Hızlı Ve Sağlıklı Kilo Vererek Zayıflama Yöntemleri

Günümüzde trend diyetler oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Diyetlerin oluşum mekanizmasına bakıldığında aslında hepsininde hızlı ve sağlıklı kilo verdiren zayıflama yöntemlerinden olduğu görülmektedir. Hadi gelin hep birlikte hızlı ve sağlıklı kilo vererek zayıflama yöntemlerine göz atalım.

BOL SU TÜKETİMİ

Listemizin en başında metabolik faaliyetlerimiz için oldukça önemli olan su yer almaktadır. Su metabolizma sonucu oluşan artık ürünlerin vücuttan atılmasına ve metabolizmanın işleyişinin arttırılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Vücudumuzun %70’ i sudan oluştuğu göz önüne alınırsa suyun bizler için oldukça önemli bir nimet olduğu ortaya çıkmaktadır. Su tüketiminin artması ile birlikte vücuttaki metabolik aktivitede artarak enerji harcanması sağlanacaktır. Enerji harcanması ile birlikte vücudumuzda bulunan adipoz doku yıkılmaya başlayarak yağ kütlesi diye tabir ettiğimiz adipoz doku azalarak kilo kaybına yol açacaktır. Aynı zamanda bol su tüketimi vücutta oluşan ödeminde vücuttan atılmasını sağlayarak bir miktar kilo verilmesini sağlayacaktır. Bu yüzden günlük kış aylarında en az 2-2.5 litre, yaz aylarında ise en az 2.5-3 litre hatta tüketim durumuna bağlı olarak daha üst seviyelerde su tüketilmesi sağlıklı ve hızlı kilo vermek adına oldukça önemlidir.

 

YEŞİL ÇAY TÜKETİMİ

Yeşil çay içerisinde bulunan kateşin adlı madde sayesinde metabolizma hızını arttırarak yağ yakımını arttırmaktadır. Ara öğünlerde tüketilen 1 fincan yeşil çay metabolizma hızını arttırarak sağlıklı ve hızlı kilo vermemize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda iyi bir antioksidan olan yeşil çay oksidatif stresi azaltarak kan basıncını azaltıp kalp krizi ve inme riskine karşıda koruyucudur.

FİLTRE KAHVE TÜKETİMİ

Diyetlerimizin vazgeçilmez ara öğün alternatiflerinden biri olan kahve içerisinde yüksek miktarda kafein bulundurmasından dolayı metabolizmayı arttırarak kilo vermemize yardımcı olacaktır. Özellikle spordan 30 dk önce içilen bir fincan filtre kahve veya sade türk kahvesi kalp debisini arttırarak metabolizma hızını olduğundan daha fazla arttırarak yağ yakımını hızlandıracaktır. Aynı zamanda iyi bir diüretik olan kahve vücutta bulunan ödemininde atılmasına yardımcı olacaktır.

Kahve tüketirken dikkat edilmesi gereken 2 nokta bulunmaktadır. Birincisi kahve tercihinizi sütsüz, kremasız ve şekersiz olarak yapmanız yönündedir. Diğeri ise Kalp ve Damar Hastalığı olan veya riski taşıyan kişilerin kahve tüketmesi konusunda doktoru veya diyetisyeni ile görüşmesi gerekmektedir. Kahve içeriğinde bulunan yüksek kafeinden dolayı bu tarz kişilerin kalplerinde ritim bozukluğuna sebebiyet vererek yaşamlarını tehdit edebilir. Normal kişilerinde dikkat etmesi gereken konu ise miktardır. Yetişkin bir kişi günlük en fazla 3 fincan kahve tüketmelidir. Aşırıya kaçması durumunda yaşamı tehdit edici komplikasyonlar görülebilir.

ACI BİBER TÜKETİMİ

Acı biber tüketimi içeriğindeki kapsaisin adlı madde sayesinde metabolizma ateşleyici olarak metabolizmamızda görev almaktadır. Günlük diyetimizde tüketeceğimiz acı biber sağlıklı kilo vermemize yardımcı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri mide rahatsızlığı olan kişilerin acı biber tüketmesi rahatsızlıklarını arttıracaktır. Bu yüzden acı biber tüketimi bu kişiler için uygun değildir.


Sponsorlu Bağlantılar

KARBONHİDRAT SEÇİMİ

Diyette karbonhidrat seçimi önemli bir yer teşkil etmektedir. Diyetimizde kullandığımız karbonhidratlar kompleks yapıda olmalıdır. Kompleks yapıdaki karbonhidratlar yavaş sindirilerek kan şekeri regülasyonuna yardımcı olmaktadır. Kan şekerinde ani dalgalanmaların olmaması açlığımızı kontrol etmemiz hususunda oldukça önemlidir. Bu yüzden karbonhidrat seçimi yaparken tercihimizi kompleks karbonhidratlar üzerinden kullanmalıyız. Kompleks yapıdaki karbonhidratlara yulaf, kepek, mısır, arpa, fasulye, mercimek, musli, bezelye, tam tahıllı gevrek, patates, kepekli pirinç, karabuğday örnek olarak verilebilir.

YAVAŞ VE ETKİLİ ÇİĞNEME 

Yemekleri tüketirken lokmaları yavaş yavaş ve uzun süre çiğneyerek tüketmek sağlıklı ve hızlı kilo vermemize yardımcı olacaktır. Uzun süre ağızda çiğnenen besin mideye yavaş yavaş geleceğinden midede tokluk oluşması daha çabuk oluşacaktır. Bizlerin en büyük yaptığı hatalardan biri hızlı hızlı yemek yiyerek tokluk noktamızı anlayamamışımızdır. Beyine tokluk sinyalleri oluşmadan biz çoktan midemizi doldurmuş oluyoruz. Bu durumda bizim hızlı ve sağlıksız bir şekilde kilo almamıza sebebiyet veriyor. Bu yüzden sağlıklı ve hızlı kilo vermek için yavaş ve etkili bir çiğneme yapmamız gerekmektedir.

PROTEİN İÇERİKLİ BESİNLERİ ARTTIRMA

Protein içeren besinlerin diyetimizde arttırılması uzun süre tokluk sağlaması bakımında hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermemize yardımcı olacaktır. Proteinler yapı gereği karbonhidratlara nazaran daha geç sindirilirler bu durumda uzun süre tokluk oluşmasına yardımcı olur.

HAZIR VE İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK DURUN

Hazır ve işlenmiş gıda tüketimi içeriğindeki fazla yağ ve şeker yüzünden hızlı ve sağlıksız bir biçimde kilo almaya sebebiyet verecektir. Bu yüzden diyetimizde bu tarz ürünlerden uzak durmamız gerekmektedir. Bu tarz ürünleri tüketmek yerine evde kendimiz sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayarak kendimizi ödüllendirebiliriz.

 

Hızlı kilo verme ve zayıflama yolları ile diğer makalelerimiz;

Şok Diyet İle Hızlı Kilo Verme

Hızlı Kilo Vererek Zayıflamak İstiyorum

Hızlı Zayıflatan Diyet Listesi

Zayıflama Yolları Ve Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama Diyeti ile Forma Girme Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑