Günde Kaç Öğün Beslenmeliyim?

İnsanın yaşamını devam ettirebilmesi için muhakkak ki beslenmeye, enerji almaya ihtiyacı vardır. Her insanın kendi vücudu, metabolizması, gün içerisinde harcadığı enerji miktarı ve fiziksel özelliklerine göre beslenme şekilleri değişiklik göstermektedir. Eğer gün içerisinde çok enerji harcamıyorsanız gereğinden fazla beslenmeniz kilo almanıza sebep olurken, harcadığınız enerjiden az kalori almanız da zayıflamanıza sebep olur. Bu nedenle zayıf veya kilolu insanlar için tükettikleri kalori miktarları oldukça önemlidir. Bunların dışında bir insanın alması gereken günlük kalori miktarının 2000 civarında olması öngörülür ancak bu kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Günde Kaç Öğünİnsanlar için kalori miktarı kadar önemli olan bir diğer konu ise günde kaç öğün yemenin gerektiğidir. Normalde sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 öğün yemek yenmesi normal olarak kabul edilir. Öte yandan zayıflamak isteyen kişilerin öğününden kısarak beslenmelerini günde 2 öğüne düşüren kişilerin sayısı da az değildir. Bu konu hakkında birçok görüş olmakla beraber bugün üzerinde en çok durulan ve uygulanan 6 öğün beslenme yöntemini anlatacağız. Sayfamız içerisinde de bulunan zayıflamak ve fazla kilolardan kurtulmak için verdiğimiz diyet listelerini izlediğinizde çoğunun ara öğünlerle birlikte 6 öğünden oluştuğunu göreceksiniz. Uzmanların büyük bir kesimine göre desteklenen bir görüş olan 6 öğün beslenmenin kişiye neler kazandırdığına şöyle bir göz atalım:


Sponsorlu Bağlantılar

6 Öğün Beslenmenin Faydaları

  • Kilo vermek için oldukça ideal bir yöntem olan günde 6 öğün beslenmek vücudunuzun çalışarak enerji harcamasını sağlayacaktır. Yediğimiz yiyecekleri sindirebilmek için enerji harcayan vücudumuz 6 öğün beslendiğimizde 6 kere sindirim için enerji harcamak durumunda kalacaktır. Bu duruma bağlı olarak metabolizma hızı artacak ve kilo vermek daha kolay olacaktır.
  • Şeker hastası olan kişilerin gün içerisinde sık sık beslendiklerini duymuşsunuzdur. İşte bunun sebebi kanda enerji sağlayan kan şekeridir. Şeker hastalarının da yaptığı gibi günde 6 öğün beslendiğinizde 2-3 saatte bir enerji alacağınız için kan şekeriniz hiçbir zaman düşmeyecek ve açlık hissetmeyeceksiniz.
  • İnsanlara günde 6 öğün yemeleri gerektiğini söylediğimizde şaşıranların sayısı oldukça fazla oluyor. Çünkü altı öğünün hepsinde ana öğün gibi yiyeceklerini sanıyorlar. Elbette bu yanlış, 6 öğününüzde birkaç tane ara öğün olmakla beraber her öğünde az ama sık sık yemiş olacaksınız. Bu şekilde midenizin genişlemesini ve iştahınızın açılmasını da engellemiş olursunuz.
  • Bildiğimiz gibi besinlerin midede sindirilebilmesi için mide asidinin salgılanması şarttır. Mide asidi az az ve kesintisiz bir şekilde üretilerek midede sürekli salgılanmaktadır. Tüketmiş olduğunuz besinin miktarına ve yapısına bağlı olarak bu salgının mideden boşaltım süresi 1-2 veya 8 saat sürebilmektedir. 6 öğün metodunu uyguladığınızda sık sık ama azar azar yediğiniz için mide boş kalmamış ve mide asidinin salgılanması midenin mukus yapısını bozmamış olur.
  • Safra kesesi için sağlıklı bir beslenme şekli olan 6 öğün uygulaması safra kesesinin normal ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Safra kesesinde meydana gelebilecek hastalık risklerinin azalmasını sağlayan bu beslenme şekli aynı zamanda aşırı gaz ve şişkinlik gibi sorunların yaşanma olasılığını da düşürür.
  • Bildiğimiz gibi uzun süre aç kalmak, midenin kazınması gibi durumlar kan şekerinin düşmesine, metabolizmanın yavaşlamasına, iştahın açılmasına ve bütün bunlara bağlı olarak kilo alımının hızlanmasına sebep olur.
  • İnsan vücudu her hareketinde enerjiye ihtiyaç duyar. Bunu sadece fiziksel hareketler olarak algılamayın. Vücudunuzda bulunan hücreler dahi çalışmak için enerjiye duyarlar. Sağlıklı bir vücut istiyorsanız bu hücrelere ihtiyaç duyduğu enerji miktarını sürekli ve yeteri miktarda karşılamanız gereklidir.
  • Uzun süre aç kaldığınız ve açlıktan önünüze ne gelirse yiyeceğiniz zamanları hatırlayın. Bu gibi zamanlarda çok aç olduğunuz için normalde yiyeceğinizden çok daha fazla yersiniz. İşte o zamanlarda yediğiniz yemekler ve aldığınız enerjiler vücudunuzda boşalan yağ hücrelerinin yerini doldurmak için kullanılır. Uzun süre aç kaldığınız süre zarfında vücudun enerji ihtiyacı vücuttaki yağ depolarından sağlanır. Ancak bunun hemen akabinde fazla yemek yediğiniz takdirde aldığınız enerji o kullanılan yağ hücrelerinin yerine geçer. Adeta kısır döngü gibi olan olayın doğal seyri bu şekildedir. Vücut yağlarınızdan kurtulmak için şu beslenme programını uygulayabilirsiniz: https://diyetlerim.org/sporcu-diyeti-ve-yag-yakici-bir-beslenme-programi/
  • Bildiğimiz gibi besinlerin midede sindirilebilmesi için mide asidinin salgılanması şarttır. Mide asidi az az ve kesintisiz bir şekilde üretilerek midede sürekli salgılanmaktadır. Tüketmiş olduğunuz besinin miktarına ve yapısına bağlı olarak bu salgının mideden boşaltım süresi 1-2 veya 8 saat sürebilmektedir. 6 öğün metodunu uyguladığınızda sık sık ama azar azar yediğiniz için mide boş kalmamış ve mide asidinin salgılanması midenin mukus yapısını bozmamış olur.

Bu ve bunun gibi birçok faydası nedeniyle uzmanlar 6 öğün beslenilmesinin önemine vurgu yapıyor. Bunun dışında diyet yaparken en sık yapılan yanlışlar konulu makalemizi de okumanızı öneririz: Zayıflamanızı Engelleyen 7 Diyet Yanlışı

Sık sık ama az yemek, yeterince yemek aktif olarak çalışan bireylerin enerji düşüklüğü yaşamaması, halsizlik yaşamaması ve beyinlerinin aktif olması açısından oldukça önemlidir. 6 öğünlük bir diyet listesi içerisinde sizlerde 2 veya 3 ana öğün ve aynı şekilde ara öğünler de koyarak düşük kalorili besinlerle fazlalıklarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑