Diyetler Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Beslenmenin oldukça fazla olduğu günümüzde zayıflamak için yiyeceklerden uzak durmakta bir hayli zor bir hale geldi. Ancak şöyle bir kural vardır ki size kilo aldıran yiyecekleri azaltmadığınız veya uzun bir süreliğine hayatınızdan çıkarmadığınız sürece zayıflamanız gerçekten zorlaşıyor. Bu süreçte kilo aldıran yiyeceklerden uzak durmak için oldukça etkili olan diyetler sizin için etkili olacaktır. Ancak her kişinin bünyesi ve zevkleri farklıdır. Bu nedenle oluşturulan diyetler içerisinde bulunan yiyeceklerde kişiden kişiye değişkenlik gösterdiğinden dolayı kendiniz için en uygun olanını seçmeniz diyet sürecini daha eğlenceli ve uzun kılacaktır. İnternet üzerinden, televizyon, gazete, kitap gibi her alandan birçok diyetbulmanız mümkündür. Bu diyetler arasından sevdiğiniz yiyeceklerin olduğu, alerjinizin olmadığı, yediğinizde rahatsızlık duymayacağınız yiyeceklerden oluşmasına dikkat etmelisiniz.

Diyetler ve Farklı Diyet Türlerinin Özellikleri

Dünya üzerinde oldukça fazla diyet türü bulunmaktadır. Diyetler, oluşturulan uzmanlar tarafından ağırlıklı olarak sadece bir besin değeri üzerine kurulurken bazen de birçok besin değerini içinde bulundurabilir. Örneğin bazılarında sadece protein ağırlıklı veya sebze ağırlıklı diyetler bulunurken bazıları ise sadece Diyetlerkarbonhidrat içerikli olmaktadırlar. Gün içerisindeki aktifliğinize, yaptığınız spora kısacası harcadığınız kalori miktarına göre beslenmeniz zayıflama ve hangi diyeti seçeceğiniz konusunda size büyük bir ipucu verecektir. Harcadığınız kalori miktarı gün içerisinde oldukça fazla ise karbonhidrat veya protein ağırlıklı diyeti seçebilirken az kalori harcıyorsanız sebze ağırlıklı diyeti seçmeniz önerilmektedir. Uyguladığınız diyetler yanında mutlaka düzenli olarak spor yapmayı unutmamanız daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.


Sponsorlu Bağlantılar

Diyetler ve Pişirme Şekilleri

Diyetler arasından kendiniz için en uygununu seçerken dikkat edeceğiniz diğer bir nokta ise diyet içerisindeki besinlerin pişirilme şekilleridir. Yağlı yiyeceklerin kalorisinin fazla olduğunu biliyoruz ve diyet içerisindeki yiyeceklerinde yağda pişirilmesi yiyeceğin kalorisinin artmasına sebep olacaktır. Diyet listesi içerisindeki yemekleri pişirirken kullanmanız gereken pişirme yöntemi kesinlikle buğulama olmalıdır. Su buharı ile pişirilen yemek bu yöntemle ağır bir karbonhidrat bile olsa az kalorili hale gelecektir. Haşlama yöntemini de tercih edebileceğiniz yemeklerinizde gereğinden fazla yağ kullanmanız yine aynı sorunun oluşmasını sağlayacaktır. Özellikle etlerinizi pişirirken kullanabileceğiniz ızgara yöntemi sadece etin kendi yağı ile pişirilmesi ile oldukça sağlıklı ve vücut için yararlı olacaktır. Izgara yöntemi ile birçok besini pişirmeniz mümkündür. Diyetler içinde fazla kalorili yiyeceğe sahip olan yemekler için bu yöntemleri uygularken az kalorili yiyeceklerinde pişirilmesinde dikkatli olmalısınız. Az kalorili sebzelerin kızartma yöntemi ile yağda kızartılması aslında oldukça az kaloriye sahip olan bir yiyeceği oldukça fazla kalorili bir yiyeceğe dönüştürmüş olursunuz. Bu nedenle yağın kullanılmadığı pişirme yöntemleri çok daha sağlıklı olacaktır.

Diyetler Nasıl Hazırlanmalı?

DiyetlerDiyetler aynı amaca hizmet vermek yani zayıflamak için oluşturulmuş programlardır. Ancak her uzmanın veya zayıflamak isteyenin isteklerine veya zayıflama yöntemine göre içerisindeki yiyecekler farklılık göstermekte ve farklı isimlerle anılmaktadırlar. Diyetler hazırlanırken günlük harcanan kalori miktarı baz alınarak ayarlanması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu madde diyet programının ana maddesidir. Kişiden kişiye değişmekle beraber bir bireyin günlük alması gereken kalori miktarı ortalama olarak 2000 kaloridir. 2000 kaloriyi gün içerisinde yediğiniz öğünlere göre farklı oranlarda ayırmanız yani yiyecekleri buna göre gruplandırmanız gerekmektedir. Bu 2000 kaloriden en çok pay vermeniz gereken öğünler sabah ve öğlen öğünleri olmalıdır. Sabah ve öğlen vakitleri en çok hareket halinde olduğunuz vakit olduğu için aldığınız kalorileri vermeniz daha da kolay olacaktır. Günlük yediğiniz öğünleri beşe çıkararak öğünlerde az yerken aynı zamanda şeker oranınızı dengelemiş olacaksınız. Diyetler hazırlanırken bu bahsettiğimiz temel hususlara dikkat ettiğiniz takdirde sağlıklı bir zayıflama gerçekleşecektir. Bunun yanında bu kriterlere uygun olarak hazırladığınız diyet listenizi istediğiniz kiloya ulaşana kadar düzenli ve hiç ara vermeyerek uygulamaya devam etmelisiniz. Diyetler sporda veya diğer uygulamalarda da olduğu gibi kuralarına uyulduğunda etkisini gösterecektir. Diyet listenizde kesinlikle fast food tarzı yiyecekleri, sigara ve alkolü, asitli yani içerisinde şeker miktarının oldukça fazla olduğu içecekleri bulundurmamalı hatta uzun bir süre boyunca hayatınızdan çıkarmalısınız. İsteklerinize göre düzenlediğiniz diyetler düzenli bir spor ile birleştiğinde etkisini iki katı derecede fazla gösterecektir. Gün içerisinde önceden yapmadığınız ancak her gün yapmaya başlayacağınız farklı bir hareket; örneğin işe yürüyerek gitmek veya asansör kullanmamak bile zayıflamanızda oldukça fazla etkiye sahip olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑