Diyet Yaparken Bu Besinlerden Uzak Durun

Diyet her bayanın yaz aylarının yaklaşması ile başladığı bir anlamda kısıtlanma programıdır. Aylardır yenen tüm yiyeceklerin yarattığı fazla ve gereksiz kilolardan kurtulmak adına yapılan diyet herkesin, özellikle de bayanların hayatında 1 kez bile olsa yaptığı, yapacağı bir programdır. Bu programda amaç yeme içme konularında bir sınır yaratarak kişinin daha az kiloya düşmesine yardımcı olmaktır. Her diyet ideal kilo olarak hedeflenen kiloya ulaşmak için başlar ama genellikle sonunu getiremediğimizden başarısızlıkla sonuçlanır. Bazen kişinin kendini tutamayıp yediği, bazen de bilmeden diyet için yediği besinler kişiye eski yağları yakmak yerine yeni yağlar olarak dönüş yapar. İşte bu durumlarda diyetin bozulmaması ve kontrollü bir şekilde devam etmesi için diyet bozduran gıdalardan haberdar olmak ve bu gıdalardan uzak durmak gerekecektir. Özellikle yaklaşan yaz ayları diyet yapanların sayısında aşırı bir artış olduğunu ortaya koymuştur çünkü kişiler yaza fit girmek ve rahat rahat güneşlenmek ister. Vücuttaki gereksiz ve kötü fazlalık görüntüsü buna engeldir, bu yüzden de diyetler zayıflamak ve fazlalıklardan kurtulmak isteyenlerin en büyük kurtarıcıları olacaktır.

Tüketilmesi Gereken Besinler

Her insanın diyet listesinde yer alan bir takım yiyecekler bulunur. Bunları kısaca kahvaltı için beyaz peynire eşlik eden ekmek, akşam yemeğinin yağsız yoğurt ve salatası ile gün arası yorgunluk kahveleri olarak sınıflandırmak mümkündür. Sağlıklı yiyeceklerin diyete her zaman destek olduğu, kişideki fazlalığı atmaya çalıştığı bilinir ama bilmeden yenen bazı diyet düşmanı gıdalar hem bu yiyeceklerin faydasını daha az göstermesine hem de diyetin etkisini azaltmaya sebep olur.


Sponsorlu Bağlantılar

Bir diyet programı hazırlarken kahvaltıda beyaz peynir ve ekmek (beyaz ekmek değil!) olması gerekir. Bunun yanında domates, salatalık, yeşillikler ve yumurta da kahvaltının olmazsa olmazıdır. Ara öğünler kahvaltıya göre daha çok içecek üzerine kurulmalıdır. Ara öğünün istatistiklere göre en çok tercih edilen içeceği Türk kahvesi olarak bilinir. Bunun yanında bitter çikolata, meyve, özellikle muz, galeta gibi besinlerde ara öğünlerinizi süsleyebilmektedir. Kuru meyveler de ara öğünlerin mutlaka 1 tanesinde yer almalıdır. Akşam yemeği için de yoğurttan ve salatadan vazgeçmemek gerekecektir ki en doğru davranışta budur çünkü taze sebzelerin kişiyi doyurma kapasitesi daha yüksektir. Akşam yemeklerinin aşırı olmaması ama yinede zengin geçmesi gerekir ki bu da etsiz ve az pişmiş sebze yemekleri, bulgur pilavı, ayran çorba ya da köfte gibi yiyeceklerle zenginleştirilebilir.

Tüketilmesi Sakıncalı Besinler

Diyetlerin olmazsa olmazlarının yanında asla olmaması gerekenleri de elbette mevcuttur. Bu listede tabi ki başı çikolata almaktadır. Çikolata dayanılmazlığı ile birlikte diyetleri en çok bozduran yiyecektir. Bunun yanında kurabiye de kendini ele vermekte ve ara öğünlerde dahi yenmesi tavsiye edilmemektedir. Oldukça masum görünen ama kızartma ya da cips şeklinde yendiğinde size yalnızca kilo veren patates de diyet bozanlar listesinde yerini almıştır. Tüm bunların yanında pasta ve hamburgerlerin de yaratabileceği kilolardan uzak durulması gerekecektir. Beyaz ekmek her diyet listesinde yasaklanan bir besindir ki diyet yapan hiç kimse beyaz ekmeğe yönelmemelidir. Bunun yerine kepek ekmekleri ya da tam tahıllı ekmekler tercih edilebilir. Diyet bozan gıdalar arasında kendini gösteren çikolatalı gofretler en küçüğünden en büyüğüne kadar vücutta aynı etkiyi yaratır. Bu yüzden özellikle çikolatanın yalnızca bitter türü tüketilmelidir ki bitter çikolatanın tüketilmesinde bile bir sınırlama bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑