Haşlanmış Patates Yoğurt Diyeti İle Zayıflama

Patates son zamanlarda ise; hızlı kilo verdirmesiyle tanınan, 3 günde 5 kilo verdirdiği iddia edilen bir diyetinde ana karakteri olmuştur. Hem tok tuttuğu hem de hızlıca forma girilmesini sağladığı iddia edilen bu diyetin nasıl çıktığına bakılacak olursa daha önce var olan bu diyet ismini Avustralyalı Andrew Taylor’la duyurmuştur.  Diyetisyen, hekim vs. olmamasıyla birlikte aslında sağlık alanında herhangi bir dalda uzmanlığı olmayan Taylor; 151 kg’lık bir bedene sahipken yaşamını tek bir besinle idame ettireceğini düşünerek kendine özgü bir diyet uygulamaya başlamıştır. Besinlere olan düşkünlüğünü, terkedilmesi gereken zararlı bir alışkanlık ve bağımlılık olarak nitelendiren Taylor, beslenmeyi bırakarak bu bağımlılıktan kurtulacağına inanmıştır. Buna istinaden de patates ve yoğurt dışında diğer besinleri hayatından çıkarmıştır.

Yapmış olduğu diyetle totalde 32,1 kiloya ulaştığını ve daha sağlıklı hissettiğini iddia etse de diyet sırasında multivitamin destekleri aldığı göz ardı edilen bir mevzu olmuştur. Ayrıca dikkat edilmesi gereken noktalardan biri şu ki; diyetin ikinci ayında spora başlaması, yeterli ve dengeli beslenen bir insanın dahi kilo vermesine sebep olabilecek bir etkendir.

Taylor’un kullanımı ile ün kazanan patates diyetinin içeriğine ve uygulanışına bakacak olursak, diyetin neredeyse tamamını haşlanmış patates oluşturmaktadır. Patatesin insan vücudu için besinsel yönüne bakılacak olursa dikkat çeken noktalar şunlardır;

1. Patates lif açısından zengin bir besindir.

2. Uzun süre tok tutma özelliğine de sahiptir

3. 100 gram kabuksuz pişmiş patateste 93 kalori bulunmakta ve br küçük boy haşanmış patates bir ince dilim ekmekle aynı enerjiye sahiptir.

4. Nişasta oranı ve glisemik indeksi yüksek bir besindir.

5. C vitamini, B6 vitamini, folik asit ve potasyum içeriği yüksektir.

Haşlanmış Patates Yoğurt Diyeti

Patatesin insan vücudu için yararlı olan kısımlarının yanında glisemik indeksinin yüksek olması ve diyet ile patates yoğurt dışında bir şey alınmamasıyla günlük alınan enerjinin çok düşük olması diyetin en büyük risk faktörlerindendir.

Diyetin birkaç günlük uygulanan kısmı incelenecek olursa;

İlk gün: Kahvaltıda 1 orta boy haşlanmış patates, 1 su bardağı az yağlı yoğurt; öğle yemeğinde; 2 haşlanmış patates, 1 su bardağı yoğurt; akşam yemeğinde İki su bardağı yoğurt.(780 kalori civarı)

İkinci gün: kahvaltıda 1 su bardağı yoğurt, Öğle yemeğinde 2 haşlanmış patates, 1 su bardağı yoğurt; Akşam yemeğinde1 haşlanmış patates, 1 su bardağı yoğurt.(680 kalori civarı)

Üçüncü Gün: Kahvaltıda 1 haşlanmış patates; Öğle yemeğinde 1 haşlanmış patates, 1 su bardağı yoğurt; Akşam yemeğinde 1 su bardağı yoğurt.( 460 kalori civarı)

3 gün süren bu diyetin 5 kg verdirmesi garanti edilmekle birlikte egzersiz önerilmiyor. Görüldüğü üzere sadece patates, yoğurt ve su tüketimi içermektedir. Sağlıklı bir yetişkinin alması gereken enerjinin ise yaklaşık üçte birini karşılamaktadır.


Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı beslenme olarak nitelendirdiğimiz yeterli ve dengeli beslenme, patates diyeti gibi tek bir besine dayanan düşük kalorili diyetlerle gerçekleşmeyecek olup aynı zamanda metabolizmayı tehlikeye sokmaktadır. Günlük alınması gereken karbonhidrat, yağ, protein, lifler, vitamin ve minerallerin bu tip diyetlerle alınmaması ve bu eksikliklerin uzun süre devam etmesi malnütrisyona varacak ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Birçok yönden eksik olan bu diyetin; üç gün boyunca ciddi açlığa, baş dönmesine ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olması muhtemeldir. Üç gün sonunda ise metabolizması bozulmuş bir vücut ve büyük oranda kas kitlesinin azalmasıyla ciddi yorgunluk görülecektir. Diyet sonrası hissedilen açlık ise daha fazla yemeye sebep olarak daha fazla kilo alınmasına sebep olabilir. Uygulanmadan önce düşünülmesi gereken bir diyet olan patates diyetinin, 3 günde 5 kilogram götürmekle kalmayıp sağlığa büyük kayıp verebileceği unutulmamalıdır.

Patates İle İlgili Detaylı Bilgiler

500’ü aşkın çeşidi bulunan ve dünya genelinde bunun elliye yakın kısmı tüketilmekte olan patates, M.Ö 200lerde Peru İnca Hintlileri tarafından bulunmuştur. İspanyolların Avrupa’ya taşımasıyla 1850lerde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa’da Birleşik Devletlerdeki birçok süpermarket sadece beş ile yedi farklı çeşidini bulundurmaktadır. En yaygın olanı nişastalı kahverengi kabuklu ve beyaz etli Russet türüdür.

Ülkemizde yetiştirilmekte ve kullanılmakta olan ise açık kahverengi kabuklu orta nişastalı, oval şekilli olanlarıdır. Avrupa’ya taşınmasından sonra kırılan kemiklerin iyileşmesinde, diyarenin tedavisinde, idrar komplikasyonlarında, cilt hastalıkları ve diş ağrılarının giderilmesi gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde alternatif tıp yöntemi olarak kullanılmıştır. Etkileri tartışılmakla birlikte günümüzde hâlâ kullanıldığı alanlar vardır. Bununla birlikte; Polonya, Hindistan, Rusya Federasyonu, Çin ve Birleşik Devletlerle birlikte en fazla yetiştirilen ülkeler arasında Türkiye’de bulunmaktadır.

 Patatesin;  ülkemizde kolay temin edilen bir sebze olması ve enerji, nişasta, C vitamini içeriği ile tok hissettirmesi, bunların hepsini sağlarken aynı zamanda ucuz olması onu beslenmede önemli bir yere getirmiştir. Nitekim günümüzde Türk mutfağına özgü birçok yemekte bulunmaktadır. Bununla birlikte kolay hazırlanışı ve lezzetiyle fast food tüketiminde de önemli bir yeri olan sebzedir. Saklama koşulları, dayanıklılığı ve besin içeriği diğer sebzelere göre oldukça farklı olması ile dikkat çeker. Hatta içeriğindeki nişasta oranı ile ismi sebzelerden ziyade artık ekmekle birlikte anılmaktadır.

Patates Diyeti ile 1 Haftada 5 Kilo Zayıflayın

Yorum

  1. By Misafir

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑