1 Ayda 8 Kilo Verdiren Diyet Listesi

 Fazla kilolar özellikle kadınların şikayetçi olduğu konudur. Fazla kilolar her yaşta insan için kurtulmak istediği bir olgudur. Hem fiziksel görüntü itibari ile hem de sağlıklı olma hususunda fazla kilolar bir engel oluşturmaktadır. Doğru boy – kilo oranında olmak adına birçok tarif denemek ya da kulaktan dolma bilgiler doğrultusunda yanlış uygulamalara başvurmak sağlıksız ve ters etki yaratabilecektir. Doğru liste ve doğru uygulamaya geçmek için 1 ayda 8 kilo verdiren diyet listesi ve dolaylı etkinlikte bulunan unsurları bildireceğiz.

           KİLO ALMANIN NEDENLERİ

Kilolar bazen fark ettirmeden vücudumuzdaki yağ ve kalorinin birikimi bazen hastalık ve benzeri faktörlerle fiziksel görünüşümüzü etkilemektedir. Bunların tam olarak ne olduğu neden kilo aldırdığı gibi unsurları öğrenirsek bunlardan kaçınır veya kendimizi koruma yollarını bulabiliriz.

Genetik kod kilo almanın nedeninden ziyade obeziteyi taşımaktadır. Obezite; yanlış ve zararlı beslenme ile hareketsizliğin birleşiminden oluşmaktadır. Her sağlık problemi gibi bu da genetik kod ile nesillere aktarılmaktadır.

Hamile kalmak bir başka kilo alma nedenleri arasındadır. Hamile kalındığında her zaman için iki canlısın sen tabiri bulunmaktadır. Yanlış bir bakış açısı ile sağlıksız kilo alımları söz konusu oluyor. Gerekli besinler tüketilmesi durumda annenin de bebeğinin de kilosu doğru ve sağlıklı olacaktır.

Yanlış diyet uygulaması da kilo almaya neden olmaktadır. Yanlış diyet listeleri ile vermek istediğiniz kilolar yerine alınan kilolar yeni dert kaynağı olmaktadır. Doğru diyeti yanlış uygulamak da kilo aldırmaya yol açmaktadır. Bunun için doğru diyeti vereceğimiz ayda 8 kilo verdiren diyet listesi ile amacınıza ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda diyetteki ölçülere titizlik göstermelisiniz.

Yetersiz aktivite de kilo alma nedenleri arasındadır. Hareketsiz kalmak fazla kiloların dostudur. Spor yapmıyor olsanız bile minimum limitle egzersiz veya aktivite düzenleyerek vücudunuzdaki yağların atılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Bu haftada bir dans kursu olabilir. Her gün minibüs ile işten eve dönüş yolunu tutturduğunuzda bir durak önce inmek ve günlük yürüyüşü yapmak bile spora zaman ayıramadığınız durumlarda işinize yarayacaktır.

Psikolojik nedenler; bazı insanlar psikolojik durumlarının dalgalanması ile kilo verirken bazı insanlarda bünyesi itibari ile kilo almaktadır. Bu gibi durumlara karşı vücudunuzun tepkisini mutlaka ölçebilir ve takip edebilirsiniz. Eğer psikolojik dalgalanmalarınız nedeni ile kilo alıyorsanız kendinizi koruma yolu bulmalısınız gerekirse psikolojik destek alarak kilo almanızı engellemelisiniz.

Menopoz gibi dönemsel olarak kadınların biyolojisini etkileyen nedenlerde kilo almaya etki eden faktörlerdendir. Menopoz dönemi hormonları etkileyen bir sağlık etkenidir. Bu dönemde metabolizma hızlandırıcı araştırmalar yapmak ve hareket etmeye özen göstermek gerekmektedir.

Hormon bozuklukları da bir başka kilo alma nedenleri arasındadır. Troid bezleri metabolizmanın dengeli çalışmasını etkilemektedir. Bu hormonda oluşan bozukluklar metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo almaya neden olur.


Sponsorlu Bağlantılar

           DİYET NEDİR

 Diyet; biyolojik olarak canlı türünün gün içinde tükettiği besinlerdir. Ancak diyet programları olarak uygulanan ve açıklayacağımız şekli ile diyet; belirli kurallar çerçevesinde besin tüketimidir. Diyetler sağlıksız ve yanlış uygulamalar ile karşınıza felaketler çıkartabilir. Diyete başlamadan evvel dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikler kronik bir hastalığınız var ise mutlaka kontrol sağlamalısınız. Diyetteki listeye engel bir sağlık probleminiz var ise dikkatli olmalısınız. Diyet listesinde bir besinin aşırı bulunması halinde kesinlikle uygulamamalısınız. Ayda 8 kilo verdiren diyet listesini uygulamak adına listeyi incelerseniz doğru diyet listesi olacağını fark edeceksiniz. Bilinmesi gereken bir başka konu ise diyetin sadece listeden ibaret olmadığıdır. Diyet listesini desteklemek adına metabolizmayı arttırıcı içecekler tüketilmelidir. bunların başında su gelmektedir. Günde 2 litre su tüketmek hem sağlıklı hem de metabolizmanızı hızlandırıcı bir etki yaratacaktır. Spor ya da hareket her zaman için sağlıklı yaşamınıza etki edecek ve diyetinizi destekleyecektir.

           AYDA 8 KİLO VERDİREN DİYET LİSTESİ

           Ayda 8 kilo verdiren diyet listesi 2 farklı liste olarak bildirilebilir. Bunlardan bir tanesi haftanın 7 günü şeklinde sıralanmıştır. Diğeri ise kendi içinde 2 alternatif içermektedir. Her iki tür liste ile de ayda 8 kilo vermeniz mümkün.

 1. Gün: Kahvaltı; 30 gram gevrek ile yağsız süt ve ara öğün olarak yoğurt, Öğle yemeği; 180 gram zeytinyağı ile pişmiş tavuk göğsü ve 100 gram haşlanmış brokoli, Akşam yemeği; haşlanmış veya ızgara yapılmış brokoli, Ara öğün; 1 orta boy elma veya armut
 2. Gün: Kahvaltı; 30 gram tahıllı gevrek ve yağsız süt, Öğle yemeği; küçük bir kase domatesli makarna, Akşam yemeği; haşlanmış veya ızgarada karnabahar, Ara öğün; 1 adet elma veya armut
 3. Gün: Kahvaltı; 30 gram gevrek ve yağsız süt, Öğle yemeği; 1 dilim orta boy balık fileto ve 1 adet domates, Akşam yemeği; haşlanmış veya ızgarada brokoli, Ara öğün; 1 orta boy elma veya armut
 4. Gün: Kahvaltı; 30 gram tahıllı gevrek ile süt, Öğle yemeği; 1 dilim somon balığı, Akşam yemeği; haşlanmış veya ızgarada brokoli, Ara öğün; yoğurt
 5. Gün: Kahvaltı; 30 gram gevrek ve süt, Öğle yemeği; beyaz peynir ile Yunan salatası, Akşam yemeği; sebzeli erişte, Ara öğün; 1 adet elma veya armut
 6. Gün: Kahvaltı; 30 gram tahıllı gevrek ile süt, Öğle yemeği; mercimek, Akşam yemeği; haşlanmış veya ızgarada brokoli, Ara öğün; 1 orta boy elma veya armut
 7. Gün: Bugün serbestsiniz ancak; doyduktan sonra yemek yememelisiniz aynı zamanda az az yemelisiniz.

Diğer listede aşağıdaki gibidir;

 • Sabah: 1 dilim çavdar ekmeği, 1 kibrit kutusu peynir, tere, maydanoz ve üzerine sıkılmış limon
 • Öğle: 1 dilim çavdar ekmeği, 300 gram tavuk göğsü veya 3 adet köfte
 • İkindi: 1 kase yoğurt
 • Akşam: 1 kase sebze çorbası, 1 dilim kepek ekmek, 1 kase yoğurt, 1 kase salata

 Alternatif liste;

 • Sabah: 1 kase gevrek ile yağsız süt, armut
 • Öğle: 1 dilim çavdar ekmeği, 6 kaşık sebze yemeği, yoğurt
 • İkindi: 1 bardak ballı süt ve 10 badem içi
 • Akşam: 1 kase sebze çorbası, 1 kase yoğurt

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑