Chia Tohumu Ne İşe Yarar? Zayıflamaya Etkileri ve Faydaları

Chia Tohumu NedirBeslenme ve beslenme kalitesinin öneminin arttığını bildiğimiz son dönemlerde, chia tohumu yadsınamaz bir yere sahip olmuştur. Peki, yaşadığımız bu günlerde beslenmenin önemine ve tercihlerimize neden bu kadar dikkat çekiliyor? Tüm bunların sebebi artan çeşitlilik ve besin değerlerindeki dengesizliklerdir. Tüketime muhtaç hale gelen toplumlar, ihtiyaçtan da öte birşeyleri tüketmeye eğilimlidir. Bu unsurlarından birisinin de beslenmedeki değişkenlikler olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple beslenme dengesini kurabilecek bazı besinlere yönelmek doğru olacaktır. Bu yolda başvurabileceğiniz güvenilir besinlerden birisi de chia tohumudur. Bu sebeple yazımızda, chia tohumunun faydaları ile birlikte zayıflamaya olan etkisini ve chia tohumu ile ilgili bilinmesi gereken hemen herşeyi ele almaya çalıştık.

 

Chia Tohumu Nedir?

Bugünlerde ülkemizin çeşitli market ya da aktarlarında rahatlıkla bulabileceğimiz chia tohumu kullanımı tüm dünyada giderek artış gösteriyor. İçeriğindeki özellikle yoğun lif ve Omega-3 bileşenleri sayesinde önemi artan bu bitki Meksika, G.Amerika, Bolivya, Arjantin ve Guetamala’da yetişmektedir. Latince adı Salvia Hispanica [1] olan bu bitki aslında bir tür adaçayıdır. Salvia Hispanica  dünyada chia (çiya) bitkisi olarak biliniyor. Bu bitkinin tohumları ise bildiğimiz chia tohumu olarak satılıp kullanılıyor.

Chia tohumunun yaptıkları ile ilgili olarak düşünmek gerekirse, öncelikle içeriğindeki değerlere göz atmak gerekir. 1 Yemek kaşığı chia tohumunda bulunan ortalama besin değerleri şöyledir;

 • 70 kCal
 • 2 gr protein
 • 4,5 gr yağ
 • 5,5 gr lif
 • 6 gr karbonhidrat

Faydalı besin değerlerinin yüksek oranda bulunmasının yanı sıra, protein açısından da önemli miktarlar içerdiğinden et ve balık gibi hayvansal gıdaların yerini tutabiliyor.

Besin değerleri bakımından; öneminden ziyade, chia tohumunun son yıllarda yükselişe geçmesindeki en büyük etkenin zayıflatma özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Tok tutma özelliği bulunan chia tohumu, zayıflamayı hedefleyen herkesin ilgisini çekmeyi başarmış ve birçok diyet listesinde de üst sıralarda yerini almıştır.

Chia tohumu hakkında birçok inceleme yapılmış olup, ilgili uzmanlar bu hususta çıkarımlarda bulunmuşlardır. Bu çıkarımlara göre uzmanlar; bir hafta boyunca her gün 25 gr chia tohumu tüketen bir insanın, vücudundaki omega 3 yağ asidi seviyelerinde artışlar olduğunu ve düzene girdiğini belirtiyor.

 

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

İçeriğindeki kalsiyum zenginliği, kemik ve diş sağlığını olumlu yönde etkiler.

Chia tohumunun tok tutmasındaki en büyük sebep, su tutabilme özelliğidir.

Beyin gelişiminde önemli rol oynar.

Olası kalp rahatsızlıklarının önüne geçer.

İçeriğindeki triptofan amino asiti sayesinde, tokluk hissi ve uyku düzeni edinilir.

Cilt, saç ve tırnakların güçlendirilmesi, iyileştirilmesinde oldukça etkilidir.

Kış hastalıklarına karşı bağışıklık sağlar.

Chia tohumu, antioksidan olduğu için vücudu toksinlerden arındırır.


Sponsorlu Bağlantılar

Hücre yenilenmesini hızlandırıcı etkisi olduğu için yaşlanmayı geciktirir.

İyi kolesterolü arttırır, trigliserit ve LDL’ yi düşürür.

Chia tohumu kansere karşı koruma sağlar.

İyi nitelikte bir fosfor kaynağıdır.

Hazımsızlık ve kabızlığa iyi gelir.

 

Chia Tohumu Zayıflamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Chia tohumunu duymaya başladığımız zamanlarda, zayıflama ya da kilo verme gibi ibarelerini de bununla birlikte sıklıkla duymaya başladık. Aslında biz chia tohumunu zayıflama ve kilo verme girişimleri sebebiyle tanıdık. Bilindiği gibi zayıflamak için aklımıza gelen hemen her besinin faydasını kullanmaya çalışıyoruz. Chia tohumunda da bu durum söz konusudur. Fakat bu bitkinin zayıflama üzerinde yapıldığı bilinen pek test ya da deney bulunmuyor.

Görsel well-beingsecrets.com

Zayıflama konusuna hakim olan uzmanların görüşüne göre chia tohumunun zayıflatıcı etkisine dair kesin bir söz söylemek yersiz olur. Çünkü sonuçları kesin olarak kanıtlanmamıştır. Fakat besin değerleri ve bilinen etkileri göz önüne alındığı zaman, zayıflamaya yardımcı olabileceği savunulabilir. İçeriğindeki bol lif ve protein sayesinde hem tok tutar hem de sağlıklı bir beslenme sağlanmış olur.

 

Chia Tohumunun Yan Etkileri

Tüketimi söz konusu olan hemen her şeyde olduğu gibi chia tohumununda fazla tüketilmesi bazı yan etkilere sebep olabiliyor. Aşırı tüketime bağlı meydana gelebilecek durumlar şöyledir;

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Kan basıncı düşmesi
 • Kanama
 • Bağırsak problemleri
 • Şişkinlik
 • Prostat kanseri tetiklemesi

Yukarıdaki durumlar dışında, hamile ve emziren bayanların tüketimine uygun olmayabilir. Ayrıca chia tohumu kullanımına ara verilmesi tavsiye edilir. Kullanımı öncesinde doktor tavsiyesi alınmasında fayda bulunur.

 

Chia Tohumu Tüketimi Nasıl ve Ne Şekilde Olmalıdır?

Genellikle çiğ olarak tüketilen chia tohumu bir karışım şeklinde de tüketilebilir. Yoğurt, çorba ya da salatalara ekleyerek tüketmek güzel bir çeşitlilik sağlayabiliyor. Aperatif tüketimler için meyve suyuna katılarak içilebilir. Bu hususta meyve suyunun taze sıkılmış olması besin değerlerini arttıracaktır. Bu kullanımlara ek olarak, bir bardak su içerisine koyulacak 2 tatlı kaşığı chia tohumu yarım saat bekletildikten sonra tüketilebilir.

Farklı tatlar yaratmak, chia tohumu ile zayıflamak isteyenler için güzel alternatifler oluşturur. Chia tohumunun en önemli özelliği, bir sıvı besin içerisinde bekletildiğinde jöle kıvamı almasıdır. Sırf bu özelliği sayesinde chia pudingi yapılabilir.

Çeşitli türleri ile tüketimi fazlalaştırılabilir olan chia tohumunun kullanım limitlerinin sınırlı olması gerekiyor. Beslenme uzmanları tüketilmesi gereken ideal miktarın 2-4 tatlı kaşığı olduğunu söylüyor. Bu miktar günlük olarak ortalama 48 grama tekabül ediyor. Chia tohumunu genellikle kahvaltı öğünlerinde tüketmek faydasının artmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑