Hamilelikte Diyet

Hamilelik dönemi her anne adayı için hayatının en özel dönemlerinden birisidir. 9 aylık bu süreç boyunca anne adayının beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni, çalışma saatleri, sosyal yaşantısı, ruhsal durumu kısacası hayatına dair her bir şey bu süreci olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir. Gebelikte bebeğin sağlıklı gelişimi, gebelik döneminin sorunsuz geçmesi ve sağlıklı bir doğum anne adayı için çok önemlidir. İşte aslında tüm bu faktörlerin normal seyretmesi, sorunsuz olabilmesi için anne adayının sağlıklı, yeterli, dengeli beslenmesi ve az ya da çok değil, gerektiği kadar kilo alması istenir, önerilir.

Gebelikte kaç kilo almak normaldir?

Gebelik, her anne adayının kendine has, kendine özel geçirdiği bir süreçtir. Gebelikte elbette ki genel geçerli kurallar vardır. Ancak bu kuralların gerçekleşme düzeyi de anne adayının ruh haline, sosyal ve ekonomik şartlarına, genel sağlık durumuna ve metabolik özelliklerine göre değişir. Genel anlamda bahsetmek gerekirse; “normal” kabul edilebilecek bir kiloda hamile kalan anne adayının gebelik boyunca 10 – 12 kilo alması, hatta 15 kiloya kadar alması normal kabul edilir. Vücut kitle indeksi düşük olan, normalden biraz daha zayıf olan anne adayları bundan biraz daha fazla kilo alabilirken, gebelik öncesinde fazla kilolu olan kadınların bu aralıktan biraz daha az kilo alması beklenir. Ancak genel olarak bakıldığında uzmanlar gebelikte anne adaylarının 15 kilodan fazla almasını önermezler.

Emziren Anne Diyeti İçin TIKLAYINIZ.

 

Gebelikte ideal kilo almak için öneriler!

Gebelikte anne adayının kaç kilo aldığı sorusunun yanıtı; gebeliğin seyri, bebeğin ve anne adayının sağlığı, bebeğin gelişimi, doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi ve doğum sonrasında anne adayının eski haline kısa süre içinde dönebilmesi açılarından çok önemlidir. Gebelik süresince normal oranda kilo almak isteyen kadınlar öncelikle doktorun önerilerini sıkı sıkıya takip etmeli, bunlara uymakta zorlanıyorsa bir beslenme uzmanından yardım almalıdır.

Gebelikte fazla kilo almak istemeyen anne adayları da aşağıdaki önerilere dikkat etmeliler:


Sponsorlu Bağlantılar
 • Gün içinde her besin grubundan küçük miktarlarda tüketmek,
 • Tek yönlü beslenmeden uzak durmak,
 • Sık aralıklarla, ancak küçük porsiyonlarda yemek,
 • Her gün mutlaka en az birer porsiyon sebze ve meyve yemek,
 • Haftada 2 gün kırmızı et tüketmek,
 • Haftada 2 gün balık tüketmek,
 • Her gün 1 kase yoğurt, 1 dilim peynir ve 1 bardak süt ya da ayran içmek,
 • Haftada 2 gün baklagiller yemek,
 • Her sabah 1 yumurta yemek,
 • Her gün düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak (ki bunun için yüzme, yürüyüş ve hamile pilatesi önerilir),
 • Gün içinde bolca su içmek (en az 2 litre),
 • Planlı beslenmek, 3 ana, 3 de ara öğün olmak üzere günlük beslenmeyi 6 parçaya bölmek,
 • Gün içinde sağlıklı atıştırmalıklardan seçmek,
 • Aşırı tuzlu, şekerli, yağlı hazır gıdalardan kesinlikle uzak durmak,
 • Paketli hazır gıdalar yerine evde hazırlanmış taze ve sağlıklı besinler seçmek,

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri İçin TIKLAYINIZ.

Gebelikte diyet yapılır mı?

Anne adayının gereğinden fazla kilo alması kesinlikle hem bebek hem de anne adayı için çok ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Ancak gebelikte kilo almamak ya da az kilo almak adına gebelikte diyet yapmak asla tavsiye edilmez. Diyet demek genellikle belli besin gruplarını hiç tüketmemek ya da çok az tüketmek anlamına geldiği için bebeğin gelişimi bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Ancak gebelik beslenmesini doktorun önerdiği şekilde uygulamakta zorlanan, kontrolsüz bir şekilde kilo alan kadınların bir beslenme uzmanından yardım alması gerekir. Böyle bir durumda da gebelikte sağlıklı ve yeterli kilo almak için beslenme uzmanının hazırlayacağı bir programla diyet yapmak anne adayı ve bebeğin sağlığı için çok faydalı olabilir. Bu bakımdan gebelikte diyet yapılabilir, ancak bir beslenme uzmanının hazırladığı programa göre diyet yapılabilir.

Kaynak:

http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/diet-during-pregnancy/

http://jinekoloji.com/hamilelikte-diyet-yapmanin-10-sarti

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑