Basen Eritme Hareketleri | Video ve Resimli Anlatım

Kalça bölgesi bayanların en çok dikkat ettiği, genişlemesinden ve görüntüsünün değişmesinden en çok korktuğu bölgelerden birisidir. Bunun çözüm yolu olan basen eritme hareketleri düzenli uygulandığında basen çevrenizi eski formuna kavuşturmanıza yardımcı olacak. Fakat basen bölgesi, kilo alıp verdiğimiz diğer bölgelerimiz ile aynı zamanda forma girmez. Bu yüzden basen eritme hareketleri mutlaka sabır ile uygulanmalı ve değişimi fark edinceye kadar da basen eritme hareketleri yarıda bırakılmamalıdır. Basen eritme hareketleri kalçadaki yağları yakarken bacakları da incelterek aşağı vücudu istenilen şekilde ve formda görünmesini sağlar.

basen eritme egzersizleriBasen eritmek için pek çok egzersiz bulunmakta. Bunlardan en etkili bir kaçını sizler için hazırladık. Bu egzersizleri her gün tekrarlar ve eğer mümkünse bunları bir sauna eşofmanı ile yaparsanız çok daha etkili olduğunu göreceksiniz. İlk hareketimiz orta boy bir sandalyeyle olacak. Yere uzanacağımız için altımıza bir spor halası yani spor matı almanız gerekiyor. Bu sayede belinizi ve kalçanızı da sert zemin aşınmalarına karşı korumuş olacaksınız.

Basen Eritme Hareketleri Nasıl Yapılır?

  • 1. Hareket:

Matın üzerine sırtüstü uzanın ve  sol ayak topuğunuzu sandalyenin üzerine koyarak pozisyon alın. Sağ bacağınızı sol bacağınızı 90 derecelik açı ile yukarı kaldırın ve içinizden 10’a kadar sayın. Sonrasında sağ ayak topunuzu sandalye üzerine koyarak sol bacağınızı sağ bacağınıza göre 90 derecelik açı ile kaldırın. Bu işlemi her iki bacağınız için de 10 defa tekrarlayın. Her basen eritme hareketinin arası 1 dakikadır.

basen-eritme-hareketleri-1

  • 2. Hareket:

Bu basen eritme hareketinde daha çok arka bacaklar çalışacak ve bunu her hareket aşamasında hissedeceksiniz. Hissetmediğiniz takdirde mutlaka bir yerde hata yapıyorsunuzdur. Sandalye yine karşınıza gelecek şekilde pozisyon alın fakat bu defa ayakta kalacaksınız. Sol ayağınız ile sandalyeye basın ve sağ bacağınızı olabildiğince arkaya çekin ve ayak parmak uçlarınızla destekleyin. Bacağınızın topuktan kalçaya kadar gerildiğini hissedeceksiniz. Her bir hareket 5 saniye sürmeli ve diğer bacağa geçilip aynı hareket her bir bacak için 10 defa tekrar edilmeli.

basen-eritme-hareketleri-2

  • 3. Hareket:

Bu hareket iç bacaklar ile kalçayı şekillendirmekte ve çalıştırmakta çok başarılıdır. Ağır bir sandalye veya masa ile yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bu egzersiz için büyük bir adım uzaktan masaya uzanın ve ayak, kalça ve omzunuz aynı hizada kalacak şekilde yani eğilmeden tutunun. Bu sırada parmak ucunuzda olmalısınız. Sol ayağınızı sağ bacağınıza diz kapağınızın hizasına koyarak en az 5 saniye pozisyonunuzu koruyun. Aynı hareketi her iki bacak için de 10 defa tekrar edin.


Sponsorlu Bağlantılar

basen-eritme-hareketleri-3

  • 4. Hareket:

Bu basen eritme hareketi uyluk kaslarınızı çalıştırmaya yöneliktir. Kalça şekli için oldukça önemlidir. Sandalye ile yapılacak olan bu hareket için eller belde, sandalyenin önüne sırtınız dönük şekilde pozisyon alın ve sol ayağınızı sandalyeye yerleştirin. Ayak parmak kemikleri sandalyede olacak ve sağ ayağınızı doksan derecelik açı ile öne doğru atıp aşağıya hafifçe yaylanın. Bu basen eritme hareketi sandalye üzerindeki ayaktan ziyade bacak üst bölgesini çalıştıracağı için zorlanabilirsiniz. 5 saniye her bir bacak için 10 tekrar şeklinde devam edilmelidir.

basen-eritme-hareketleri-4

  • 5. Hareket

Resimli anlatımdaki son basen eritme hareketi olan bu egzersiz için herhangi bir yardımcı araca ihtiyacımız yok. Eller karşıda ve yere 90 derecelik açı ile sabit kalırken, bacaklarınızla yere olabildiğinde çömelin. Bu aşamada bacaklarınızın birbirinden ayrılmaması çok önemlidir. Bu hareketi yalnızca egzersize ayırdığınız zaman değil günün her saati yapabilirsiniz. En az 10 defa tekrar edilmelidir.

basen-eritme-hareketleri-5

 

Bu basen eritme hareketleri düzenli uygulandığı takdirde çok kısa zamanda etkisini gösterecek nitelikte egzersizlerdir. Bayanların korkulu rüyası olan basenlerin incelmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Günde yarım saatinizi bile almayacak olan basen eritme hareketleri ile evinizin rahatlığında istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün. Yeter ki isteyin yeter ki azimli olun yeter ki düzenli çalışın. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  En Etkili Göbek Eritme Egzersizleri

Basen Eritme Hareketleri Video

Basen eritme hareketleri ile ilgili çok etkili bir video daha paylaşıp yazımıza son verelim. Aşağıdaki videoda çok daha farklı basen eritme hareketleri bulabilir, dilerseniz resimdeki ve videodaki hareketlerden kendinize ait seçeneği bol olan bir basen eritme egzersiz programı hazırlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑