Gastrit Diyeti Ve Gastrit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gastrit diyetini midesinde gastrit rahatsızlığı olanlar için ayarlanmış düzenli bir beslenme çeşididir. Gastrit midenin mukoza takasındaki kızarıklıktır bu kızarıklık bazen bölgesel şekilde olurken bazen de yaygın olarak görülmektedir. Bu rahatsızlığa sigara, alkol ve beslenme şeklindeki düzensizlik neden olmaktadır. Stres bu rahatsızlıkta ki etmenleri arasındadır fakat en büyük etmeni beslenmedeki düzensizliktir.

 Gastrit rahatsızlığına yakalanan kişiler bu hastalığın tedavisinde ilk olarak beslenme şekillerine dikkat etmelidirler. Yemek yemeleriniz de yanlış gıdaların yapacağı rahatsızlıkların yanında uzun süreli açlıkta büyük sorunlar ortaya çıkarabilir. Gastrit diyeti bu hastalığın tedavisinde önemlidir. Düzenli beslenmeniz bu hastalıktan kurtulmanızı sağlar düzenli beslenmenizin yolu ise gastrit diyetine uymaktır bu diyete uymadığınız taktirde mide ağrılarınız artacaktır ve rahatsızlığınız ilerleyecektir. Gastrit diyetini yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için maddeler halinde kaleme alacağız.


Sponsorlu Bağlantılar

Gastrit Diyetinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Gastrit diyeti sırasında aç kalınmamalıdır.
 • Diyet yaptığınız sırada düzenli bir yaşam tarzı belirlemelisiniz sabah, öğlen ve akşam yemeklerini her gün aynı saatte yemelisiniz. Her gün aldığınız gıdaların miktarını eşit tutmalısınız.
 • Diyet yaparken ara öğünler önemlidir. Ana öğünlerin arasında yapacağınız ara öğünler sizlere ana öğünde alacağınız besinlerin miktarını azaltacaktır ve bu sayede az ve düzenli yemekler yiyeceksiniz.
 • Yemeklerden 2 saat sonra meyve tüketin ve bunun sonucunda Kan şekeriniz düzenlenecektir, acıkma hissiniz gidecektir ve daha az yemek yiyeceksiniz.
 • Yemekleri yerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yediğiniz yemeklerin ne aşırı sıcak olması nede çok soğuk olmasıdır tam orta seviyesinde yemeklerinizi tüketmelisiniz.
 • Asitlik oranı düşük olan meyvelerden tüketmeniz gerekmektedir. Asit miktarı yüksek olan gıdaların mide üzerinde etkisi büyüktür bu etki sonucunda rahatsızlığınız ilerleyebilir. Kola ve mandalına, Portakal türü besinleri almaktan kaçınmalısınız.
 • Sağlığa zaten zararlı olan sigara ile alkol gastrit hastalarına büyük sıkıntılar çıkarmaktadır bundan dolayı kesinlikle üretmemeniz gerekmemektedir.
 • Kahve ve çay mideyi uyarıcı etkisinden dolayı tüketilmemelidir. Mide uyarıldığında asit salgılar ve bu asit mide duvarına ve mideye zarar verecektir. Özellikle de aç karnına bu ürünleri tüketmemelisiniz.
 • Çok baharatlı gıdalar mideye zarar verir ondan dolayı tüketmemelisiniz midenizde aşırı baharat tahrişlere neden olacaktır. Bu tahrişler gastritinizi artıracaktır.

Gastrit Diyeti Ve Gastrite Ne İyi Gelir

 • Gastrit diyetinde kullanmamanız gereken besinler tuz oranı yüksek gıdalar, kızartma türü besinler, krema ve yüksek yağ içeren gıdalar, turşu ve mayonez gibi gıdalardır. Günlük midenizi korumanız için yapmanız gereken kolay bir işlem bulunmaktadır bu işlem ise eğer şeker rahatsızlığınız bulunmuyorsa ılık suyun içerisine bir kaşık şeker atıp içmenizdir bu işlemi de sabah kalktığınızda yapmanız yeterli olacaktır.
 • Yemeklerinizi yerken kendinize zaman ayırın ve yavaş yemeye özen gösterin bunun sayesinde ayaküstü atıştırmalardan kurtulursunuz ve yemek yemeklerinizi düzene bindirmiş olursunuz.
 • Sabah kahvaltısında kullanacağınız besinler; az yağlı peynir, Açık çay veya bunların yerine meyvelerden yapılmış çaylar ayrıca şeker hastası olmayanların bir tatlı kaşığı bal ile beslenmeleri mümkündür.
 • Öğlen ve akşam yemeklerinde ise gaz yapabilecek çorbalardan kaçınmalısınız bunun yerine gaz yapmayan her hangi bir çorba ile iyi pişirilmiş sebze yemekleri tüketebilirsiniz. Az yağ ile yapılacak ızgara ve makarna da yemenizin mümkün olduğu gastrit diyeti ile zayıflamak yerine mide sağlığınızı geri kazanmayı hedeflemelisiniz.
 • Tüketeceğiniz meyvelerin kabuklarını tüketmekten kaçının ve bununla birlikte eğer mide sorunlarınız da artış görüyorsanız tükettiğiniz meyveleri ve sebzeleri çiğ tüketmek yerine haşlayıp tüketmeniz gerekmektedir. Haşlama yerine bu gıdaları fırında komposto haline getirerekte tüketebilirsiniz.
 • Ara öğünlerde her türlü gıda yerine bir dilim ekmek ile beyaz peyniri tüketmelisiniz ayrıca bir bardak çayda içmeniz mümkündür.
 • Gastrit diyetlerinde tüketeceğiniz Kırmızı et ile sebze yemeklerinin yanında bir miktar salata tüketmenizde fayda bulunmaktadır salata sizleri tok tutacaktır.
 • Bazı kişiler için süt ve yoğurt gibi besinler gastrit diyetinde sorunlar çıkarabilir bu sorunlar arasında mide ağrıları bulunmaktadır bundan dolayı eğer bu sorun ile karşılaşıyorsanız diyet listenizden bu ürünleri kesinlikle çıkartın.
 • Gastrit diyeti tükettiğiniz gıdaların lif oranları yüksek olmasına dikkat edin ve bu besinlerden ağırlıklı tüketin fakat bazı kişilere bu besinler dokunmaktadır böyle bir probleminiz bulunuyor ise kesinlikle tüketmemelisiniz.
 • Günlük sıvı tüketimi önemlidir bu tüketim 7 veya 8 bardak olması önemlidir bununla birlikte bu bardak sayısında isterseniz su isterseniz faydalı bir sıvı olması gerekmektedir. Bu sıvıların arasında asitlik oranı düşük meyve suları bulunmaktadır bunların yanında kafeinsiz içecekler de bu sıvaların arasında yer almaktadır.

 

 Gaps Diyeti Nedir? Gaps Diyeti Nasıl Yapılır? TIKLAYINIZ.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑