Dukan Diyeti Listesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Pierre Dukan tarafından oluşturulan dukan diyetini sağlıklı bir şekilde zayıflamak için oldukça fazla tercih edildiğini duymuşsunuzdur. Özellikle son dönemlerde yaygınlaşan diyet hakkında bilgi vereceğimiz bu makalemizde dukan diyeti listesi nasıl hazırlanmalıdır, hangi besinler hangi evrelerde tüketilmelidir gibi sorulara yanıtlar vereceğiz. 4 evreden oluşan dukan diyeti her evresinde farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle her evreye göre yemeniz gereken şeyler değişiklik göstermektedir. Makalemizde dukan diyeti listesi hazırlarken bilmeniz gerekenleri öğrenerek diyet listenizi sağlıklı bir şekilde hazırlayabileceksiniz. Ciddi kiloları sağlıklı bir şekilde vermeyi sağlayan bu diyet sayesinde ideal görünüme kavuşmanız oldukça kısa bir sürede ve kendi hazırladığınız, sevdiğiniz yiyecekler ile olacaktır.

Dukan Diyeti ListesiDukan diyeti listesi oluşturmak için vereceğim bilgilerden önce şunu belirtmeliyim ki eğer bu işe gerçekten başlamak istiyorsanız ve ciddi bir şekilde kilo vererek, ideal kilonuza olaşmak istiyorsanız Pierre Dukan’ın hazırlamış olduğu Dukan Diyeti kitabını alarak ayrıntılı bir şekilde diyeti incelemeli ve her yönüyle uygulamalısınız. Vereceğimiz bilgiler doğrultusunda hazırladığınız diyette kilo verme konusunda oldukça yararlı olacağı gibi obezite derecesinde olan kişilerin ise doktora danışarak bu diyete başlamaları daha sağlıklı olacaktır. Sağlık bir dukan diyeti listesi hazırlayabilmeniz için dilerseniz vereceğimiz bilgilere geçelim.

Dukan Diyeti Atak Evresi Hazırlanması

Atak evresi dukan diyeti listesi için birinci sırada ve kısa süren bir evredir. Hızlı bir şekilde kilo vermeyi amaçlayan bu evrede sadece protein bakımından zengin olan besinler ile beslenmeniz gerekir. Yağsız beslenmeye dikkat etmeniz gereken bu evrede şu besinleri listenizde bulundurabilirsiniz.

 • Yumurta
 • Yağsız süt ve süt ürünleri
 • Dana veya sığır eti (yağsız tercih edilmeli)
 • Balık
 • Tavuk (yağsız ve derisiz)
 • 3 tatlı kaşı yulaf kepeği
 • Karaciğer, dana, dil veya böbrek

Önerdiğimiz besinlerin hepsinin protein ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Bu yiyeceklerin yanında dukan diyeti listesi dışında atak evresi boyunca 1.5 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Bu evre boyunca şekersiz olmak koşuluyla çay, kahve veya bitki çayları tüketimi serbesttir. Hareketliliğin her diyette önemli olduğu gibi bu evremizde de günde en az 20 dakika boyunca yürüyüş yapmanız zayıflama sürecinize hız katacaktır.

Dukan Diyeti Seyir Dönemi Hazırlanması

Dukan diyeti listesi seyir evresini hazırlarken atak evresinde tek fark olarak protein besinleri yanında sebze tüketiminin de başlamasıdır. Bu evrede protein olarak tükettiğiniz et yemeği yanında sebze yemeği de tüketmeniz önerilmektedir. Sebze besinlerinizi sınırsız bir şekilde tüketmeniz bu evrede serbest olacaktır. Bu evrede protein besinleri dışında tüketebileceğiniz sebzeleri şu şekilde sıralayabiliriz:


Sponsorlu Bağlantılar
 • Salatalık, domates, kuşkonmaz, ıspanak, turp, taze fasulye, pırasa, mantar, lahana, salata çeşitleri, kereviz, pazı, rezene, kabak, patlıcan, hindiba olmalıdır.
 • Sebzelerimizden olan havuç ve pancarı her öğün olmamak üzere tüketmeniz mümkündür.

Dukan diyeti listesi seyir evresinde bulunması gereken sebzeler olduğu gibi bulunmaması gereken sebzeler de vardır. Bunlar genelde nişastalıdır:

 • Patates, nohut, bezelye, mısır, pirinç, mercimek, bakla, börülce gibi besinler

Bu evreyi tamamladığınızda vermek istediğiniz kiloyu vermiş olacaksınız. Buradan sonra kesinlikle diyeti bırakmamalı ve üçüncü adımımız olan güçlendirme evresine geçmelisiniz.

Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi

Dukan diyeti listesi güçlendirme evresi verdiğiniz kiloları geri almamak için yapılacaktır. Bu evrenin süresi bu zamana kadar verdiğiniz her kilo başına 10 gündür. Güçlendirme evresindeyseniz ve dukan diyeti listesi hazırlamak istiyorsanız bu evrede şu besinleri tüketmeniz gerekmektedir:

 • İlk evremiz olan atak evresinde önerdiğimiz protein besinleri
 • İkinci evre yani seyir evresinde önerdiğimiz sebzeler
 • Her gün 2 küçük dilim tam buğday ekmeği
 • 1 porsiyon meyve (muz, üzüm ve kiraz tüketilmemeli)
 • Hafta içerisinde 2 kere yasakladığımız nişastalı besin
 • Yarım gram az yağlı peynir
 • 4 tatlı kaşığı yulaf kepeği

Haftanın bir günü atak evresinde olduğu gibi sadece protein beslenin, haftada 2 öğün ise istediğiniz şeyi yeme ödülü verin. Bu ödülü üst üste aynı gün veya aynı öğüne denk getirmeyin. Bu evrede her gün 25 dakika yürüyüş yapmaya dikkat edin.

Dukan Diyeti Koruma Evresi

Hazırlayacağımız dukan diyeti listesi için en son evremiz olan koruma evresine gelmiş bulunmaktayız. Artık hayatınızın geri kalanında uygulamanız gereken bir evre olan koruma evresi vermiş olduğunuz kiloları geri almamak ve ideal kiloda kalmanız için uygulanan bir evredir. Dukan diyeti listesi koruma evresinde şu kurallar bulunmaktadır:

 • Bir haftanın 6 günü istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.
 • Her hafta aynı gün belirleyerek 1 gün boyunca sadece protein beslenin.
 • 6 tatlı kaşığı yulaf kepeği tüketin.

Bu süreçte her gün düzenli olarak 30-45 dakika yürüyüş yapın ve diyet boyunca uyguladığınız kuralları unutmayın. Hazırlamış olduğunuz dukan diyeti listesi sizin için çok önemlidir ve harfi harfine uygulamaya dikkat edin. Dukan diyeti evreleri hakkında daha detaylı bilgi için bu makalemize de göz atabilirsiniz: Dukan diyeti nasıl yapılır

Dukan diyeti listesi verdiğimiz bilgiler doğrultusunda hazırlanıp uygulandığında istediğiniz kiloya ulaşmanızı sağlayacaktır. Ancak aşırı derecede kilo rahatsızlığı olan kişiler daha profesyonel bilgiler için Pierre Dukan’ın hazırlamış olduğu kitabı edinmeleri önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑