Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Değişimden ve yeniliklerden hoşlanan insanlar en çokta kendilerini değiştirmekten mutlu olurlar. Birçok insanın kendinde yapmak istediği ancak biraz sabır ve zorlu bir süreç içeren fazla kilolardan kurtulmak, oldukça büyük bir değişimdir. Bu değişimde sizlere yardımcı olacak bilgileri sağlam kaynaklardan almak ve sağlıklı bir şekilde uygulamaya dökmek öncelikle vücut sağlığı için çok büyük öneme sahiptir. İşte bugün sizlere yapmak istediğiniz bu değişimde sağlıklı sonuçlar alabilmeniz için atkins diyeti ile alakalı bilgiler vereceğiz. Amerikalı bir uzman olan Atkins tarafından geliştirilen bu diyet, adını uzmanından almıştır. 3 evresi bulunan atkins diyeti, kilo verme, kilo vermeye devam etme, verdiğin kiloları koruma evrelerinden oluşmaktadır.

Daha önceki kaleme aldığımız dukan diyeti nasıl yapılır adlı makalemizi okuyanlar atkins diyetini, protein diyeti veya dukan diyetiyle aynı zannedebilirler ancak benzerlikler taşısa dahi atkins diyetinin kendince farklı özellikleri mevcuttur. Ağırlıklı olarak B grubu vitaminlerini içeren atkins diyeti zayıflama sürecinde vücudun sağlam ve kuvvetli olmasını, yıpranmamasını sağlayacaktır. Oldukça önemli vitaminler ve mineraller içeren diyet türü vücudunuzun zayıf düşmesini önleyeceği gibi kolay bir şekilde zayıflamayı da beraberinde getirecektir.

Atkins Diyeti 1. Evre (Kilo Verme)

atkins diyeti listesiAtkins diyeti ilk evresinde 2 hafta sürecek bir program içermektedir. Karbonhidrat yoksunu bir evre olan birinci evrede karbonhidratı azaltarak hızlı bir şekilde zayıflamaya başlayacaksınız. Yapacağınız 14 günlük diyet süresince metabolizmanızın hızlı bir şekilde çalışmasını ve bununla beraber yağ yakımının hızlanmasını sağlayacaksınız. Uygulayacağınız bu evremizde günlük olarak tüketmeniz gereken karbonhidrat miktarı 20 gram olarak belirlenmektedir. Genel olarak protein ve yeşillik içeren ilk evremiz bazı kurallar içermektedir. Atkins diyeti 1. evremizin anlatacağımız kurallarını dikkatli bir şekilde okumalı ve uymalısınız. Kuralları uygulamakta zorlansanız da birkaç gün sonra vücudunuzun alıştığını ve hızlı bir şekilde kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz. 2 hafta süren bu evremizden sonra diğer evrelerde karbonhidratın daha da arttığını göreceksiniz.

1.Evre Kuralları

  • Gün içerisinde uyanık olduğunuz saatlerde 6 saatte bir yemek yiyeceğiniz şekilde menülerinizi ayarlayın.
  • Süt ürünleri olarak peynir, kaymak ve tereyağı dışında başka şeyler tüketmeyin.
  • Her gün düzenli olarak en az 3 öğün veya ufak menülerle 4-5 öğün tüketin.
  • Ekmek, makarna, tahıl veya nişasta içeren besinler tüketmeyin.
  • Diyet listeniz dışına çıkmayın.
  • Gün içerisinde en az 2 litre su için
  • Fındık, çekirdek gibi kalorisi yüksek çerezler tüketmeyin.

Atkins diyeti ilk evremizde bu kurallara uymanız diyeti sağlıklı bir şekilde tamamlamanızı sağlayacaktır. Belirtilen noktalara dikkat ettiğiniz takdirde hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi ve metabolizmanızın hızlandığını fark edeceksiniz. Dikkat edilmesi gereken kurallara uymadığınız zaman sürecin yavaşlamasını ve diğer evrelerdeki verimi azaltmış olabilirsiniz.

Atkins Diyeti 2. Evre (Kilo Vermeye Devam Etme)

Atkins diyeti 2. evremizde amacımız ilk evrede verdiğimiz kiloların devamını getirmek yani kilo vermeye devam etmek olmalıdır. Bu evrede ilk evreye göre beslenme seçenekleriniz artmış ve her gün tüketmeniz gereken karbonhidrat miktarı 20’den 25’e yükselmiştir. 2. evrede ilk evreye göre zayıflama hızınızda azalma görebilirsiniz ki bu normal bir durumdur ancak elbette ki bu kişiden kişiye ve metabolizma hızına göre farklılık gösterebilir. Atkins diyeti karbonhidrat azaltımı yaparak kilo vermeyi amaçlayan bir diyet türüdür çünkü vücutta harcanamayan karbonhidrat yağ oluşumuna sebebiyet verdiği için kişi harcayamayacağı kadar karbonhidrat tüketmemelidir. Daha az tüketildiği zaman sizin tarafınızdan da kilo vermenin hızlandığını fark edeceksiniz.


Sponsorlu Bağlantılar

Atkins Diyeti 3. Evre (Koruma Evresi)

Atkins diyeti 3. ve son evremiz olan verilen kiloları koruma evresi süresince adından da anlaşıldığı gibi diğer evrelerde vermiş olduğunuz kiloları korumayı amaçlayacaksınız. Bu evreye kadar ideal kilonuza ulaştıktan sonra yapmanız gereken tek şey bunu hayatınız boyunca koruyabilmektir. Atkins diyeti koruma evremizde karbonhidrat alımı azalmış ama tabii ki yine aralarda pasta, kek veya yüksek kalori şeyler tüketilmektedir. Amacınız size fazla kilo aldıracak kadar sık sık bu tarz şeyler yememenizdir. Eğer bir gün yememeniz gerekenden daha fazla karbonhidrat tükettiyseniz diğer birkaç gün hiç tüketmeyerek bu dengeyi oluşturmanız gerekmektedir.

Makalemizin sonunda sizlere vereceğimiz örnek atkins diyeti listesini uygulayabileceğiniz gibi ona yakın diyet listeleri de oluşturmanız mümkündür. Bunun için düzenli bir şekilde plan yapmalı ve besinlerin kalori değerlerini iyi hesaplamalısınız. Karbonhidrat miktarlarınızı sizlere verdiğimiz çerçevede ayarlamalı ve ona göre farklılıklar yapmalısınız. Atkins diyeti listenizi kendiniz hazırlamak istiyorsanız besinlerin kalori miktarlarının yazıldığı bir belge ile rejim listenizi ayarlamanız daha sağlıklı olacaktır.

atkins diyeti

Atkins diyeti listesi içerisinde verdiğimiz besinler gün içerisinde tükettiğiniz bilindik yiyecekler olmaktadır. Bu nedenle zorluk çekmeyecek ve damak tadınıza yabancı gelmeyecektir. İlk bakışta zorlu gibi gözüken Atkins diyeti diğer evrelere gelindiğinde eğlenceli ve sevdiğiniz besinlerle dolu bir diyet türü haline gelecektir. Sadece kısa süreli kilo vermeyi değil hayatınızın her anında sizinle birlikte olacağı için devam ettiğiniz sürece sizin yaşam tarzınız haline gelen bir diyet türü olacaktır. Örnek diyet listemize geçmeden önce konu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler Bilkent Üniversitesi’nin konuyla ilgili bilimsel makalesini de buraya tıklayarak inceleyebilirler.

Atkins Diyeti Listesi

1.Evre Diyet Listesi – Kilo Verme

Sabah: Pastırmalı veya sosisli omlet, sade çay veya kahve

Öğle: Yarım porsiyon gözleme, ufak yeşillik bir salata, soda

Akşam: Balık porsiyonları bulunan salata, balık veya et,

2.Evre Diyet Listesi – Kilo Vermeye Devam Etme

Sabah: Omlet ( zeytinyağı kullanın), 1 büyük dilim çavdar ekmeği, sade çay veya kahve, domatesin suyu

Öğle: Salata ( içerisinde peynir, tavuk parçaları bulunan karışık salata), buzlu bitki çayı

Akşam: Deniz ürünleri içerisinde olan salata, kremalı çorba, çilek

3.Evre Diyet Listesi – Kiloyu Koruma Evresi

Sabah: Omlet (içerisinde peynir ve ıspanak olmalı), 1 büyük dilim çavdar ekmeği, sade çay veya kahve, meyve ( tercihen kavun önerilir)

Öğle: Fırınlanmış tavuk, yarım kâse salata ( sebze ve sarımsak içermeli)

Akşam: Soğanlı çorba, salata (yeşillik, domates, soğan, havuç içermeli), et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑