Egzersiz Sonrası Yenilebilecek En İyi Yemekler

Hiç şüphe yok ki, sağlık açısından yapabileceğiniz en iyi sporlardan biri egzersizlerdir ve sağlıklı bir diyet yemeği önemlidir. Yorucu bir egzersizi bitirdikten sonra, vücudunuza yemekle yakıt ikmali yapmak isteyeceksiniz. Ancak hangi gıdalar sağlık hedeflerinize uygun olarak vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olur? Egzersiz sonrasında vücudunuzun enerji rezervlerini yenilemek için en iyi yiyecek ve içeceklerden bazılarını sizler için hazırladık.

İlk Olarak Hidrat

Hidratın kısaca tanımı olarak, belirli bir miktarda su içeren iyonik bileşik anlamına gelmektedir. Egzersiz yaparken vücudunuz sıvı ve elektrolit tüketir. Antrenman sırasındayken, öncesinde ve sonrasında su içtiğinizden emin olun.

Tıp Enstitüsüne göre erkekler günde 13 bardak sıvı tüketmeli ve kadınların günde dokuz bardak tüketmeleri önerilir.

Kuvvetli bir egzersiz yaptıktan sonra bu önerilerden daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. İlginç fakat araştırmalar sonucu çikolatalı sütün egzersiz sonrasında gerekli karbonhidratları, proteinleri, hidratlamak ve tüketmek için iyi bir yol olduğunu göstermiştir. Washington Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, egzersiz sonrasında çikolata sütünün içilmesinin toparlanmada çok etkili olduğu keşfedildi.

Egzersiz yaparken kas ağrılarına yardımcı olabilecek etmenlerden biri karpuz suyudur. Journal of Zirai ve Gıda Kimyası’nda yayınlanan bir çalışmada, karpuz suyunun egzersiz sonrası kas ağrısını engellemek için etkili bir anti-inflamatuar (iltihap Engelleyici) olduğunu belirtti.  Kaynak: diet sitesi

Karbonhidrat

Karbonhidratlar gıdalarda bulunan nişasta, şeker ve elyaflardır. Karbonhidratlar enerji metabolizması için gereklidir. Karbonhidrat bulunan gıdaları tüketmek egzersiz sonrası enerji kazanmasına yardımcı olur. Karbonhidratlar diyet için kötü bir üne sahiptir, nedeni diyet için genel olarak önerilmediği gözetilir, ancak karbonhidratlar sağlıklı bir diyetin parçası olabilir. En sağlıklı olarak meyve ve sebzelerin alınması, elma, muz, armut, brokoli ve çilek gibi karbonhidrat değerleri yüksektir. Bütün tahıllar da iyi bir karbonhidrat kaynağıdır.

Karbonhidratlar en çok tahıllarda bulunur.

Protein


Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme uzmanları kasları onarmak için egzersiz yaptıktan sonra protein yemeyi önerir. Ancak tüm protein aynı değildir. Örnek olarak; et protein içerir, ancak birçok ette vücudunuz için iyi olmayan doymuş yağ miktarı yüksektir. Bu yüzden dolayı et kullanımı yaparken dövülen et yemeniz egzersiz sonrası daha sağlıklı olacaktır.

Protein Diyeti Nasıl Yapılır? Vücuda Etkileri Nelerdir?  TIKLAYINIZ

 

Kolay Yiyecek Fikirleri

Egzersiz sonrasında en iyi yemek yemek için hem karmaşık karbonhidratlar hem de yağsız protein almak gerekir. Aşağıda sizin  yapabileceğiniz bazı kolay yemekler;

Smuzi

Taze sıkılmış ve mevye sularıdan karışım yapılmış tatlı ve dondurulmuş içecekler. Zencefil, muz veya kivi ve lahana gibi beklenmeyen kombinasyonları deneyin. Protein alımını artırmak için protein tozu, yoğurt veya fındık ezmesi ekleyebilirsiniz.

Balık ve Sebzeler

Protein ve karbonhidratlarınızı sağlıklı bir şekilde sürdürmek istiyorsanız balık ve sebzeler tüketin. Amerikan Kalp Derneği haftada en az iki kez balık yemenizi öneriyor. Balık; protein, vitamin ve omega-3 yağ asitleri için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Tatlı patates, brokoli veya lahana gibi sağlıklı sebzelerde karbonhidrat zengin şekilde bulunmaktadır. Balık ve belirtilen sebzeleri birlikte tüketebilirsiniz.

Sandviç

Sağlıklı bir sandviç, egzersiz sonrası sağlıklı bir yemek olabilir. Tam tahıllı ekmek kullanın ve mümkün olduğunca ıspanak, marul, salatalık ve domates gibi sebzeler ekleyin.  Tavuk göğsü, fındık ezmesi, ton balığı veya haşlanmış yumurta gibi proteinleri tüketmeyi deneyin.

Egzersiz yaparak vücudunuzu sağlıklı tuttuğunuzdan kendinizle gurur duyabilirsiniz. Sağlıklı bir diyetle egzersiz yaptıktan sonra, iyi bir yakıt ikmali yaparak sağlıklı kalmaya devam edin. Sağlıklı günler sizin olsun.

 

Sporcu Diyeti ve Yağ Yakıcı Bir Beslenme Programı İçin TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑