlik ve stresi azalttığı gözlemlenmiştir.

Hurma Diyeti Kimler İçin Sakıncalıdır

Hamile bayanlar ve şeker hastaları için hurma diyeti önerilmemektedir. Bunların dışında herhangi bir kronik rahatsızlığı olan kişilerin ise mutlaka doktorlarına danışmalarını tavsiye ederiz.


Sponsorlu Bağlantılar

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Hurma tok tutan ve oldukça tatlı bir meyve olduğu için diğer diyetlerde olduğu gibi kan şekeriniz düşmeyecektir. Bunun yanı sıra herhangi bir şekilde açlık veya halsizlik hissini de yaşamayacaksınız.

 • 1 haftalık kullanım için yaklaşık olarak 150 adet Medine hurmasına  ihtiyaç duyacaksınız.
 • Her gün 3 kase yani yaklaşık olarak 450 gram yoğurt tüketmemiz gerekiyor.
 • Günlük tüketiminiz için ortalama olarak 21 – 22 adet hurma önerilmektedir.
 • Hurmaların ara öğünlerde değil ana öğünlerde yoğurt ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yani her ana öğünde sabah, öğle ve akşam olmak üzere 7’şer adet hurma alarak yoğurtla beraber tüketebilirsiniz.
 • Her gün yaklaşık olarak 3 litre su tüketilmesi önerilmektedir.
 • Su tüketimine ek olarak şekersiz bitki çaylarından dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Hurma diyeti 1 hafta olarak uygulanmaktadır. Bu süre zarfı boyunca hurma ve yoğurt dışında herhangi bir gıda alınmaması önerilmektedir. Bolca su tüketilmesi gerektiğini de unutmamanız gerekiyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Acil Kilo Vermek İçin Yoğurt Diyeti

Hurma diyetini 1 hafta boyunca sürdürmelisiniz. Bu süre zarfında kilonuzu iki günde bir kontrollü bir şekilde ölçmenizi öneriyoruz. Bu şekilde uygulayacağınız hurma diyeti sayesinde haftada 3-4 kilo vermeniz mümkündür. Hurma diyeti her ne kadar 1 hafta sürecek olsa bile sadece yoğurt ve hurmadan oluşması sebebiyle ağır diyetler arasında sayılabilir. Dolayısıyla bilgi edinmeniz için hazırladığımız bu makaledeki diyeti uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.  

Yorum

 1. By Elisa yildiz

  Cevapla

  • By Aysel

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑