Akdeniz Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Son birkaç yılda kilo vermek isteyenlerin oldukça fazla duyduğu önemli diyetlerden biri olan akdeniz diyeti sağlıklı ve doğal bir şekilde zayıflama konusunda oldukça etkili bir yöntem. Birçok hastalık için önleyici ve tedavi edici özelliğe sahip olan akdeniz diyeti Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların beslenmesinden esinlenerek hazırlanmıştır. Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların da ne kadar sağlıklı oldukları göz önünde bulundurulup, kalp ve damar hastalıkları ve obezite gibi sorunları yaşamadıkları bilinmekte, dolayısıyla diyetin uygulanması sonucunda ne kadar sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzu bizzat görebileceksiniz. Tamamen doğal ve sağlıklı beslenmeyi öngören diyet taze sebze, meyve ve tahıl ürünlerine ağırlık verilerek uygulanmaktadır. Bölgede yaşayanlarında oldukça fazla miktarda tükettiği yağ tipi olan zeytinyağı akdeniz diyeti için vazgeçilmezlerden biridir. Normal miktarlarda gerçek zeytinyağı diyet içerisindeki bütün yiyeceklerin pişirilmesi ve aroma verilmesi amacıyla kullanılmalıdır. Diyet için oldukça önemli olan zeytinyağı sağlık açısından da önem teşkil etmekle beraber içerisinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde zayıflama sürecinde bağırsaklarınızın etkilenmemesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Akdeniz diyeti için diğer önemli bir yiyecek ise ilk sırada balık olmak üzere beyaz et tüketimidir. Balık içerisinde bulundurduğu iyot, kalsiyum ve demir mineralleri bakımından zengin olması nedeniyle vücudun enerjik kalmasını sağlayarak diyet yapanlarda görülen halsizlik durumunu da ortadan kaldıracaktır.

Akdeniz Diyetinin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Akdeniz DiyetiAkdeniz mutfağının lezzetlerinden esinlenerek sağlıklı bir şekilde kilo vermek için tercih edilen akdeniz diyeti sebze ve meyvelerin, lifli ve doğal olmaları nedeniyle kolay bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Birçok ekmek çeşidi olan Akdeniz mutfağında akdeniz diyeti için kendi belirlediğiniz sebze ve baklagiller ile oluşturacağınız menüleriniz ile yağlarınızdan kurtulup, kaslarınızın güçlenmesini sağlarken diğer yandan da vücudunuzdaki birçok hastalığın giderilmesinde Akdeniz diyeti etkili olacaktır. Diyetinizdeki yiyecekleri hazırlarken de Akdeniz yöresini örnek almanız zayıflamanız açısında etkili olacaktır. Yemeklerinizi hazırlarken kullanacağınız sebze ve meyvelerinizi doğal halleriyle çok fazla işlemden geçirmeden pişirip tüketmeniz, sütü, peynir ve yoğurt halinde tüketmeniz öneriler arasındadır. Diğer birçok diyette olduğu gibi akdeniz diyeti de kendi içerisinde kuralları olan bir diyettir. Bunlardan bahsedecek olursak taneli tahıllar örneğin bulgur, bunun yanında makarna ve kuru yemişler tüketmeniz gereken yiyecekler arasındadır. Diyet içerisinde balığın ve beyaz etin oldukça önemli olduğunu söylemiştik. Haftada 2 defa balık, diğer günler ise beyaz et olarak tavuk tüketmeniz sağlıklı beslenmeniz ve zayıflamanız açısından son derece önemlidir. Bunun yanında kırmızı et yemek istediğiniz zaman ayda toplam olarak 350 gramı geçmeyecek şekilde diyetinize yayabilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  7 Günlük Akdeniz Diyeti Listesi

 

Akdeniz Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her zaman doğallıktan yana olan akdeniz diyeti tatlı ihtiyacınız için bal ve meyveleri tercih etmenizi önermektedir. Diyet süresinde bol bol su içmeniz ortalama olarak günde en azından 6 bardak veya daha fazla suyun tüketilmesi önemlidir.Tereyağı yerine zeytinyağı tercih edilen diyette tereyağının bel bölgesinde yağlanma yapması sebebi ile sık sık tüketilmemesi önerilmektedir. Meyve ve sebze salataları ile kendiniz için farklılıklar ve renklendirmeler yaparak diyetinizi zevkli hale getirebilirsiniz. Akdeniz diyeti sayesinde kalorisi oldukça az aynı zamanda doğal ve sağlıklı bir şekilde pişirilen yiyecekler sayesinde kaslarınız güçlenmiş fazla yağlarınız ise erimiş olacaktır. Akdeniz diyeti hakkında uzman görüşü ve daha detaylı bilgi için Mehmet ÖZ’ün akdeniz diyeti hakkındaki görüşlerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Akdeniz diyeti ile istediğiniz kiloya rahatlıkla ulaşabileceğiniz gibi evinizde dahi uygulayabileceğiniz basit egzersiz hareketleri ile sürecin hızlanmasını ve diyetin vücudunuzda daha çok etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑