1 Kilo Kaç Kalori?

Erkeklerde ve kadınlarda farklı bir metabolizma bulunduğu için 68 kilo olan bir bayanın vücudunda bulunan yağlar ortalama olarak 110.000 kaloriye denk gelirken 68 kilo olan bir erkekte ise 80.000 kalori bulunmaktadır. 1 kilo yağ yakmak isterseniz 7400 kalori harcayacağınız bir iş yapmanız gerekmektedir tabi bununla 1 kilo kaç kalori sorusuna cevap değil çünkü bir kilo protein, yağ ve karbonhidrat türüne göre farklılık gösterebilecek bir durumdur.

Kilo şu anki zamanda en büyük problem olarak görülmektedir bunun nedeni ise yeni neslin tembel yetişmesidir ve birçok işin artık masa başı olarak da yapılmasıdır. Kilonun yol açtığı rahatsızların yanında görüntünüzdeki bozukluklarda yol açması her zaman problemdir fakat görüntünün haricinde aslında en büyük sorunu hastalıkları tetikleyici özelliğinin bulunmasıdır. Kilonun en büyük etkenleri ise hazır besinler ve hareketsiz bir toplum yetişmesidir. Kilo vermek sizleri her konuda rahatlatır bunun yolu ise yediklerinizden aldığınız kaloriyi gün içerisinde tüketmeniz gerekmektir. Aldığınız kadar kalori harcarsanız formunuzu korursunuz fakat daha fazlasını harcamak sizlere kilo verdirecektir. Zayıflamak isteyenler ise bir kilo kaç kalori bilirler ise zayıflamak daha kolay olacaktır bunun nedeni ise fazla kiloları kadar kalori yakarak istedikleri kiloya düşmeleridir.

1 Kilo Vermek İçin Yakılması Gereken Kalori

1 kilo vermek için yakmanız gereken kalori neyden kilo verdiğinize göre değişmektedir fakat ortalama olarak 7000 ile 7500 arasında bir değere tekâmül etmektedir. Bunun üzerine kilo vermek isteyenler kaç kilo fazlaları bulunuyor ise bunu ortalama bir değere çarparak belirli bir sürede bu kilolardan kurtulabilirler. Bu fazla kalorileri yakmak için yürüyüşler yapabilirsiniz ayrıca yediklerinize dikkat ederek fazla kilolarınızdan kurtulmanız mümkündür.


Sponsorlu Bağlantılar

Bu rakamlara ilk bakıldığında gözünüz korkabilir fakat düzenli olarak hayatına katacağınız hareket ve spor anlayışı ile bu kalorileri harcamak mümkündür. Koşma, yürüyüş ve yüzme gibi sporlar hem stresli bir günün yorgunluğunu alır hem de sizin fit bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bu spor türlerinden en etkilisi yüzme olarak belirlenmiştir bu sporu yaz kış demeden yapmanız mümkündür ve bununla birlikte çokta eğlenerek yapacağınız bir spor türüdür. Yüzerek bir saat içerisinde 600 kalori harcayacaksınız bu değerinde güzel bir değer olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir kalori kaç kilo sorusunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır bunun nedeni ise kalorinin karbonhidrat, yağ ve proteine göre değişiklik göstermesidir.

  • Karbonhidrat tüketen bir kişi 1 gram karbonhidrat için 4 kalori yakması gerekmektedir. Yağ içeren besinler tüketen bir kişi 1 gram yağ için 9 kalori yakması gerekmektedir.
  • Proteinli besin tüketenler ise 1 gram protein için 4 kalori yakması gerekmektedir. Bu değerleri göz önünde bulundurarak günlük kendinize bir diyet listesi hazırlayabilirsiniz ve bununla birlikte günlük kaç kalori aldığınızı bilirsiniz bunun sonucunda harcayacağınız kaloriyi aldığınız kaloriye göre belirlerseniz kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Bu değerleri incelediğimiz zaman yağın kalori miktarının diğerlerine göre daha yüksek olduğunu göreceksiniz. Bundan dolayı kilo vermek isteyenler ilk olarak yağları tüketmemeleri gerektiğini kural edinmelidirler ve yağlardan alınacak kaloriyi hesaplayıp harcamaları gerekmektedir.

Genellikle bütün kişiler hızlı kilo vermek isterler bu mümkündür fakat çok sağlıklı bir yol olduğu söylenemez bunun nedeni ise hızlı kilo verme işleminin sonucunda vücut yağlardan başka yapı taşlarını da tüketmeye başlar. Kilo vermenizi net bir şekilde görmeye başladıysanız ödemlerden kurtulduğunuzu ve karbonhidratların parçalandığını bilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde verilen kiloların geriye alınması vermeniz kadar kolay olacaktır. Bundan dolayı kesin bir zayıflama istiyorsanız yağlarınızdan kurtulmalısınız.

 

Kalori Listesi | Cetveli | Hesaplama TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑