Günlük Kalori İhtiyacı Ve Günlük Alınması Gereken Kalori

Fazla kilolardan kurtulmak veya ideal kiloların korunması açısından günlük olarak alınması gereken kalori miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzmanlar, günlük alınması gereken kaloriye yakın bir diyet listesi hazırlanması gerektiğinin altını çizmektedirler. Bu bakımdan alınması gereken günde kaç kalori yakmalıyız miktarının günlük kalori gereksiniminin +-150 kalori olarak hesaplanması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Kilo Almak Açısından Günlük Kalori Alımı;

Kilo almak açısından günlük kaloriden daha fazla besin alınması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise, hızlı kilo alımının amaçlanmamasıdır. Çünkü, hızlı kilo alımı beraberinde normal düzeyden daha fazla oranda kalori tüketilmesine neden olabilmekte ve bu olumsuz durumun sonucunda ise, vücut içerisinde yağ kütlelerinin daha da artış göstermesine neden olabilmektedir.

Günde Kaç Kalori Yakmalıyız?

Günlük olarak yakılması gereken kalori miktar hakkında birçok uluslararası sağlık kuruluşları tarafından araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Günlük olarak yakılması gereken günlük kalori harcama miktarı hakkında en son Amerikan Egzersiz Kurulu tarafından bir araştırma yapılarak, günlük olarak kalori miktarının yakımı hakkında, 1 kilogram yağın yakılabilmesi açısından ortalama olarak 7400 oranında kalori yakılması gerektiği tespit edilmiştir.

Uzmanlar, günlük olarak fazladan yaklaşık olarak 1000 oranında kalorinin yakılmasında ise, haftalık olarak 1 kg oranında yağ kütlesine eşit olabildiğinin altını çizmektedirler. Ancak günlük haftalık olarak 1 kilogram oranında yağın yakılabilmesi açısından günlük aktivitelerin ve egzersiz çalışmalarının düzenli bir şekilde aksatılmadan yerine getirilmesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Birçok bireyler, kalorinin vücut yağ kütlelerinin atılabilmesi açısından oldukça önemli olduğu bilgisine sahip olmaktadırlar. Oysa ki uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere kalori, yalnızca enerjiyi ifade etme tarzıdır. Bu bakımdan ne kadar enerji alınmasından çok, hangi besin kaynaklı olduğu da oldukça önem arz etmektedir. Bu bakımdan çok iyi bir şekilde hazırlanmış makro besin dağılımı gerekmektedir.

Besin Kalori Hesaplama;

Kalori değerinin öğrenilebilmesi açısından ise bireylerin besin kalori hesaplama işlemini yapması gerekmektedir. Bunun için de internet dünyasına giriş yapılarak, besin kalori hesaplama işleminin yapıldığı ilgili sitelerden faydalanılmasında fayda bulunmaktadır.  Ayrıca aşağıda belirttiğimiz adresten de bulabilirsiniz. Bizler sizlere örnek olarak bazı besinlerin kalori miktarlarını iletelim.

 • 1 Dilim Kepek Ekmeği 28 Gram 90 Kalori  
 • 1 Dilim Kızarmış Ekmek 15 Gram 35 Kalori
 • Mercimek (Kuru) 100 Gram 314 Kalori
 • Arpa (Kuru) 1 Adet 367 Kalori
 • Bulgur (Kuru) 100 Gram 371 Kalori
 • Susam 1 Adet 589 Kalori
 • Makarna (Kuru) 1 Adet 339 Kalori
 • Makarna (Haşlanmış) 100 Gram 85 Kalori
 • Pirinç (Kuru) 100 Gram 357 Kalori
 • Pirinç (Haşlanmış) 1 Adet 125 Kalori
 • Süt (Yağlı) 100 Gram 68 Kalori
 • Yoğurt (Yağlı) 100 Gram 95 Kalori
 • Yumurta 1 Adet 80 Kalori
 • Tulum Peyniri 100 Gram 257 Kalori
 • Kaşar Peyniri 100 Gram 413 Kalori

Kalori Listesi  | Kalori Cetveli  | Kalori Hesaplama TIKLAYINIZ…


Sponsorlu Bağlantılar

Günlük Olarak Kayda Değer Oranda Kalori Harcayabilmek Açısından Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Günlük olarak kayda değer oranda kalori harcanabilmesi açısından yapılması gerekenler ise şunlardır;

Günlük Olarak Egzersiz Çalışmalarının Düzenli Yapılması

 • Günlük olarak kayda değer oranda kalori harcanabilmesi açısından ilk olarak özen gösterilmesi gerekenlerden biri, günlük olarak egzersiz çalışmalarının düzenli bir şekilde yapılmasıdır.
 • Başlı başına vücudun enerji yakma işlemi olan kalori harcanması, günlük olarak egzersiz çalışmalarının düzenli olarak yapılmasına bağlıdır.

Kalori Yakımı Destekleyen Besinlerin Tüketilmesi

 • Günlük olarak kayda değer oranda kalori harcanabilmesi açısından özen gösterilmesi gerekenlerden biri de, hiç kuşkusuz ki kalori yakımını destekleyen besinlerin tüketilmesidir.
 • Bu sayede günlük olarak normal değerlerde kalori tüketilmesi söz konusu olabilmektedir.

Kararlı Olunması

 • Günlük olarak kayda değer oranda kalori yakılabilmesi açısından bireylerin aynı zamanda kararlı olması gerekmektedir.
 • Sporsal aktivitelere bağlı olarak meydana gelebilen günlük kalori yakımında bireylerin kararlı olması durumunda, günlük kayda değer oranda kalori yakımından bahsedilebilmektedir.

Uygun Diyet Çalışması Hazırlanması

 • Yukarıda da belirttiğimiz üzere günlük olarak alınması gereken veya doğrudan yakılması gereken kalori miktarının kayda değer oranda gerçekleşebilmesi açısından mutlak olarak uygun diyat listesinin hazırlanması gerekmektedir.
 • Uygun diyet listesinin uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanması, beraberinde günlük olarak kayda değer oranda kalori harcanmasını da hızlandırabilmektedir.

Kimler Kalori Yakabilmeye Uygundur?

Kalori yakımına ideal kilolarını tamamen doğal bir yol sayesinde korumak isteyenler ve fazla kilolarından tamamen doğal bir yol sayesinde kurtulmak isteyenlere uygundur. Kalori yakımının beraberinde vücudun yağ yakımı ile doğrudan eşdeğer olduğu ve bu bakımdan günlük kalori yakımının, beraberinde günlük yağ oranında da azalma anlamına geldiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Güvenilir Yoldan Kalori Nasıl Yakılabilmektedir?

Günlük olarak kayda değer oranda kalori yakılabilmesi, güç olmasa da birçok bireyler tarafından güç bir durum olarak görülebilmektedir. Bu bakımdan, günlük olarak kayda değer oranda kalori yakılabilmesi açısından bireylerin en güvenilir yol olarak, uzman diyetisyen gözetiminde günlük olarak kayda değer oranda kalori yakması sağlığın korunması açısından da önem arz etmektedir.

Ayrıca, günlük olarak kayda değer oranda kalori harcanması açısından bireylerin mutlak olarak genel sağlıkları hakkında da ilgili uzman diyetisyene bilgiler sunmalıdır. Bu sayede ilgili uzman diyetisyen tarafından bireyin genel sağlık durumunun değerlendirilmesi açısından ilgili doktora yönlendirmesi ve ilgili doktorun uygun görmesi durumunda, bireyin günlük olarak kayda değer oranda kalori yakımı için çalışmalara başlaması söz konusu olabilmektedir.

Günlük Kayda Değer Oranda Kalori Harcayabilmek İçin Spor Salonlarına Gitmek Şart Mı?

Birçok bireyler, günlük olarak kayda değer oranda kalori harcanabilmesi açısından mutlak olarak spor salonlarında saatlerce ağır egzersiz çalışmalarının yapılması gerektiği bilgisine sahiptir.

Oysa ki, uzmanların da belirttiği üzere günlük olarak kayda değer oranda kalori harcanabilmesi açısından bireylerin, ilk olarak uygun diyet listesini hazırlaması ve mümkünse bir uzman diyetisyen gözetiminde günlük kalori harcaması çalışmasına geçmesi gerekmektedir.

Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz üzere bireylerin günlük olarak kayda değer oranda kalori harcayabilmesi açısından mutlak olarak kararlı olması gerekmektedir. Günlük olarak istenilen değerde kalori harcanabilmesi için bu ayrıntılara dikkat edilmesi yeterlidir.

Protein Diyeti Listesi ile 7 Günde Forma Girin TIKLAYINIZ…

1500 Kalorilik Diyet 1 Haftada Zayıflamak TIKLAYINIZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑